70 درصد آلودگی های زباله ها به پسماندهای الکترونیکی مربوط می گردد، بازیافت کابل با روش های سبز

به گزارش مجله گرافیک، فعالان زیست محیطی در حالی توانستند با استفاده از روش های دوستدار محیط زیست فلزات پایه چون مس و قلع را بازیافت نمایند که به گفته آنها این محققان در دستیابی به این نوع پسماندها باید با پیمانکارانی که بعضا اتباع سایر کشورها هستند، رقابت نمایند.

70 درصد آلودگی های زباله ها به پسماندهای الکترونیکی مربوط می گردد، بازیافت کابل با روش های سبز

ابراهیم مرشد از محققان و فعالان حوزه بازیافت پسماندهای الکترونیکی در گفت وگو با مجله گرافیک، با بیان اینکه در مطالعات خود موفق به بازیافت پسماندهای الکترونیکی مانند کابل، سیم، بردهای الکترونیکی و سایر پسماندهای الکترونیکی به روش های دوستدار طبیعت شدیم، گفت: در این زمینه مشکل اصلی ما تامین ماده اولیه و یا پسماند الکترونیکی است.

وی با تاکید بر اینکه بازیافت پسماندهای الکترونیکی یک فعالیت تخصصی و علمی است، یادآور شد: 70 درصد آلودگی های کل پسماندها مربوط به پسماندهای الکترونیکی می گردد و این در حالی است که پسماندهای الکترونیکی 30 درصد کل پسماندها را تشکیل می دهند.

مرشد با بیان اینکه ما در این شرکت با استفاده از روش های اصولی اقدام به بازیافت پسماندهای الکترونیکی می کنیم، در این باره شرح داد: به عنوان مثال برای بازیافت کابل، آنها را در داخل دستگاهی می ریزیم که حرارتی ایجاد نمی کند، ضمن آنکه بخش های پلاستیکی کابل نیز کاملا با روش های دوستدار محیط زیست جداسازی می گردد.

این محقق با تاکید بر اینکه این روش بازیافت نسبت به روش آتش زدن کابل ها هزینه بالاتری را می طلبد، ادامه داد: در نتیجه ما در خرید این پسماندها دچار مشکل می شویم، ضمن آنکه حمایت های دولتی هم در این زمینه مشاهده نمی گردد.

مجوزهای زیست محیطی از بازیافت نمایندگان دریافت گردد

وی با بیان اینکه این نوع پسماند به وفور فراوری می گردد، ولی در زمینه جمع آوری و در اختیار دریافت این پسماندها برای ما مسائل زیادی وجود دارد، خاطر نشان کرد: پیشنهاد می گردد که در مزایده پسماند انبارهای سازمان های دولتی، شهرداری ها و ادارات و ارگان ها، مجوزهای زیست محیطی از بازیافت نمایندگان دریافت گردد.

مرشد تاکید نمود: در این صورت ما با هم صنف ها و کسانی که مجوز زیست محیطی در زمینه بازیافت پسماندهای الکترونیکی دارند، رقابت خواهیم کرد نه با دلالان و افرادی که به صورت غیر قانونی در این زمینه وارد گردیده اند.

این فعال حوزه بازیافت پسماندهای الکترونیکی با اشاره به رویکرد شهرداری نسبت به روش های امحای این نوع پسماندها، اظهار کرد: شهرداری در این زمینه به صورت تخصصی وارد نگردیده است؛ چراکه برای جمع آوری پسماندهای خشک اقدام به تقسیم بندی مناطق نموده است.

وی با بیان اینکه پسماندهای خشک شامل پسماندهای الکترونیکی نیز می گردد، افزود: این مناطق به مزایده گذاشته می گردد و پیمانکار منتخب، صاحب پسماندهای خشک هر منطقه خواهد شد و ما باید از این پیمانکار اقدام به خرید پسماندهای الکترونیکی کنیم.

به گفته این فعال حوزه بازیافت پسماند، محققان این حوزه با پیمانکارانی که بعضا اتباع افغان هستند بر سر این پسماندها رقابت می نمایند.

مرشد، خروجی این شرکت زیست محیطی را فراوری فلزات پایه چون مس، قلع، روی و سایر فلزات از پسماندهای الکترونیکی مطرح نمود و یادآور شد: در طرح توسعه ای ما به دنبال بازیافت باتری های لیتیومی و نیکل کادمیومی هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 49

به "70 درصد آلودگی های زباله ها به پسماندهای الکترونیکی مربوط می گردد، بازیافت کابل با روش های سبز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70 درصد آلودگی های زباله ها به پسماندهای الکترونیکی مربوط می گردد، بازیافت کابل با روش های سبز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید