6 راه پیشگیری از آلزایمر

به گزارش مجله گرافیک، در بیماری آلزایمر، دو نوع پروتئین مغز، به نام های تاو و پلاک های بتا آمیلوئید، خارج از کنترل رشد می نمایند. این پروتئین ها سلول های مغز را از بین می برند و علائمی مانند سردرگمی، از دست دادن حافظه و تغییرات شخصیتی را ایجاد می نمایند.

6 راه پیشگیری از آلزایمر

با این حال، اقدامات پیشگیرانه زیادی وجود دارد که می توان برای کاهش خطر ابتلاء به آلزایمر انجام داد. در اینجا شش راه برای جلوگیری از این شرایط ناتوان نماینده و محافظت از سلامت مغز ارائه می گردد.

ورزش

به گفته انجمن آلزایمر انگلستان، نتایج 11 مطالعه نشان داد که خطر ابتلاء به آلزایمر برای افراد میانسالی که به طور منظم ورزش می کردند تا 45 درصد کاهش می یابد. بعلاوه از نظر علمی نشان داده شده است که افراد مسن از ورزش سود می برند که به بهبود حافظه و تفکر یاری می نماید.

در حالی که دلایل مفید بودن ورزش برای کاهش خطر آلزایمر هنوز در حال تحقیق است، یک مطالعه به هورمونی به نام آیریزین اشاره می نماید که در طول فعالیت بدنی ترشح می گردد. محققان نشان دادند که این هورمون اثرات مثبتی بر شناخت و التهاب عصبی در مغز دارد.

محققان 30 دقیقه ورزش هوازی با شدت میانه، سه تا چهار روز در هفته توصیه می نمایند.

ترک سیگار

سموم شیمیایی ای در سیگار وجود دارد که می تواند التهاب مغز را افزایش دهد، باعث خونریزی عروقی گردد و به سلول ها استرس اضافه کند، که همگی با پیشرفت بیماری آلزایمر مرتبط هستند. انجمن آلزایمر انگلستان خاطرنشان می نماید سیگار کشیدن ممکن است خطر ابتلاء به آلزایمر را 30٪ تا 50٪ افزایش دهد.

رژیم غذایی سالم

به گفته محققان، معین شده است رژیم غذایی مدیترانه ای به جلوگیری از آلزایمر یا کاهش پیشرفت آن یاری می نماید.

نتایج یک مطالعه نشان داد که دو رژیم غذایی مدیترانه ای و MIND به کاهش علائم بیماری آلزایمر و کاهش سطح پلاک آمیلوئید در مغز یاری می نماید.

این رژیم ها شامل مواد غذایی زیر هستند:

غلات کامل

سبزیجات برگ سبز

ماهی

لوبیا

روغن زیتون

آجیل

حفظ سلامت قلب

انجمن آلزایمر اشاره می نماید عواملی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت که خطر ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهند، خطر ابتلاء به آلزایمر را نیز افزایش می دهند.

در واقع، متاآنالیز اخیر از شش مطالعه نشان داد افرادی که از داروهای کاهش فشار خون استفاده می نمایند، خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر در آنها تا یک سوم کاهش می یابد.

حفظ ارتباطات اجتماعی

به گفته محققان، ارتباط اجتماعی بیشتر به پیشگیری از آلزایمر یاری می نماید. در حالی که دلایلی که چرا معاشرت به کاهش خطر یاری می نماید هنوز نامعین است، اما انجمن آلزایمر می گوید که ارتباطات اجتماعی ممکن است اتصالات سلول های عصبی را در مغز تقویت نموده و حافظه و تفکر را بهبود بخشد.

استراحت و خواب خوب شبانه

شواهد زیادی نشان می دهد که خواب بهتر می تواند به پیشگیری از آلزایمر یاری کند و با پاکسازی آمیلوئید بیشتر از مغز مرتبط است.

مطالعه ای در بریتانیا نشان داد در مقایسه با افرادی که در دهه 50 و 60 زندگی خود 7 ساعت در شب می خوابیدند، احتمال ابتلاء به زوال عقل در افرادی که 6 ساعت یا کمتر در شبانه روز می خوابیدند 30 درصد بیشتر بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 تیر 1402 بروزرسانی: 2 تیر 1402 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2361

به "6 راه پیشگیری از آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 راه پیشگیری از آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید