با جزیره ای رویایی بنام پنانگ در مالزی، آشنا شوید

به گزارش مجله گرافیک، پنانگ یکی از مشهورترین تفریحگاههای اقامتی مالزی است.این ایالت شامل جزیره پنانگ و باریکه ای از سرزمین اصلی است. جزیره پنانگ را مروارید شرق می نامند. این ایالت یکی از سحر آمیزترین و رمانتیک ترین شهرهای مشرق زمین را در بر دارد. پنانگ در ساحل شمال غربی شبه جزیره مالزی است و نام خود را از کلمه پینانگ که به زبان محلی نام درخت فوفل می باشد بتل نات گرفته است. این درختان به وفور در این جزیره وجود دارند. پنانگ به عنوان اولین منطقه تجاری بریتانیا در خاور دور در سال 1786 شکل گرفت. امروزه این جا ایالت فعالی شده است که آمیزه منحصر به فردی از شرق و غرب را نشان می دهد.

با جزیره ای رویایی بنام پنانگ در مالزی، آشنا شوید

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

ایالت پنانگ از جزیره پنانگ و باریکه ای از خشکی مقابل آن در سرزمین مادر که به نام سبرانگ پرای معروف است، تشکیل می شود. سبرانگ پرای در گذشته استان ولسلی خوانده می شد. دو طرف این ایالت به وسیله پل پنانگ که یکی از طولانی ترین پلهای آسیا به شمار می آید به یکدیگر وصل شده اند. این پل 13/5 کیلومتر طول دارد. جزیره پنانگ به وسیله کشتی های مسافربری نیز با سرزمین مادر در ارتباط است. در جزیره پنانگ شهر جورج تاون مرکز ایالت را تشکیل می دهد. این شهر تاریخ و فرهنگ پر باری دارد لیکن در عین حال با پروسه تحولات نوین همراه شده است.

برخی از نقاط پنانگ جلوه های جذابی از گذشته را نشان می دهند. در چنین جاهایی خیابان ها تنگ است و سه چرخه ها در حرکتند و نیز معابد ، تجارتخانه ها و اماکن سنتی عرضه کالا وجود دارد. بیننده با مشاهده این ها خود را در دوره تاریخی دور دستی می بیند. پنانگ باب طبع خریداران کالاهای قدیمی و نوین است در اینجا نرخ اجناس قابل چانه زنی است. رقابت وسیعی برای عرضه و گزینش دوربین ها، وسایل الکترونیکی و برقی، لباس، پارچه، اجناس یادگاری، هدایا و زیورهای ساده وجود دارد. این جزیره در ارائه برخی از بهترین خوراکی های منطقه به خود می بالد. این خوراکی ها شامل خوراک نایونیا و خوردنی های عرضه شده کیوسک های سر راهی از قبیل خوراک ناسی کندار ، چارکهوی تیو ، ولاکسا پنانگ می باشند. تهیه این خوراکی ها در اینجا با سایر ایالات تفاوت دارد.

تاریخچه پنانگ

کهن ترین نشان از پنانگ به سده چهارم باز می شود. بنابر منابع چینی، این جزیره در همان سده نزد دریانوردان چینی ساخته شده بوده است و آنان به آنجا سفر می کردند. همچنین بخشهایی از یک سنگ نوشته به زبان سنسکریت متعلق به سده چهارم در نواحی شرقی این جزیره کشف شده است.

نخستین کشتی اروپاییان در 1592 به فرماندهی ادوارد لانگستر به جزیره پنانگ وارد شد، هر چند که هرگز به مبدأ باز نگشت و در دریا غرق شد. در سده هفدهم میلادی که توجه اروپاییان به شرق آسیا افزایش یافت، جزیره پنانگ به عنوان بندر و پایگاه مورد توجه انگلیسی ها واقع شد و آنها در 1785 ،آنجا را که تقریبا غیرمسکونی و بخشی از سرزمین کداح بود، از سلطان کداح اجاره کردند. هدف سلطان کداح از این کار یافتن متحدی قدرتمند در برابر تهدیدهای دولت سیام بود.در 1786 فراسیس لایت از مأموران کمپانی هند شرقی اقامتگاهی را در این جزیره پایه ریزی کرد و آن را به افتخار جرج سوم پادشاه انگلستان جرج تاون نامید.

اقتصاد پنانگ

پایه اقتصاد پنانگ از شروع بر بازرگانی بود و به تجارت ادویه سوماترا بستگی داشت. افزون بر آن بازرگانان بسیاری هم برای خرید انواع ماهیان و پرندگان به آنجا سفر می کردند و بخش اعظم تجارت با تنگه ملاکا و جنوب تایلند را شامل می شد، اما در 1970 با بازگشایی نخستین منطقۀ آزاد صنعتی مالزی در پنانگ و در پی آن احداث کارخانه هایی با فن آوری پیشرفته در آن، امروزه این استان به یکی از مراکز صنعتی مالزی بدل شده است. صنایع الکترونیکی، لوازم خانگی و لوازم یدکی خودرو، از عمده ترین صنایع استان پنانگ است. صنعت دنیاگردی هم از دیگر بخش های مهم مالی پنانگ به شمار می رود. جاذبه های طبیعی و تاریخی جزیره پنانگ که آن را به مروارید مشرق زمین ملقب نموده است، همچنین احداث هتلهایی مجلل در کرانه های شمالی جزیره، این استان را به اصلی ترین کانون صنعت دنیاگردی مالزی بدل ساخته است.

جاذبه های تفریحی و گردشگری پنانگ

- پل پنانگ

این پل به طور رسمی در 14 سپتامبر 1985 افتتاح شد. طول این پل 13.5 در کیلومتر است که در فهرست طولانی ترین پل های دنیا قرار گرفته است و طولانی ترین پل در کشور مالزی به شمار می رود. طراح این پل که بسیار شناخته شده است در رشته مهندسی ژئوتکنیک، که سابقه معاونت دانشگاه مالایا را نیز داشته است. در نهایت پیشنهاد پل دوم پنانگ داده شد. پل دوم پنانگ هم در سال 2008 شروع شد و ساخت پل در سال 2013 به سرانجام رسید. در حال حاضر پل پنانگ شامل 6 خط است.

- موزه اسباب بازی

اسباب بازی شاید بهترین دوست بچه ها باشد اما وقتی صحبت از بزرگترین موزه اسباب بازی دنیا باشد دیگر محدود به بچه ها نمی شود. موزه اسباب بازی پنانگ به عنوان بزرگترین موزه اسباب بازی در سرتاسر دنیا با بیش از100000 برند معروف بین المللی از اسباب بازی به عنوان یکی از مکان های محبوب گردشگری در منطقه پنانگ در کشور مالزی به شمار می رود. این موزه دارای سالن های متعددی است از جمله سالن وحشت، سالن فانتزی، سالن کارتون، سالن زیبایی، سالن قهرمانان کتاب ، اتاق هیولاها ، تالار مشاهیر و … تنوع شخصیت های این موزه فوق العاده بالا است که در حقیقت تمام شخصیت های معروف کارتونی، فانتزی، وحشت، و… را در دل خود جای داده است.

- باغهای گیاهان دارویی

در مسافت ربع مایلی تپه پنانگ و در 8 کیلومتری شهر ، باغهای گیاهان دارویی دیده می شود. این باغ ها که قدمتی در حدود یک قرن دارند منطقه ای مساحت 30 هکتار ایجاد شده اند در اینجا مناظر دل ربایی از گیاهان استوایی سر سبز و پر برگ و نمونه هایی از گیاهان اصیل پنانگ را می توان دید. علاوه بر این صدای آبشارها که از ارتفاعات فرو می ریزند در کنار هیاهوی میمون ها، دیدار کنندگان را مجذوب می نماید.

- باشگاه گلف و گردش بوکیت جامبول

این باشگاه یکی از باشگاه های درجه یک محسوب می شود، مساحتی 130 هزار هکتاری دارد و دارای 18 حفره است. در این باشگاه یک استخر با ابعاد استاندارد المپیک دیده می شود.6 زمین بازی تنیس، یک سالن ورزش های ژیمناستیک، دو سالن اسکواش، اتاق هایی برای بازی اسنوکر و تسهیلات و امکانات دیگری مانند سالن مهمانپذیری، کتابخانه، اتاق ویدئو، سالن اجتماعات، محل بازی بچه ها و بوفه ای برای غذاهای فوری است.

- تپه پنانگ

این تپه که ارتفاع آن از سطح دریا 830 متر است به تپه پرچم بوکیت بندر مشهور است. قله آن چشم انداز گسترده جزیره را در اختیارمان می گذارد. مکانی است که دیدار کنندگان را شیفته خود می نماید. شبها از آنجا می توان چراغ های درخشان جورج تاون را دید و نیز می توان از هوای خنک و فرح بخش بالای قله لذت برد. در اینجا یکی از اولین شبکه های راه آهن هوایی آسیا توسط یک شرکت سوییسی ساخته شده است.

- معبد خوکونگسی

خوکونگسی معبد مستحکمی است که بزرگترین مجتمع عبادتی این جزیره را تشکیل می دهد. خانواده خوکونگسی از جنوب چین به پنانگ مهاجرت کردند و این قصر بزرگ را برای سکونت خود ساختند. کار بنای ساختمان از سال 1853شروع شد و در سال 1898 سرانجام گرفت. این ساختمان از جهت معماری و هنری ارزش فراوانی داشته است ، ولی سقف آن به این دلیل سوزانده شد که مشابه سقف قصر امپراطور چین بود. در این ساختمان رواق بزرگی هست که با نقش و نگارهای پیچیده ای زینت یافته است. تیرهای افقی عمارت که از بهترین چوب ها تهیه شده اند و اثر ماهر ترین استادان چینی می باشند، نیز به شکلی با شکوه، نقش و نگار یافته اند.

- شهرک چینی

این بخش قدیمی از پنانگ در مرکز پر از جنب و جوش شهر جورج تاون واقع است و به ویژه در ایام جشنواره ها فعالیت تجاری زیادی دارد. برخی از مغازه های اینجا به تجارت سنتی می پردازند. شهرک چینی دارای تعدادی معابد چینی و هندی و چند مسجد است. این شهرک برای گردشگرانی که پیاده یا با سه چرخه به آنجا می آیند ، سرگرمی های مخصوص به خود را دارد، از جمله آنها؛ راگبی سه چرخه ای، مراسم ویژه معابد، بازارهای سبزی فروشی صبح و بازارهای شبانه است.

- قلعه کورن والس

این قلعه تاریخی در همان نقطه ای ساخته شده است که فرانسیس لایت در سال 1786 در آن پیاده شد و در ابتدا یک مانع چوبی جهت دفاع ایجاد نمود. لیکن بعدها در سال 1804 یک بنای سیمانی توسط زندانیان جایگزین حصار قبلی شد. در حال حاضر محوطه این قلعه دارای آمفی تئاتر ، نمایشگاه تاریخی، کافه تریا، مرکز صنایع دستی و فروشگاه های یادگاری می باشد که علاقه مندان را سرگرم می نماید. در اینجا یک توپ هلندی مشهور قرار گرفته است که از سوی هلندی ها به پادشاه جوهور هدیه داده شده است. این توپ زمانی توسط پرتغالی ها به غارت رفت و بعدها به پنانگ باز گردانده شد. مجسمه سیر فرانسیس لایت زینت بخش دروازه ورودی این قلعه قدیمی است. در این مکان راهنمایان دنیاگردی لباسهای قدیمی امپراطوری به تن نموده اند تا جلوه ای از زندگی آن موقع را نشان دهند. در درون قلعه، یک چادر قدیمی سربازان در وسط خیمه گاه وجود دارد. کما اینکه گاه نمایش هایی ارائه می شود که تصویری از جنگل های ایام استعمار را نشان می دهد.

- موزه و گالری هنری پنانگ

این مکان آثارهنری تاریخی ای را در معرض دید می گذرد که به دوران مهمی از مراحل توسعه پنانگ تعلق دارد. در اینجا صدها قلعه تاریخی عرضه شده است. اشیای سفالینه و چینی آلات، نقشه ها و نمودارها و نیز یادگاری هایی از اولین نخست وزیر مالزی تکنو عبدالرحمن، از جمله این آثار است. در این موزه همچنین نسخه های خطی و تابلوی نقاشی ممتازی نصب شده است که به سالهای نخست تاریخ پنانگ و زمان کشف و توسعه آن باز می شود.

منبع: الی گشت
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 348

به "با جزیره ای رویایی بنام پنانگ در مالزی، آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با جزیره ای رویایی بنام پنانگ در مالزی، آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید