واردات پیاز آزاد شد و صادراتش قفل

به گزارش مجله گرافیک، طبق اعلام وزارت جهادکشاورزی روز گذشته اولین محموله پیاز وارد کشور شد. این درحالی که چهار ماه پیش ایران صادرات پیاز بود. حال این سوال مطرح است، وزیر جهادکشاورزی چطور ظرف چهار ماه، بازار داخل را بهم ریخت و از طرفی دیگر ایران را از صادرکننده به واردکننده پیاز تبدیل کرد؟

واردات پیاز آزاد شد و صادراتش قفل

به گزارش اکوایران، آبان ماه وزارت جهادکشاورزی عوارض صادرات پیاز را در استان های هرمزگان و جنوب کرمان به عنوان استان های قطب فراوری این محصول از 120 درصد به 50 درصد کاهش داد.

سید جواد ساداتی نژاد در پی این بود که نشان دهد توان فراوری آنچنان است که قادر به صادرات نیز هستیم. اما دو ماه از این سیاست نگذشته بود که قیمت پیاز سر به فلک کشید. در نیمه نخست بهمن ماه قیمت پیاز به 40 هزار تومان رسید.

برهمین اساس این وزارتخانه مجددا عوارض صادرات پیاز را افزایش داد. بدین ترتیب عوارض صادرات پیاز به 100 درصد رسید.

البته چند روز پیش طبق اظهارات شاهپور علایی مقدم، معاون برنامه ریزی و مالی وزارت جهاد کشاورزی این عوارض مجدد افزایش یافته است و به سطح 180 درصد رسیده است. او علت این موضوع را حمایت از مصرف کننده مطرح می نماید.

حال خبر از واردات پیاز رسیده است که آن هم ظاهرا برای کاهش قیمت پیاز در بازار داخل بوده است. بازاری که ظاهرا سیاستگذار در جهادکشاورزی قادر به مدیریت آن نیست. چون ایران را از صادر کننده پیاز به واردکننده پیاز تبدیل کرد. در این فاصله هم بازار داخل را بهم ریخت به طوری که قیمت پیاز به اوج خود رسید.

قیمت پیاز در میادین 15 هزار و 900 تومان

روز گذشته مسعود امراللهی مدیر کل نظارت بر کالا های اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای یاری به ثبات بازار پیاز قرار است 50 هزار تن از این محصول وارد کشور گردد که دیروز نخستین بخش از این محموله وارد بندر جاسک شده است.

او اضافه کرد: پیاز در میادین شهرداری تهران با قیمت 15 هزار و 900 تومان عرضه می گردد.

امراللهی گفت: قیمت فعلی عرضه پیاز در میدان مرکزی میوه و تره بار بین 23 تا 28 هزار تومان است که نسبت به هفته گذشته 3 هزار تومان افزایش داشته است.

مدیرکل نظارت بر کالا های اساسی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: با توجه به بارندگی های اخیر در دامنه جنوبی کشور، طرح استمرار و فراوری زمستانه در برداشت و حمل ونقل محصول پیاز با مشکل روبرو و موجب شد این محصول در میادین میوه و تره بار با قیمتی بالاتر از قیمت واقعی عرضه گردد.

او گفت: در میادین شهرداری تهران با همکاری تعاون روستایی بار پیاز به طور مستمر و با قیمت 15 هزار و 900 تومان عرضه می گردد.

امراللهی گفت: پیش بینی شده است از حدود 16 هزار و 500 هکتار سطح زیرکشت تا انتها فروردین 1402، حدود 850 هزار تن محصول پیاز برداشت گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 بهمن 1401 بروزرسانی: 18 بهمن 1401 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2306

به "واردات پیاز آزاد شد و صادراتش قفل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات پیاز آزاد شد و صادراتش قفل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید