واریکوسل را جدی بگیرید!

به گزارش مجله گرافیک، رئیس انجمن اورولوژی ایران گفت: 20 تا 30 درصد از علل ناباروری مردان به دلیل بیماری واریکوسل است که در این بیماری واریس رگ های اطراف بیضه انجام گرفته و این مسئله سبب تخریب سلول های نطفه ساز می گردد.

واریکوسل را جدی بگیرید!

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، عباس بصیری، رئیس انجمن اورولوژی ایران و جراح کلیه و مجاری ادراری با اشاره به برگزاری بیست و چهارمین کنگره سالیانه انجمن اورولوژی ایران، گفت: این کنگره به صورت سالیانه برگزار می گردد و مباحث مختلفی از جمله موضوعات مرتبط با سرطان های دستگاه ادراری، بی اختیاری ادراری و ناباروری مردان و مباحث مرتبط مورد بحث و گفت وگو قرار می گیرد و اساتید و صاحبنظران برجسته علاوه بر تبادل تجربیات و دانش خود، جدیدترین موضوعات را در این زمینه به اشتراک می گذارند.

وی اضافه کرد: سال جاری علیرغم وجود کرونا برگزاری کنگره سالیانه انجمن اورولوژی ایران در سطح عالی به صورت وبینار انجام گرفته و 25 سخنران بین المللی در این کنگره حضور یافتند که 5 نفر آنها ایرانی های مقیم کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا بودند و بقیه شهروندان سایر شهرهای اروپا و آمریکابودند.

رئیس انجمن اورولوژی ایران یادآور شد: همچنین در خصوص اینکه در حوزه درمان بیماری های مرتبط با اورولوژی با توجه به شرایط اقلیمی و امکانات چه برنامه هایی را اجرا کنیم و یا اینکه با شرایط کشور چه راهکارها و برنامه هایی قابلیت اجرایی دارد نیز در این کنگره مورد بحث و گفت وگو نهاده شد.

بصیری به موضوع ناباروری مردان اشاره نمود و گفت: شایع ترین علت ناباروری مردان همان علل ناشناخته شده است و پس از آن 20 تا 30 درصد از علل ناباروری مردان به دلیل بیماری واریکوسل است که در این بیماری واریس رگ های اطراف بیضه انجام گرفته و این مسئله سبب تخریب سلول های نطفه ساز می گردد.

وی بیان داشت: علت بروز واریکوسل به طور قطعی تعیین نیست ولی این مشکل می تواند زمینه ساز مسائل باروری گردد که در صورت بروز عوارض، جراحی در نظر گرفته می گردد.

رئیس انجمن اورولوژی ایران با بیان اینکه 50 درصد از ناباروری ها به طور کلی مربوط به زنان و 50 درصد مربوط به مردان است، گفت: دو سوم علت ناباروری در مردان شامل علل ناشناخته شده و یک سوم مربوط به واریکوسل است.

بصیری بیان داشت: همچنین زمانی که رادیکال های اکسیژن در خون زیاد باشد سبب اختلال در اکسیژن سلول های باردار می گردد که با استفاده از مانورهای فیزیکی امروزه می توان تا حدودی آن را درمان کرد.

وی با بیان اینکه ناباروری در مردان امروزه تا بخش زیادی با روش های دارویی و جراحی قابل درمان است،گفت: البته بعضی از این روش ها جواب نمی دهد و باید از روش های یاری باروری استفاده کرد؛ همچنین تحقیقات مربوط به ناباروری مردان و درمان کامل آنها در جهان ادامه دارد و ما نیز از جدیدترین دستاوردها در این زمینه استفاده می کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1801

به "واریکوسل را جدی بگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واریکوسل را جدی بگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید