2 راهبرد راهنمایی نقدینگی به سمت فعالیت های مولد اقتصادی

به گزارش مجله گرافیک، به گزارش خبرنگاران، شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در نامه به حسن روحانی، رئیس جمهور، به سخنان اخیر رهبر انقلاب در مورد راهنمایی نقدینگی واکنش نشان داد و 2 راهبرد پیش روی دولت در این زمینه را تشریح کرد.

2 راهبرد راهنمایی نقدینگی به سمت فعالیت های مولد اقتصادی

به عقیده این شبکه، به منظور راهنمایی صحیح این نقدینگی و تبدیل تهدید به فرصت، دو راهبرد کلان پیش روی کشور وجود دارد. راهبرد اول افزایش هزینه فعالیت های غیرمولد از طریق سیاست های مالیاتی و راهبرد دوم، راهنمایی این نقدینگی به سمت فعالیت های مولد از جمله پروژه های کلان، عمرانی و زیربنایی است.

در متن نامه مذکور خطاب به ریاست جمهوری اسلامی ایران آمده است، رهبر معظّم انقلاب اسلامی در دیدار اخیرشان با هیئت دولت در تاریخ 24 تیرماه سال جاری فرمودند: در نظام بانکی و مشکل نقدینگی که الان در کشور وجود دارد، اگر چنانچه ما می توانستیم با هنر راهنمایی این نقدینگی به کارهای سازنده و مفید، کشور را پیش می بردیم، این نقدینگی نعمت بزرگی بود؛ الان یک بلای بزرگی است؛ واقعاً یک چیز خیلی خطرناکی است. نگذاریم که این نقدینگی سرازیر بشود، به طرف ارز و به طرف طلا و به طرف مسکن و به طرف کالاها.

همان طور که می دانید و در سخنان رهبر معظّم انقلاب نیز به آن اشاره گردیده است، راهنمایی سرمایه ها به سمت فعالیت های مولد اقتصادی و جلوگیری از حرکت آن به سمت فعالیت های غیرمولد، وظیفه ای است که دولت در اقتصاد بر عهده دارد.

آخرین آمار بانک مرکزی از خردادماه سال جاری نشان می دهد که در حال حاضر 1582 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که به جای حرکت به سمت بخش های مولد، عمدتا به سمت فعالیت های غیرمولد و سوداگرانه همچون خرید و فروش ارز، طلا، مسکن و خودرو سرازیر گردیده و سبب ایجاد آشفتگی در این بازارها و اقتصاد کشور گردیده است.

به منظور راهنمایی صحیح این نقدینگی و تبدیل تهدید به فرصت، دو راهبرد کلان پیش روی کشور وجود دارد. راهبرد اول افزایش هزینه فعالیت های غیرمولد از طریق سیاست های مالیاتی و راهبرد دوم، راهنمایی این نقدینگی به سمت فعالیت های مولد از جمله پروژه های کلان، عمرانی و زیربنایی است.

در مورد راهبرد اول؛ مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) ابزاری است که در کشورهای جهان به منظور کنترل سوداگری استفاده می شود و خاصیت تنظیم گری در اقتصاد دارد. این پایه مالیاتی مهمترین و قدیمی ترین ابزار در دنیا برای جلوگیری از هجوم نقدینگی به سمت فعالیت های غیرمولد اقتصاد و در نتیجه ممانعت از افزایش غیرمتعارف قیمت ها، بروز نوسانات و تقویت سوداگری در بازارهای موازی فراوری است. مالیات بر عایدی سرمایه با کاهش چشم انداز سود سفته بازی در ارز، طلا، مسکن و خودرو، زمینه را برای راهنمایی نقدینگی به سمت بازار سرمایه و بخش های مولد فراهم خواهد نمود. بدون جلوگیری از سودهای غیرمتعارف و بادآورده در فعالیت های غیرمولد، سخن گفتن از راهنمایی نقدینگی اثری نخواهد داشت.

با توجه به احتیاج مبرم آحاد جامعه، شرایط وخیم شاخص های دسترسی به مسکن، احتمال بروز نوسانات مجدد قیمتی و نیز فراهم بودن زیرساخت ها برای پیاده سازی به گفته مسئولین امر، پیشنهاد می شود این ابزار مدرن و هدفمند در گام اول در بازار مسکن اعمال شود و به تدریج در سایر بازارهای موازی فراوری اجرایی شود.

در مورد راهبرد دوم؛ پس از جلوگیری از هجوم نقدینگی به سمت فعالیت های غیرمولد، ضروری است برای حرکت این سرمایه ها به سمت فراوری و فعالیت های مولد و سودآور اقتصادی تدابیری اندیشیده شود و شرایط آن برای مردم فراهم شود. پروژه های کلان نفت و گاز و زیرساخت های عمرانی کشور دو نمونه از این موارد است که طبق بررسی های انجام گردیده، در مجموع حداقل به 1000 هزار میلیارد تومان سرمایه و نقدینگی احتیاج دارد که تامین آن از طریق بودجه دولت یا سرمایه گذاری خارجی (به دلیل ریسک های بالای آن)، امکان پذیر نیست.

در این زمینه دولت باید با تشکیل صندوق پروژه برای پروژه های کلان نفت و گاز و همچنین تدوین قراردادهای همکاری با استفاده از روش های مشارکت عمومی-خصوصی (PPP) برای پروژه های عمرانی، نقدینگی موجود در جامعه و سرمایه های خرد و نیمه خرد مردمی را به سمت این قبیل فعالیت ها راهنمایی نماید.

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی آماده است جزئیات مرتبط با دو راهبرد و همچنین اقداماتی که دولت می تواند در این زمینه در دستور کار قرار دهد را به صورت مبسوط خدمت جنابعالی ارائه نماید. امید است که تصمیمات هوشمندانه و فوری دولت با همکاری دیگر دستگاه ها زمینه را برای تحقق اقتصاد مقاومتی فراهم آورد.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 28 مرداد 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 7

به "2 راهبرد راهنمایی نقدینگی به سمت فعالیت های مولد اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 راهبرد راهنمایی نقدینگی به سمت فعالیت های مولد اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید