معاونت علمی سبد حمایت از دانش بنیان ها را متنوع تر می کند

به گزارش مجله گرافیک، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، بر اساس قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بسته ای جامع شامل 110 خدمت و حمایت تدارک دیده است که در سال 1398 به شرکت های دانش بنیان عرضه شد، این معاونت در نظر دارد تا سبد اقلام حمایتی خود را در سال جدید (1399) متنوع تر سازد.

معاونت علمی سبد حمایت از دانش بنیان ها را متنوع تر می کند

در این قانون موضوعات مهمی همچون تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی و معافیت های گمرکی و مالیاتی گنجانده شده است. حمایت های فراهم شده در سایه قانون مزبور که در همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دیگر دستگاه ها و ارگان ها، فراهم شده است در مجموع 110 عنوان مجزا را در بر می گیرد. بسیاری از این خدمات نیز به صورت مستقل در مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه می گردد.

مالیات

مشمولیت معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان در خصوص درآمد ناشی از فروش کالا و خدمات دانش بنیان، یکی از این معافیت های مالیاتی است. بر اساس این قانون موارد متعددی مانند، معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری از جمله دیگر اجزا پیش بینی شده در این بسته است.

تسهیلات گمرکی

معافیت گمرکی فعالان مجاز مالی، تسهیل امور گمرکی و مشاوره در زمینه گمرک از جمله اقلام مندرج در این بسته است. واردات تجهیزات و ماشین آلات خط تولید، لوازم آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت، نمونه اولیه کالاها با هدف مهندسی معکوس،.... از جمله دیگرمواردی است که بر اساس قوانین و مقررات می تواند، مشمول معافیت های در نظر گرفته شده، برابر این قانون گردد.

حمایت های بیمه ای

این حمایت که بر اساس تفاهم نامه های منعقده میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان ها و شرکت های بیمه موارد متعددی را در بر می گیرد. بخگرددگی جرایم بیمه، معافیت از پرداخت حق بیمه قراردادها (در بازه زمانی مشخصی از سال و بر اساس اعلام قبلی) از جمله این موارد است. همچنین مطابق توافق معاونت علمی و فناوری و شرکت های بیمه ای، شرکت های دانش بنیان می توانند از انواع بیمه نامه ها اعم از درمان، مسئولیت،..... برخوردار شوند.

تسهیلات نظام وظیفه

بر اساس تفاهم نامه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد کل نیروهای مسلح، افراد کلیدی و فعال در شرکت های دانش بنیان در صورت دارا بودن شرایط و برابر قوانین و آئین نامه ها می توانند از این تسهیلات بهره مند گردند. آئین نامه اجرایی و شرایط برخورداری از این خدمت، از سوی معاونت علمی و فناوری به شرکت های دانش بنیان اطلاع رسانی می گردد.

حمایت های استقرار

این بسته خدمتی چند نوع حمایت متفاوت را در بر می گیرد. بر اساس تفاهم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران، دفاتر شرکت های دانش بنیان می توانند از برخی تسهیلات مانند استقرار در مناطق مسکونی برخوردار شوند. دریافت جواز تأسیس و پروانه بهره برداری در محدوده شهرهای دارای محدودیت استقرار بخشی از تسهیلات مندرج در این بسته خدمتی است.

حمایت های ساخت داخل

بر اساس این ردیف حمایتی شرکت های دانش بنیان تسهیلات خاصی در زمینه توسعه بازار ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته و تولید دریافت می کنند. بر اساس این خدمت ممنوعیت های خاصی برای واردات کالای خارجی دارای تولید مشابه داخلی در نظر گرفته می گردد. این شرکت ها در صورت حضور در نمایشگاه تولیدات ایران ساخت نیز از تسهیلات خاصی بهره مند می شوند.

توسعه بازار

بر اساس این سرفصل حمایتی، تلاش شده است تا در راستای رفع نیازهای فناورانه صنایع بزرگ با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان عمل گردد. فروش اقساطی مواد و کالاهای دانش بنیان، معرفی محصولات شرکت های دانش بنیان،..... بخش دیگری از این سرفصل خدمتی را تشکیل می دهد.

صادرات

بسته حمایت از صادرات محصولات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خود شامل 12 خدمت مجزا می گردد. تهیه گزارش تحقیقات بازارهای بین المللی، منتورینگ و مشاوره، اخذ گواهینامه و مجوزهای صادراتی، یارانه سود تسهیلات صادرات،..... از جمله این موارد است. حمایت از شرکت در نمایشگاه های خارجی نیز بخشی از این خدمت را شامل می گردد.

بورس و فرابورس

به منظور دسترسی گسترده تر شرکت های دانش بنیان به ابزارهای مالی نوین، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زمینه ورود و استفاده این شرکت ها از بازار سرمایه را تسهیل کرده است. حمایت از ورود شرکت ها به بورس و ارائه خدمات مشاوره در این زمینه از جمله، جزئیات پیش بینی شده در این بسته مجزای حمایتی است.

برنامه توسعه کسب و کار

از جمله برجسته ترین خدمات مندرج در این بسته خدمات مشاوره ارائه شده توسط مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که در 52 موضوع ارائه می گردد. کسب و کار شرکت های دانش بنیان نیز برای توسعه و گام برداشتن به سمت مرحله بعدی نیاز به یک برنامه مدون و مبتنی بر برنامه ریزی دارد. بر این اساس، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بهره گیری از کارشناسان و خبرگان هر حوزه در این زمینه خدمات مختلفی را به مدیران شرکت های دانش بنیان عرضه می کند. برگزاری نشست های پرسش و پاسخ با حضور کارشناسان و ارائه مشاوره های مدیریتی از جمله این خدمات است که به صورت مداوم در طول سال به این شرکت ها ارائه می گردد.

ترویج

شرکت های دانش بنیان از امتیازات خاصی مانند امتیاز اضافه پخش تشویقی در آگهی های صداو سیما و حمایت از ترویج فعالیت شرکت های دانش بنیان در رسانه ها برخوردار هستند.

تسهیلات مالی

بر اساس این خدمت، حسب همکاری معاونت علمی و فناوری و صندوق توسعه ملی، شرکت های دانش بنیان می توانند از طریق بانک های حامل از تسهیلات و خط اعتباری تخصیص یافته از سوی این صندوق برای توسعه زیست بوم بهره مند شوند.

صندوق نوآوری و شکوفایی

این صندوق به عنوان نهاد مالی همکار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تسهیلات مالی مختلفی را به شرکت های دانش بنیان عرضه می کند. تسهیلات قبل از تولید صنعتی، تسهیلات تولید صنعتی، تسهیلات استقرار موقت، تسهیلات تأمین محل کار،..... از جمله این تسهیلات است. این صدوق همچنین ضمانت نامه نیز ارائه می کند.

دانشگاه و پژوهش

امتیاز ارتقای مرتبه اعضای هیئت های علمی، مشارکت در تأسیس و اداره شرکت های دانش بنیان توسط دانشگاه ها، استفاده از بودجه پژوهشی دستگاه های اجرایی، از جمله خدمات تخصیص یافته ذیل این سرفصل است.

منابع انسانی

آسیب شناسی و ارتقای منابع انسانی، تسهیلات اشتغال دانش آموختگان برتر طرح شهید تهرانی مقدم و کارآموزی استعدادهای برتر در شرکت های دانش بنیان از جمله عناوین تعریف شده در ذیل این خدمت است.

سایر خدمات

خدماتی که در هیچ کدام از این سرفصل ها جای نگرفته اند در سرفصلی جداگانه تحت نام سایر خدمات دسته بندی شده اند. بسته حمایت از شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت و بسته حمایت از شرکت های دانش بنیان حوزه کشاورزی از این جمله هستند. در مجموع 110 خدمت و مجزا و تفکیک شده به شرکت های دانش بنیان عرضه می گردد. این تمام خدمات و تسهیلاتی نیست که معاونت علمی و فناوری به شرکت های دانش بنیان عرضه می کند، به صورت موردی نیز این معاونت خدمات و تسهیلات متعددی را برای کارسازی و تسهیل امور شرکت ها عرضه می کند تا فرایند کار برای آنها در جهت رشد آسان تر گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1014

به "معاونت علمی سبد حمایت از دانش بنیان ها را متنوع تر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاونت علمی سبد حمایت از دانش بنیان ها را متنوع تر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید