خبرنگاران بازار مسکن کرمان در انتظار اجرای طرح های جدید

به گزارش مجله گرافیک، کرمان - خبرنگاران - تامین مسکن به عنوان احتیاج اولیه زندگی بشر همیشه مطالبه مردم بوده و در این زمینه دولت تدبیر علاوه بر تکمیل طرح های نیمه تمام مسکن دولت های گذشته، بازآفرینی شهری و روستایی، طرح نوین اقدام ملی مسکن را برای یاری به هموطنان و هم استانی های کرمانی راه اندازی نموده که این اقدامات علاوه بر پوشش احتیاج جامعه، در شرایط تحریم ها قیمت مسکن را کنترل می نماید.

خبرنگاران بازار مسکن کرمان در انتظار اجرای طرح های جدید

جهت دریافت خدمات آلاچیق دو طبقه چوبی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

دولت تدبیر و امید از ابتدا با شعار مردم مداری و جذب اعتماد عمومی جامعه با اخذ رای حداکثری مردم فعالیت خود را شروع کرد و در راستای عمل به وعده های خود با انعقاد تفاهم نامه برجام توانست بخشی گسترده از تحریم های بین المللی به عنوان ریشه بسیاری از مسائل مالی کشور را لغو کند و در سال های ابتدایی پس از برجام تورم کشور را تا حدی کنترل کرد که این امر دستاوردی عظیم در سال های پس از انقلاب اسلامی تلقی شد.

با خروج بک جانبه آمریکا از برجام و اعمال فشار بر دیگر کشورها برای کاهش مراودات تجاری با ایران و پس از آن شیوع ویروس کرونا اقتصاد کشور را دچار یک شوک بیرونی کرد و این 2 پدیده بر قیمت بسیاری از کالاها از جمله مسکن و بر زندگی مردم به ویژه بخش متوسط و ضعیف جامعه بیش از سایر بخش ها تاثیر گذاشت.

در چنین شرایطی هیات دولت و مجموعه وزارت راه و شهرسازی و دستگاه های متولی ملی و استانی در پی برطرف این مسائل برآمدند و طرح های خود را از محلات هدف با توجه به آسیب پذیری ساکنان آن، به ویژه در مناطق روستایی، حاشیه ای و بافت فرسوده با طرح های مختلف مسکن روستایی و بازآفرینی شهری شروع کردند.

این طرح ها به ویژه از راه هدف گذاری سالانه 21 محله برای ارتقای سطح خدمات و احداث مسکن مقاوم در مناطق حاشیه ای و بافت فرسوده و احداث 28 هزار واحد مسکن مقاوم در مناطق روستایی با بخشی گسترده از جمعیت کمتر برخوردار، به سرعت تاثیر خود را در استان حادثه خیز کرمان نشان داد.

دولت همچنین برای تامین مسکن مناطق شهری با قیمت مقرون به صرفه و همچنین کنترل بازار، اقدامات دولت های گذشته در طرح نیمه تمام مسکن مهر را نیز به سرعت ادامه داد و تا به امروز بنا بر اعلام مسئولان تنها 400 واحد، آن هم با پیشرفت فیزیکی بالای 85 درصد از این طرح ها باقی مانده است که این پروژه نیز موجب خانه دار شدن بخشی وسیع از جمعیت استان کرمان و کشور شد.

اقدامات دولت اما به مسکن مهر و روستایی و بازآفرینی شهری محدود نشد و این بار با استفاده از ظرفیت زیرساخت ها و امکانات دولتی و همچنین ارائه تسهیلات و تخفیفات، طرحی نوین به عنوان اقدام ملی مسکن را در راستای کنترل افزایش قیمت های ناشی از کرونا و تحریم ها و همچنین تامین احتیاج مسکن بخشی گسترده از جمعیت فاقد مسکن کشور و استان کرمان کلید زد و اکنون یکهزار و 700 واحد مسکونی در قالب طرح های مختلف از جمله مسکن مهر و اقدام ملی مسکن در مرحله بهره برداری نهاده شده که طی روزهای آینده با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری افتتاح می گردد و مابقی طرح ها نیز مراحل اجرایی خود را می گذراند.

دولت با واگذاری زمین ارزان فراوری مسکن در کرمان را رونق ببخشد

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک استان کرمان با اشاره به پیش احتیاجهای استان در حوزه مسکن گفت: دولت با ارائه مشوق های بانکی، تخفیف در صدور پروانه ساختمانی و واگذاری زمین ارزان قیمت به سرمایه گذاران و فراورینمایندگان مسکن و همچین وام های کم بهره و بلندمدت به خریداران به رونق بخش مسکن یاری کند.

محسن شهریاری اضافه نمود: با توجه به اینکه بخش مسکن یکی از مهمترین ارکان اقتصاد کشور محسوب می گردد باید در بُعد اقتصاد کلان برنامه ریزی لازم از سوی دولت برای افزایش فراوری و مهار قیمت ها انجام گیرد.

وی گفت: بهترین راه حل برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن در استان کرمان راهنمایی سرمایه های سرگردان به این بخش و کوتاه کردن دست دلالان و واسطه ها است که متاسفانه این سرمایه ها اکنون عموما به سمت خرید و انباشت ارز و طلا روانه بازار می گردد.

کارشناس املاک استان کرمان گفت: قیمت فروش و اجاره مسکن در استان کرمان طی سال گذشته و اوایل سال جاری سیر صعودی داشته و حضور واسطه ها و دلالان بر افزایش قیمت املاک دامن زده است.

وی با بیان اینکه قیمت املاک در سایت های مجازی نیز می تواند موجب افزایش شدید قیمت املاک گردد گفت: یکی دیگر از دلایل بالا رفتن قیمت تمام شده مسکن در این استان افزایش غیرقابل قبول نرخ عوارض و صدور پروانه ساختمانی است و گرانی قیمت مصالح ساختمانی و دستمزد هم از دیگر عوامل قیمت تمام شده مسکن تلقی می گردد.

شهریاری توضیح داد: در صورتی که طرح اقدام ملی مسکن به صورت صحیح اجرا گردد قطعاً نتایج مطلوبی در بازار مسکن به دنبال خواهد داشت .

بیش از 33 هزار نفر متقاضی طرح اقدام ملی مسکن در کرمان شدند

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: 33 هزار 641 نفر متقاضی استان کرمان تا به امروز در سامانه طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام نموده که 11 هزار و 867 نفر از آنان واجد شرایط تشخیص داده شدند و در تایید افراد ثبت نام شده نسبت به میانگین کشور عقب هستیم و حداکثر ثبت نام یکهزار و 500 نفر نهایی شده است.

علی حاجی زاده اضافه نمود: این افراد باید جهت تایید مدارک ثبت نام به ادارات راه و شهرسازی شهرستان خود مراجعه نمایند و تعهدنامه رسمی را تحویل دهند و پس از احراز هویت، تاییدیه در سامانه و افتتاح حساب در بانک مسکن، متقاضیان نسبت به واریز 40 میلیون تومان اقدام نمایند.

برطرف مشکل آب و زمین طرح اقدام ملی مسکن

وی اضافه نمود: طرح اقدام ملی مسکن استان کرمان با مشکل تامین آب در بعضی مناطق از جمله شهر کرمان و سیرجان روبرو شد و این مشکل با حضور شرکت آب و فاضلاب و دستگاه های مرتبط پیگیری و مشکل سیرجان برطرف شد.

دبیر شورای مسکن استان کرمان گفت: مشکل بخشی از اراضی دولت در غرب شهر کرمان نیز برطرف شده و برای بخشی از شهر موضوع مورد رسیدگی قرار می گیرد.

وی بیان داشت: تامین آب اراضی اقدام ملی مسکن در ضلع شرقی کرمان همچنان پابرجا است که بخشی از آن متعلق به فرهنگیان است و برای تامین مسکن سه هزار نفر از متقاضیان مورد استفاده قرار می گیرد.

حاجی زاده تاکید نمود: برای تکمیل شبکه آبرسانی به منابع شرکت آب و فاضلاب احتیاج داریم که اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان آمادگی پیگیری آن را دارد و این امر به وسیله وزارت راه و شهرسازی پیگیری می گردد.

وی اضافه نمود: تمامی اراضی طرح اقدام ملی مسکن در داخل محدوده قانونی شهر قرار دارند و خدمات دهی به آنان جزو وظیفه ذاتی دستگاه های خدمات رسان محسوب می گردد که باید با کاربری مسکونی خدمات زیربنایی را تامین نمایند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان یادآور شد: تفاهم نامه وزیر راه و شهرسازی با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) برای تمامی شهرها و استان ها اجرا شده لذا واگذاری با اولویت تامین زمین اراضی در اختیار ستاد اجرایی انجام می گردد.

وی اضافه نمود: از مجموع 65 هکتار زمین طرح اقدام ملی مسکن استان کرمان، 25 هکتار با دریافت مصوبه کمیسیون ماده پنج، کاربری مسکونی دریافت کردند و با هماهنگی شهرداری کارهای سند در حال اجرا است.

پروانه ساختمانی طرح اقدام ملی مسکن مشمول 50 درصد تخفیف می گردد

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: 50 درصد تخفیف هزینه های صدور پروانه های ساختمانی در طرح اقدام ملی مسکن تا زمان تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی و یا مصوبه هیات وزیران از سوی شهرداری ها لحاظ می گردد.

وی اضافه نمود: در صورت و تصویب نشدن این قانون پس از خاتمه پروژه در مدت زمان 24 تا 36 ماه شهرداری ها مبلغ(50 درصد) را از شرکت های تعاونی مسکن دریافت خواهند کرد.

حاجی زاده گفت: ملاک معرفی تعاونی های مسکن به متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن تائیدیه اداره کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان است و شرکت تعاونی هایی به مردم معرفی خواهند شد که دارای سابقه درخشان و پیروز باشند و مجوزات لازم را اخذ نموده باشند.

وی گفت: پس از اطلاع رسانی دقیق از سوی ادارات کل راه و شهرسازی، بهزیستی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تمامی اعضای تعاونی مسکن مددجویان بهزیستی در راستای اتمام و مشخص تکلیف پروژه 192 واحدی مسکن آنان، هریک اعضای تعاونی مسکن مددجویان که واریز وجه سهم آورده خود را پرداخت ننمایند، حذف خواهند شد.

400 واحد مسکن مهر با پیشرفت بالای 85 درصد در کرمان باقی مانده است

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان با بیان اینکه دولت طرح مسکن مهر را با سرعت در استان اجرایی نموده است مطرح نمود: در مجموع میزان 400 واحد از پروژه مسکن مهر استان در شهرهای بم، بافت و کرمان با پیشرفت فیزیکی بالای 85 درصد باقی مانده است.

حاجی زاده ادامه داد: افراد بدحساب در سایر پروژه های تفاهم نامه های سه جانبه چنانچه سهم آروده بر اساس مصوبات شورای مسکن استان را پرداخت ننمایند، پس از اخطاریه اداره کل راه و شهرسازی استان حذف خواهند شد.

وی با اشاره به احداث واحدهای تجاری سایت مسکن مهر زرند که متاسفانه کار واگذاری آنان انجام نشده از مصوبه این نشست مبنی بر خارج سازی سندعرصه آنان که تفکیک هم شده از رهن بانک ملی جهت واگذاری آن واحدها تجاری به مردم خبرداد.

21 محله کرمان هدف بازآفرینی سکونتگاه غیررسمی شد

حاجی زاده با بیان اینکه برنامه توسعه عمران شهر کرمان در سال های گذشته تدوین شده گفت: شهر کرمان نزدیک به 13 هزار هکتار است لذا بازنگری توسعه عمران کرمان را در برنامه داریم.

وی ادامه داد: پس از ابلاغ قانون احیای بافت های فرسوده در سالهای اخیر این وظیفه طبق قانون برنامه ششم توسعه برعهده دولت نهاده شد که سالانه 270 محله از سکونتگاه های غیر رسمی مورد احیا قرار گیرد و بر این اساس سطح زندگی باید متوسط کیفیت خدمت در داخل شهر باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان بیان داشت: در بودجه سنواتی وزارت راه و شهرسازی اقداماتی در این راستا انجام داده و در قانون برنامه ششم توسعه نیز این تکلیف برعهده تمامی دستگاه های اجرایی گذاشته شده که باید اعتباراتی در جهت احیای بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی هزینه نمایند.

وی اضافه نمود: 21 محله در استان کرمان به عنوان محلات هدف بازآفرینی شهری پایدار مورد تصویب ستاد نهاده شده و عملیات های اجرایی آن اجرا شده است.

دولت 28 هزار واحد مسکن روستایی در کرمان احداث کرد

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان نیز گفت: فراوری مسکن در بخش روستایی از جمله نوسازی، بازسازی و مقاوم سازی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا خاتمه دولت دهم در این استان 154 هزار واحد بوده که 28 هزار واحد مسکن آن از شروع دولت یازدهم تا خاتمه سال 98 احداث شده است.

علی اکبر سلطانی نژاد با اشاره به رونق بازار فراوری و احداث مسکن شهری و روستای طی دولت تدبیر و امید در استان کرمان گفت: دولت و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سالیان اخیر برای کاهش اثرات این بلایا با پروژه هایی همچون طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی و بازسازی مناطق آسیب دیده از سوانح یا در معرض آسیب اقدام به مقاوم سازی واحدهای غیرمقاوم و فرسوده روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر نموده است.

وی گفت: بر اساس آمار و اطلاعات استخراج شده از خروجی سرشماری نفوس و مسکن سال 95 کماکان حدود 160 هزار واحد مسکونی روستایی و فاقد مشخصات فنی و مهندسی در استان کرمان وجود دارد که بر اساس وظایف قانونی محوله، بنیاد مسکن با اجرای طرح های یاد شده برای مقاوم سازی این تعداد از واحدها برنامه ریزی می نماید.

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان گفت: تعداد کل واحدهای احداث شده توسط این بنیاد از محل مسکن مهر و مسکن محرومان و مشارکتی از بدو شروع انقلاب تا خاتمه دولت دهم هشت هزار و 731 واحد می باشد.

وی بیان داشت: تمامی مسکن شهری احداث شده و تکمیل واحدهای مسکن مهر از ابتدای دولت یازدهم تا خاتمه سال 98 توسط بنیاد مسکن در استان کرمان بالغ بر هفت هزار و 721 واحد بوده است.

سلطانی نژاد اضافه نمود: عملیات اجرایی تعداد بیش از 2 هزار واحد مسکونی از محل طرح اقدام ملی مسکن شهری در طول سال 99 و نیمه نخست سال 1400 به اتمام می رسد و تحویل متقاضیان خواهد شد.

رییس جمهوری 1700 واحدمسکونی کرمان را مردادماه افتتاح می نماید

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: یکهزار و 700 واحد مسکونی در قالب طرح های مختلف از جمله مسکن مهر و اقدام ملی مسکن در مرحله بهره برداری نهاده شده که23 مرداد جاری با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری افتتاح می گردد.

حاجی زاده اضافه نمود: صندلی استان کرمان در حوزه طرح اقدام ملی مسکن مطلوب است و مردم می توانند در بعضی از این منازل سکونت داشته باشند.

وی گفت: تعداد زیادی پروژه از سال 97 در قالب طرح اقدام ملی مسکن با حضور وزیر راه و شهرسازی در استان کرمان شروع شده که 500 واحد تکمیل و به بهره برداری شده و 540 واحد دیگر به تازگی آماده تحویل به مردم است که در 23 مردادماه سال جاری با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری افتتاح می گردد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: طرح اقدام ملی مسکن به خوبی در استان کرمان پیش می رود و 214 هکتار به وسیله واگذاری اراضی دولتی مورد استفاده طرح نهاده شد و همچنین عملیات اجرایی طرح در اغلب شهرهای استان به صورت قراداد با کارگزاری شروع شده و مابقی درمرحله عملیاتی نهاده شده است.

وی بیان داشت: متعاقب تصمیم شورای ملی مسکن، با مساعدت مردم واریز وجوه به حساب ها در بانک مسکن انجام گردد که کار اجرایی به سرعت بیشتری پیش رود.

مسکن همیشه به عنوان یک کالای اساسی در اقتصاد عمومی جامعه تاثیر مستقیم دارد و ورود قدرتمند دولت به این حوزه با تخصیص امکانات و زیرساخت های دولتی و راهنمایی ظرفیت های موجود کشور به این بخش توانسته در شرایط مالی سخت کنونی بخشی گسترده از جمعیت ایران و استان کرمان را خانه دار کند و با این اقدام ضمن کاهش بخشی از هزینه های خانوار، سطح رضایت مندی جامعه و امید به آینده را در استان پهناور کرمان افزایش دهد.

ادامه این طرح در بلند مدت می تواند از افزایش افسار گسیخته قیمت ها به ویژه در بخش مسکن جلوگیری کند و با کم اثر کردن تحریم ها، فشارهای مالی بر مردم را تا حدی گسترده کاهش دهد.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 17 مرداد 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1150

به "خبرنگاران بازار مسکن کرمان در انتظار اجرای طرح های جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بازار مسکن کرمان در انتظار اجرای طرح های جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید