10 موضوع مهم برای مالی جهانی در سال 2017

به گزارش مجله گرافیک، سال 2016 سال گیج کننده ای بود که طی آن دنیا شاهد رویدادهای سیاسی غیرمنتظره ای مانند رای مردم انگلیس به خروج از عضویت اتحادیه اروپا (بریگزیت) و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود.

10 موضوع مهم برای مالی جهانی در سال 2017

جهت دریافت مشاوره خدمات موشن گرافیک از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی سناریو تا ساخت تیزر و موشن گرافیک حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران، همچنین نوسانات شدیدی در بازارهای مالی روی داد: پوند به پایین ترین رکورد 31 سال اخیر در برابر دلار سقوط کرد؛ بازارهای آمریکا به دفعات به رکوردهای بالایی صعود کردند و چین به کاهش ارزش یوان ادامه داد.

اینکه سال 2017 آبستن چه رویدادهایی خواهد بود، موضوعی است که برای همه نامعلوم است، اما با انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه، هلند و احتمالا ایتالیا، استقرار ترامپ در کاخ سفید و اجرای ماده 50 در انگلیس، ابهام بار دیگر سایه خواهد گسترد.

همه این موارد به معنای آن است که تصویر مالی دنیای مبهم تر از پیش خواهد بود و کارشناسان با نزدیک شدن به خاتمه سال هنوز هیچ ایده روشنی ندارند. با این همه آدام اسلیتر، اقتصاددان ارشد در موسسه تحقیقاتی آکسفورد اکونومیکس فهرستی از 10 موضوعی را تهیه نموده که در سال 2017 نباید از آنها غافل شد.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، این موضوعات از تسریع رشد دنیای تا نرخ برابری یورو و دلار را شامل می شوند و عبارتند از:

یوان ثابت خواهد ماند

چین در سال 2016 به کاهش ارزش یوان ادامه داد. آلبرت ادواردز، استراتژیست سوسیته جنرال در اکتبر از این اقدام به عنوان موضوع مهمی نام برد که باید مورد توجه قرار گیرد. وی پیش بینی کرد این فرایند در سال 2017 خاتمه می گیرد، زیرا با کوشش مقامات چین برای خروج سرمایه، یوان سال آینده کاهش اندکی در برابر دلار خواهد داشت.

رشد دستمزد بازخواهد گشت

اقتصادهای توسعه یافته در سالهای اخیر شاهد رشد دستمزد ضعیفی برای نیروی کار بوده اند، اما این فرایند در سال آینده تغییر می نماید زیرا شرایطی که مانع رشد مالی شده بودند، رو به تحلیل هستند.

بر پایه گزارش آکسفورد اکونومیکس، برخی از عوامل مانند تغییرات در ترکیب نیروی کار (به خصوص ورود قابل ملاحظه نیروی کار کم دستمزد) که مانع رشد دستمزد شده بودند، ضعیف خواهند شد و تدابیری که برای بهبود بازار کار اجرا شده اند مانند نرخ ترک کار در آمریکا، انگلیس و آلمان افزایش یافته اند و از فشار صعودی بر دستمزد حکایت دارند.

سهام برای دومین سال متوالی عملکرد بهتری از دارایی های ثابت خواهد داشت

هر سه شاخص سهام بزرگ آمریکا در رکورد بالایی قرار دارند و شاخصهای سهام بزرگ دیگر دنیا هم شرایط مطلوبی دارند. آکسفورد اکونومیکس پیش بینی می نماید شاخصهای سهام سال آینده همچنان عملکرد خوبی خواهند داشت. در نتیجه رشد چشمگیر بازده پس از انتخابات آمریکا، اوراق قرضه 10 ساله آمریکا سود ضعیفی برای کل سال 2016 خواهند داشت در حالیکه بازارهای سهام سود دو رقمی به ارمغان می آورند. انتظار می رود این الگوی عملکرد نسبی در سال 2017 ادامه پیدا کند. سود سهام کلی آمریکا طی سال حدود پنج درصد رشد خواهد نمود اما سود اوراق قرضه 30 واحد رشد خواهد نمود با این همه سود اوراق قرضه همچنان بسیار اندک خواهد بود.

نرخ برابری یورو و دلار تا خاتمه سال

نرخ برابری میان یورو و دلار تحت تاثیر دو عامل خواهد بود که شامل تحولات سیاسی اروپا و رشد بیشتر ارزش دلار پس از افزایش نرخهای بهره آمریکا در هفته گذشته است.

طبق گزارش آکسفورد اکونومیکس، افزایش اختلاف میان نرخهای بهره آمریکا و منطقه یورو، برای نخستین بار از سال 2002 نرخ برابری یورو در برابر دلار را تا خاتمه سال 2017 کاهش خواهد داد.

منطقه یورو قوی خواهد ماند

تداوم اجرای سیاست تسهیلی بانک مرکزی اروپا که به شکل برنامه خرید اوراق قرضه و نرخهای بهره منفی بوده است، به رشد تورم و اقتصاد در منطقه یورو یاری خواهد نمود. انتظار می رود منطقه یورو سال آینده 1.5 درصد رشد کند و نرخ تورم و بازده اوراق قرضه در این منطقه بالاتر رود.

رشد انگلیس بهتر از حد انتظار خواهد بود

انتظار می رود رشد مالی انگلیس در سال 2017 همچنان صعودی باشد و با انعطافی که پس از رای بریگزیت نشان داده است، 1.5 درصد توسعه پیدا کند. همچنین پیش بینی می گردد پوند در سال 2017 با وجود رشد اندک تفاوت میان نرخهای بهره آمریکا و انگلیس، انعطاف پذیر بماند.

بازارهای نوظهور غیرقابل پیش بینی خواهند ماند

دورنمای مالی بازارهای نوظهور متفاوت خواهد بود به طور خلاصه عملکرد روسیه و برزیل مثبت و چین نامطلوب خواهد بود.

طبق پیش بینی آکسفورد اکونومیکس، متوسط نرخ رشد بازار نوظهور در سال 2017 به 4.1 درصد بهبود می یابد، اما عملکرد در میان کشورهای این گروه متفاوت خواهد بود. رشد مالی چین ضعیف تر می گردد اما روسیه و برزیل از رکود خارج می شوند.

رشد تجارت دنیای کند خواهد ماند

طبق پیش بینی آکسفورد اکونومیکس، رشد تجارت دنیای سال آینده بهبود پیدا می نماید و به یاری تقاضای واردات قوی تر در آمریکا، روسیه و همچنین برزیل و هند به 2.7 درصد بهبود خواهد یافت. اما در حالیکه نرخ رشد مورد پیش بینی برای سال آینده بهتر از نرخ رشد بسیار ضعیف 1.3 درصد برای سال 2016 خواهد بود، اما همچنان کمتر از متوسط نرخ رشد بلندمدت پنج درصد است. در نتیجه عوامل ساختاری مانند اشباع زنجیره عرضه دنیای و عدم آزادسازی بیشتر تجارت، رشد تجارت دنیای بر مبنای بلندمدت کاهش قابل توجهی پیدا نموده است.

رشد فراوری ناخالص دنیای اندکی بهبود خواهد یافت

عوامل متعددی مانع رشد اقتصاد دنیای شده اند، اما اقتصاد دنیای در سال 2017 رو به رشد خواهد گذاشت. آکسفورد اکونومیکس پیش بینی می نماید رشد دنیای از 2.2 درصد در سال 2016 به 2.6 درصد در سال 2017 بهبود پیدا خواهد نمود. این نرخ پایین تر از متوسط نرخ رشد 2.8 درصد در 30 سال گذشته است.

تورم در آمریکا به فرایند دنیای شکل می دهد

هر رویدادی که سال آینده در اقتصاد دنیا روی دهد، تحت تاثیر رویدادهایی خواهد بود که در آمریکا روی می دهد به خصوص که دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا تدابیر محرک مالی را اجرا خواهد نمود که انتظار می رود به رشد مالی بیشتر یاری کند.

اما تاثیر کامل سیاستهای تورم زای دولت ترامپ بعید است تا سال 2018 در اقتصاد دنیای لمس گردد. با این همه انتظار می رود رشد مالی و توسعه بازار مالی آمریکا تحت تاثیر سیاستهای ترامپ، در سال 2017 قوی تر گردد و تاثیر زیادی بر دورنمای مالی دنیای داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 800

به "10 موضوع مهم برای مالی جهانی در سال 2017" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 موضوع مهم برای مالی جهانی در سال 2017"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید