نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور در شاهرود برگزار می گردد

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود گفت: نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور، در شهرستان شاهرود برگزار می گردد.

نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور در شاهرود برگزار می گردد

با وبسایت گردشگری تریپ ادوایزر همراه باشید.

حمیدرضا حسنی اضافه کرد: نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور، پنجشنبه و آدینه 9 و 10 آبان ماه سال جاری برگزار می گردد.

او گفت: این جشنواره با هدف بازدید گردشگران از زاغ بور، پرنده بومی ـ انحصاری ایرانی که زیستگاه اصلی آن زیست کره حیات وحش توران است، برگزار می گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود اضافه کرد: بازدید از بافت روستای هدف گردشگری قلعه بالا، محور گردشگری گیور دزیان، و گونه های حیات وحش در زیست کره توران همراه با اجرای مراسم آیینی و موسیقی محلی در کنار عرضه صنایع دستی و سوغات از جمله برنامه های این جشنواره است.

زاغ بور یا زاغ کویری، پرنده ای از خانواده کلاغیان است اما تفاوت های زیادی با دیگر کلاغ ها و زاغ ها دارد، ازجمله زمین زی بودن، به طوری که حتی در هنگام احساس خطر نیز دویدن را به پرواز ترجیح می دهد.

حسنی با اشاره به این که زاغ بور دارای صدای خوش و رنگ نخودی مایل به قهوه ای است، اضافه کرد: از زاغ بور به عنوان جواهر کمیاب و نادر کویر یاد می نمایند و این پرنده با زیبایی خاص خود یکی از قابلیت های گردشگری طبیعت منطقه محسوب می گردد.

او گفت: زاغ بور تنها در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی شرق و جنوب شرق ایران زندگی می نماید و تنها پرنده

بومی ـ انحصاری (اندمیک) ایران است که در استان های یزد، خراسان جنوبی و به خصوص در جنوب شرقی استان سمنان در زیست کره حیات وحش توران زندگی می نماید.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود گفت: بخشداری بیارجمند، اداره پارک ملی توران، شورای اسلامی و دهیاری روستای هدف گردشگری قلعه بالا و اقامتگاه های بوم گردی قلعه بالا در برگزاری این جشنواره مشارکت دارند.

شهرستان شاهرود دارای یک شهر، هشت منطقه نمونه و نیز هشت روستای هدف گردشگری است. همه ساله با اجرای جشنواره های گردشگری متنوع علاقه مندان به این مناطق سفر می نمایند.

بیارجمند در 110 کیلومتری جنوب شرقی شاهرود و 310 کیلومتری مرکز استان سمنان واقع شده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 1 آذر 1398 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 539

به "نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور در شاهرود برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور در شاهرود برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید