سفیر ایران: روس ها همکاری تنگاتنگی با ایران در بحث لغو تحریم ها دارند

به گزارش مجله گرافیک، جلالی سفیر ایران در مسکو گفت: روس ها در بحث لغو تحریم ها خیلی فعال بودند و پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز به این موضوع پرداخت و از لزوم ایجاد کریدور سبز میان کشورها سخن گفت که به عقیده من بحث مهم آینده است.

سفیر ایران: روس ها همکاری تنگاتنگی با ایران در بحث لغو تحریم ها دارند

به گزارش خبرنگاران، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در مورد خبرسازی های جعلی علیه ایران و روسیه، همکاری های دو کشور برای مقابله با تحریم ها، شرایط دانشجویان ایرانی حاضر در روسیه و اقدامات سفارت ایران برای حمایت از ایرانیان مقیم این کشور سخن گفت و چالش ها و دغدغه های پیشِ روی روابط دو کشور را تشریح کرد.

کاظم جلالی که چند ماهی است سکان هدایت دستگاه دیپلماسی ایران در روسیه را به دست گرفته است، به ایرنا گفت: در مورد روابط ایران و روسیه پیشینه تاریخی وجود دارد و این پیشینه تاریخی در اذهان مردم ایران حفظ شده است.

وی افزود: متأسفانه تلاشی برای اصلاح آن انجام نشده است و خیلی ها در ایران روسها را تزارها می خوانند و جدیدترها هم آن را اتحاد جماهیر شوروی می نامند.

سفیر ایران گفت: هنوز درک درستی در مورد روسیه در دوره پس از فروپاشی شوروی و با مدیریت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور، بین ایرانیان وجود ندارد، این واقعیتی است که به روابط دو کشور برمی شود.

مردم دو کشور نیاز به شناخت بیشتر یکدیگر دارند

سفیر ایران گفت: باتوجه به این ذهنیت، عملاً مردم دو کشور خیلی با هم رفت وآمد نداشته اند و شناخت متقابل به همدیگر نداریم این عدم شناخت متقابل هم نکته ای است که طبعاً به روابط دوجانبه آسیب می رساند، مردم ایران و روسیه نیاز به شناخت بیشتر یکدیگر دارند.

خیلی ها در غرب تمایلی به توسعه روابط ایران و روسیه ندارند

سفیر ایران در روسیه گفت: متأسفانه هم روس ها از دریچه غرب ایران را دیدند و هم ما روسها را از دریچه غرب دیدیم و می بینیم، چرا که زبان مشترک نداریم و سطح تسلط به زبان روسی هم در ایران بسیار پایین است بنابراین مجبور بوده ایم با واسطه همدیگر را بشناسیم و این واسطه غربی ها بوده اند.

جلالی افزود: بسکمک از کشورهای غربی تمایلی برای توسعه روابط بین ایران و روسیه ندارند، خیلی از آنها در این جهت شیطنت و خبرهای کذب منتشر می کنند که در این چند ماه بارها شاهد آن بوده ام.

پنجاهمین شریک تجاری روسیه بودن رضایتبخش نیست

سفیر ایران در روسیه گفت: متأسفانه ما پنجاهمین شریک تجاری روسیه هستیم که به هیچ وجه رضایتبخش نیست.

وی افزود: زمانی که از مجلس استعفا می دادم در داخل مجلس بیان کردم که حجم تجارت ما بسیار پایین است، امروز تراز تجاری با روسیه یک میلیارد و 700 میلیارد دلار است که بیشتر آن هم به سود روسها است البته با شرایطی که کرونا به وجود آورده گمان می کنم در سال 2020 میلادی تراز تجاری کمتر از رقم فعلی شود.

جلالی گفت: یکی از مسائل اصلی دو کشور در جهت توسعه روابط اقتصادی، داشتن اقتصاد موازی است چرا که هر دو طرف صادرکننده نفت و انرژی هستند از طرف دیگر ما زیرساخت هایی برای ارتباطات با یکدیگر ایجاد نکرده ایم یا هنوز نقص هایی در بخش ریلی و جاده ای میان دو کشور به رغم تمام تلاش ها وجود دارد.

سفیر ایران در روسیه بیان کرد: از طرف دیگر، اقتصاد روسیه با برخی کشورهای همسایه هماهنگ شده است، اما ما متأسفانه چون در بحث صادرات برنامه محور نبودیم در زیرمجموعه این کشورها تعریف شده ایم مثلاً در تره بار زیر نظر جمهوری آذربایجان و در بخش دیگری زیر نظر ترکیه تعریف شده ایم چرا که اقتصاد ایران صادرات محور نیست.

وی ادامه داد: متأسفانه ما زمانی به فکر صادرات می افتیم که در بخش تولید خود را افزایش داده ایم و با مازاد تولید روبرو شده ایم، در این شرایط است که به فکر صادرات می افتیم، البته افراد غیرحرفه ای نیز در گذشته وارد بازار روسیه شدند که به نام برند ایرانی ضربه زدند.

جلالی گفت: بنابراین امروز انتقاد جدی به روابط اقتصادی ما وارد است، چرا که روابط اقتصادی ما نه تنها رضایتبخش نیست بلکه بسیار ضعیف است.

وی این را هم گفت که در بخش دولتی ارتباطات خوبی ایجاد شده است اما بخش خصوصی نیاز به آسیب شناسی دارد چرا که ارتباطی میان بخش های خصوصی دو کشور نیست و سفارت ایران در دوره جدید امیدوار است بتواند تحرکی در بخش های خصوصی دو کشور ایجاد کند.

توصیه به دانشجویان ایرانی برای بازگشت به کشور

سفیر ایران در بخش دیگری از مصاحبه به شرایط اتباع ایرانی در عصر کرونایی در روسیه اشاره و ابراز کرد: امروز بیشتر نگرانی ما شرایط دانشجویان ایرانی در روسیه است چرا که سایر اتباع ما در روسیه جمعیت چندانی ندارند.

وی افزود: در بخش توریسم هم خیلی گسترش روابط نداشته ایم، اما جمعیت زیادی در سالیان اخیر برای تحصیل از ایران به روسیه آمده اند و امروز حدود چهار هزار دانشجوی ایرانی در روسیه مشغول به تحصیل هستند.

جلالی بیان کرد: نگرانی ما به شرایط خوابگاه ها برمی شود چرا که محیطی است که می تواند باعث آلودگی دانشجویان به ویروس کرونا شود بنابراین ما صلاح نمی دانیم دانشجویان در خوابگاه ها باشند در همین رابطه هم جلساتی داشتیم و به دانشجویان ایرانی توصیه کردیم اگر جای مناسبی ندارند، بهتر است به ایران برگردند.

سفیر ایران بیان کرد: البته برخی از دانشجویان دغدغه تحصیلی دارند ما در همین رابطه 40 نامه به دانشگاه های روسیه زده ایم که برخی از آنها جواب دادند و برخی دیگر هنوز پاسخی برای ما ارسال نکرده اند به همین دلیل ما با یک عدم قطعیت با دانشگاه های روسیه روبرو هستیم.

مشکل نظام وظیفه دانشجویان در روسیه حل شده است

سفیر ایران در روسیه در ادامه به دیگر اقدامات حمایتی از دانشجویان ایرانی شاغل در روسیه اشاره کرد و گفت: با حمایت نظام وظیفه و وزارت خارجه اقداماتی شد که دانشجویان مشمول هم امکان یک سفر به ایران و بازگشت به روسیه داشته باشند.

هنوز از مسکو به تهران خط پروازی داریم

سفیر ایران در مورد خط پروازی میان ایران و روسیه در عصر کرونایی هم گفت: پروازها همچنان در حال انجام است، ما تلاش کردیم تا امروز پروازها را حفظ کنیم بنابراین امروز یکی از محدود پروازهای ایران، پرواز یکطرفه مسکو به تهران است البته مشکل جهش قیمت داشتیم و با مذاکره توانستیم قیمت را تثبیت کنیم تا دانشجویانی که مکان مناسب ندارند بتوانند از روسیه خارج شوند.

جلالی ادامه داد: سایر ایرانیان هم اگر مسئله ای داشته باشند ما موظف به خدمت رسانی به آنها هستیم و تمام تلاش خود را برای ارایه خدمت مناسب به آنها به کار خواهیم گرفت.

روسیه با ایران در بحث مقابله با کرونا همکاری نزدیکی دارد

سفیر ایران در مورد همکاری های ایران و روسیه در عصر کرونایی هم گفت: ما از روز اول با روسیه در این خصوص رایزنی کردیم تا در مقابله با کرونا با همدیگر همکاری های نزدیک داشته باشیم، البته آنها کمک هایی هم در بحث دارویی و کیت های تشخیصی کردند و محموله هایی بود که راهی ایران کردیم.

وی گفت: روسها در بحث پروتکل ها و مشاوره های بهداشتی برای مقابله با کرونا هم اعلام آمادگی کردند ضمن اینکه چندین شرکت تجاری دارویی روسیه از آمادگی خود برای فروش دارو به ایران خبر دادند که این موضوع را به تهران منتقل کردیم، در مجموع می توان گفت همکاری های خوبی اجرا شده است، ضمن اینکه وزرای امور خارجه و رؤسای مجالس در این زمینه با هم گفت وگوهایی داشته اند.

هنوز دارویی برای درمان قطعی کرونا در روسیه وجود ندارد

جلالی در مورد انتشار اخباری در شبکه های اجتماعی ایران مبنی بر اینکه روسها به دارو یا واکسن مقابله با کرونا دست یافته اند، نیز گفت: در مورد دارو هر روز خبرهای مختلفی از نقاط مختلف دنیا به گوش می رسد، این خبرها به گوش ما هم می رسد اما روزی نیست که در گوشه ای از دنیا خبر ساخت واکسن یا داروی قطعی کرونا منتشر نشود.

وی گفت: بررسی های ما نشان می دهد تا امروز که بیماری کرونا در روسیه هر روز بیشتر شده است، شرکت یا مرکزی که دارو یا واکسن کرونا را کشف کرده باشد در روسیه معرفی نشده است و هنوز برآورد دقیقی از رسیدن به این دارو در دست نیست.

روسها همکاری تنگاتنگی با ایران در بحث لغو تحریم ها دارند

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه به همکاری های ایران و روسیه در سطح بین المللی نیز اشاره کرد و گفت: روسها در بحث لغو تحریم ها خیلی فعال بودند و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز به این موضوع پرداخت و از لزوم ایجاد کریدور سبز میان کشورها سخن گفت که به عقیده من بحث مهم آینده است.

جلالی ادامه داد: وزارت خارجه روسیه نیز بیانیه روشنی در محکوم کردن تحریم های یکجانبه آمریکا منتشر کرد ضمن اینکه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و کنندگان این کشور در سازمان ملل در وین و نیویورک به شدت علیه تحریم ها موضع گرفتند.

وی ادامه داد: بارها بحث لغو تحریم ها و چگونگی رفتن به سمت لغو تحریم ها میان مقامات روسیه و ایران مطرح شده است و به شخصه معتقدم که در ابعاد سیاسی، روسها که خود یکی از کشورهای تحریم شده هستند تلاش زیادی داشته اند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه شرح داد: در داخل روسیه نیز فضا به سود ایران است و در رادیو و تلویزیون از مظلومیت ملت ایران حمایت و از اقدامات ضدبشری آمریکا علیه ایران گفته می شود ضمن اینکه مقاله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در روسیه انتشار گسترده ای داشت و شخصیت های روسی اعم از سیاسی و علمی مواضع خوبی علیه آمریکا و در حمایت از ایران اتخاذ کردند و در پیوستن به کمپین ضدتحریم حضور پررنگی داشتند.

جلالی گفت: اما با توجه به تفاوت زبانی و ناآشنایی به زبان روسی در ایران، اقدامات و واکنش روس ها در حمایت از ایران انعکاس چندانی در کشورمان نداشت.

ملت های ایران و روسیه همدیگر را نمی شناسند

جلالی در بخش دیگری از این مصاحبه دوری ملت های ایران و روسیه را نقطه ضعف روابط خواند و ابراز کرد: این دو ملت همدیگر را نمی شناسند، متأسفانه رفت وآمدهای عمومی خیلی ناچیز است و این مسئله زمانی مشخص می شود که نگاهی به حضور چندمیلیونی ایرانی ها در ترکیه و اروپا داشته باشیم حال آنکه در بهترین حالت در سال 2018 میلادی که روسیه میزبان جام دنیای فوتبال بود 76 هزار ایرانی به روسیه سفر کردند.

سفیر ایران بیان کرد: یکی از راه های گسترش روابط، توسعه توریسم است البته قرار بود پروتکل لغو ویزا توریستی دسته جمعی اسفندماه پارسال امضا شود که متأسفانه با کرونا روبه رو شدیم، در مجموع معتقدم که باید با رفت وآمد مردم، مشکل عدم شناخت ملت ها را حل کرد هرچند که حداقل نیاز به یک شبکه تلویزیونی داریم که بتوانیم خودمان ایران را به روس ها و روس زبانان دنیا معرفی کنیم.

وی گفت: ما به زبان های مختلف شبکه تلویزیونی داریم اما متأسفانه به جمعیت 300میلیون نفری روس زبانان در شمال ایران و کشور روسیه توجه چندانی نکرده ایم حال این پرسش وارد است که چگونه می توانیم خود را به آنها معرفی کنیم در حالی که نمی توانیم با آنان به زبان خودشان سخن بگوییم از این رو است که شناخت بسیار اندکی از ایران بین مردم روسیه وجود دارد.

سفیر ایران ادامه داد: البته مراکز متعدد ایرانی در روسیه وجود دارند مثل رایزنی فرهنگی اما به خاطر محدودیت منابع، آنها روی ایران شناسان و اسلام شناسان بزرگ این کشور متمرکز شده اند.

وی گفت: اما به واقع عموم مردم فراموش شده اند و من به شخصه امیدوارم پس از کرونا بتوانیم رفت وآمدها بین مردم دو کشور را افزایش دهیم و از طرفی بتوانیم آثار خوب سینمایی خود را در روسیه ترویج کنیم البته این کار نیاز به سرمایه گذاری دارد اما نیاز داریم تا تولیدات خود را به زبان روسی به مردم این منطقه از دنیا معرفی کنیم حال آنکه پیشتر اصلاً به این مسئله پرداخته نشده است.

جلالی افزود: طبعاً هر سفیری مشتاق است روابط را در ابعاد مختلف توسعه دهد، من امیدوارم بتوانم در مدتی که در روسیه هستم ملت های دو کشور بیشتر از امروز یکدیگر را بشناسند، کار بزرگی در پیش داریم و جهت راحتی در پیش نیست.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1054

به "سفیر ایران: روس ها همکاری تنگاتنگی با ایران در بحث لغو تحریم ها دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر ایران: روس ها همکاری تنگاتنگی با ایران در بحث لغو تحریم ها دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید