تور ارزان فرانسه: 14 اختلال روانی که نام آن را نشنیده اید؛ از سندروم دست بیگانه تا سندروم پاریس

به گزارش مجله گرافیک، اختلالات روانی وجود دارند، که ممکن است نام آن ها را نشنیده باشید، ما در این گزارش 14 مورد از آن ها را به شما معرفی می کنیم.

تور ارزان فرانسه: 14 اختلال روانی که نام آن را نشنیده اید؛ از سندروم دست بیگانه تا سندروم پاریس

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی خبرنگاران، اختلالات و بیماری های روانی انواع مختلفی دارند که بعضی از آن ها در جامعه شایع تر بوده و فراوانی بیشتری دارند. از جمله بیماری های روانی شایع می توان به افسردگی و اختلالات اضطرابی اشاره نمود که در هر دو جنس زن و مرد مشاهده می گردد و بیشترین درصد مراجعه به روانشناس و کلینیک ها را به خود اختصاص داده اند. افرادی که در یک جامعه زندگی می نمایند به دلایل مختلف مانند ژنتیک، تاثیر محیط و عوامل خانوادگی ممکن است مبتلا به بیماری های روانی شوند.

در این گزارش به شما اختلاتی را معرفی می کنیم که ممکن است نام آنان راقبلا نشنیده باشید.

سندروم لیکانتروپی

این بیماری به عنوان سندروم روانی نادری شناخته می گردد که در آن بیمار معتقد است که می تواند به حیوان تبدیل گردد یا قبلاً به حیوان تبدیل شده است. افراد مبتلا به این بیماری اغلب مانند حیوانات رفتار می نمایند و اغلب سعی می نمایند در اطراف حیوانات وحشی مانند باغ وحش و جنگل ها باشند.

سندروم آلیس در سرزمین عجایب

این سندروم باعث ایجاد تحریف در درک می گردد، جایی که بیمار همه چیز را در اطراف خود در میزان ها و ابعادی متفاوت از آنچه در واقع است (بزرگتر یا کوچکتر) می بیند، که ممکن است برای مبتلایان به این بیماری گیج نماینده باشد.

نام این سندروم از رمان معروف لوئیس کارول آلیس در سرزمین عجایب گرفته شده است، به دلیل این که علائم این بیماری روانی مشابه آنچه در این رمان برای، آلیس اتفاق می افتد، است، زیرا او شاهد تغییر میزان و چیز های اطراف خود است.

سندروم دست بیگانه

کسانی که مبتلا به سندروم دست بیگانه هستند، کنترل دست یا اندامی خود را از دست می دهند و بنابراین با آن ها احساس بیگانگی می نمایند. این بیماری بیشتر در بیماران آلزایمر مشاهده می گردد و بعلاوه گاهی اوقات در نتیجه جراحی مغز ایجاد می گردد.

سندروم صداقت هویت بدنی

این شرایط به تمایل شدید برای قطع عضو بدن یا احساس ناراحتی در خصوص سلامت جسمانی فرد اشاره دارد. اعتقاد بر این است که مربوط به آسیب به لوب آهیانه راست مغز است، اما پزشکان هنوز دلیل قطعی سندروم را پیدا نکرده اند.

سندروم Boanthropy (خود گاو پنداری)

افراد مبتلا به پانتروپیا گمان می نمایند که گاو هستند و اغلب مانند این حیوانات عمل می نمایند و روی چمن ها چهار دست و پا راه می فرایند و از تغذیه می نمایند. محققان پزشکی می گویند که این بیماری ناشی از اختلالی است که در خواب آغاز می گردد و در بیداری ادامه می یابد و در بعضی موارد می تواند به وسیله هیپنوتراپی ایجاد گردد.

سندروم کاپگراس

توهم اولیه فرد در این بیماری این است که یکی از اعضای خانواده یا دوستانش با یکی از اشخاص بیگانه که از نظر ظاهر و رفتار شبیه آنهاست، جایگزین شده است. این یک بیماری نادر است و معمولاً پس از آسیب مغزی و در بیماران مبتلا به زوال عقل، اسکیزوفرنی یا صرع مشاهده می گردد.

سندروم کوتارد

این اختلال نادر باعث می گردد بیماران باور نمایند که مرده اند، و وجود ندارند، یا ممکن است احساس نمایند بدنشان در حال تجزیه است یا تمام اعضای داخلی خود را از دست داده اند. این سندروم برای اولین بار در سال 1880 به وسیله عصب شناس ژول کوتارد کشف شد و تصور می گردد که بسیار نادر است.

سندروم دیوژن

سندروم دیوژن، یا سندروم شلختگی یک اختلال شخصیتی است که موجب خود غفلتی مفرط، شلختگی خانگی، جامعه گریزی، بی تفاوتی، انباشتن ناخواسته زباله و حیوانات به همراه عدم شرمندگی می گردد.

این بیماری اغلب با یک شکست فیزیکی، عصبی یا روانی همراه با زوال عقل همراه است.

سندروم اختلال هویتی

این اختلال به عنوان اختلال شخصیت چندگانه هم شناخته می گردد و بیماران اغلب بین دو یا سه شخصیت متفاوت جابجا می شوند. به همین خاطر، این بیماران اغلب در بخش روانپزشکی زندگی می نمایند یا به وسیله متخصصان پزشکی تحت نظر هستند.

سندروم استاندال

افراد مبتلا به این سندروم پس از مشاهده آثار هنری با تپش قلب، احساس اضطراب، گیجی، غش و توهم روبرو می شوند. کارشناسان می گویند نام او از نام نویسنده فرانسوی قرن 19 ماری هنری بل، معروف به نام مستعار استاندال، الهام گرفته شده است که پس از سفر به فلورانس در سال 1817 تجربه خود را به تفصیل توضیح داد.

سندروم پارامنزیا

افراد مبتلا به این بیماری اغلب بر این باورند که مکان ها تکرار می شوند، بنابراین فکر می نمایند همزمان در دو مکان قرار دارند.

سندروم پاریس

یک اختلال روانی زودگذر است که گریبان بعضی از افرادی که در حال ملاقات از پاریس هستند را می گیرد. این سندروم با بعضی علائم روانی همانند هذیان گویی شدید، توهم، احساس آزار و اذیت (احساس مورد خشم و غضب دیگران بودن)، خوددگربینی، اظطراب و بعضی علایم جسمانی همانند گیجی، افزایش ضربان قلب و تعریق مشاهده می گردد.

سندروم کلاور بوسی

این شرایط باعث تمایل به خوردن چیز های غیرقابل خوردن و پرخوری می گردد. بعلاوه با از دست دادن حافظه تعیین می گردد و گاهی اوقات می تواند باعث جذب فرد به چیز های غیر معمول یا نامناسب گردد. تشخیص آن سخت است و متخصصان معتقدند که این آسیب ناشی از آسیب شدید به لوب گیجگاهی مغز است.

اختلال ساختگی

افراد مبتلا به این اختلال با نشان دادن عمدی، تظاهر یا اغراق در علائم آن به منظور ایفای نقش بیمار بدون انگیزه ای برای ادعای بیماری، وسواس تظاهر به بیماری را دارند.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1950

به "تور ارزان فرانسه: 14 اختلال روانی که نام آن را نشنیده اید؛ از سندروم دست بیگانه تا سندروم پاریس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان فرانسه: 14 اختلال روانی که نام آن را نشنیده اید؛ از سندروم دست بیگانه تا سندروم پاریس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید