فعالان مالی پشیمان از فعالیت در فضای مجازی

به گزارش مجله گرافیک، نایب رئیس کمیسیون خدمات فنی و مهندسی اتاق بازرگانی ایران گفت: تجار خارجی تشخیص می دهند که در کدام پیغام رسان فعالیت خود را دنبال نمایند آن ها برای خود این پرسش را مطرح می نماید که چرا باید در این پلتفرم داخلی عضو شوند و چه فعالیتی می تواند در این فضا داشته باشند؟ بدون تردید به پاسخ روشنی نخواهند رسید.

فعالان مالی پشیمان از فعالیت در فضای مجازی

به گزارش ایلنا، سادینا آبایی منابع آماری در ایران را یکدست ندانست و اضافه نمود: دبیرخانه شورای مصاحبه اتاق بازرگانی با هدف تاثیر قطعی اینترنت و فیلتر شدن پلتفرم های خارجی جلسه ای را با مسئولان دولتی و فعالان بخش خصوصی برگزار کرد؛ در این جلسه هر کدام از این گروه ها آماری متفاوت در این زمینه ارائه می دادند و این مساله تاسف آور است که نمی توان دیتا ثابت و قابل اعتنایی در این زمینه ارائه و به آن آمار ها اعتماد کرد.

وی با اشاره به شکل گیری نگاه منفی در بدو ورود اینترنت به ایران، توضیح داد: امروز فضای اینترنت بستر کار است و وقتی این فضا بدون اطلاع قبلی قطع گردد کسب وکار ها تحت تاثیر قرار می گیرد؛ امروزه بسیاری از رابطه تجاری بازرگانان در بستر فضای مجازی شکل گرفته و هم اکنون همه این فعالیت ها معلق شده است.

این فعال مالی حوزه فناوری ارتباطات در پاسخ به این پرسش که بسیاری از تجار داخلی به وسیله پلتفرم های خارجی فعالیت مالی خود را دنبال می کردند و تجار خارجی در ارتباط بودند آیا این امکان وجود دارد که تجار خارجی قانع شوند و پلتفرم های داخلی نصب و فعالیت هایشان را از این فضا دنبال نمایند؟ توضیح داد: آیا ما توانستیم آموزش و بسترسازی لازم را برای کسب وکار های داخلی ایجاد و آن ها را متقاعد کنیم که به سمت پلتفرم های خارجی نروند؟ به همین مقدار هم نمی توان تجار خارجی را متقاعد کرد که پلتفرم های داخلی را نصب نمایند.

نایب رئیس کمیسیون خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران با اشاره به حق انتخاب در بازار آزاد، خاطر نشان کرد: تجار خارجی تشخیص می دهد که در کدام پیغام رسان فعالیت خود را دنبال نمایند آن ها برای خود این پرسش را مطرح می نماید که چرا باید در این فضا عضو گردد و چه فعالیتی می تواند در این فضا داشته باشند؟ بدون تردید به پاسخ روشنی نخواهند رسید.

این فعال حوزه فناوری با بیان اینکه سرمایه گذاران ترسو هستند و در پی فضای امن و پایدار برای کسب وکار هستند، اضافه نمود: در این شرایط تمایل برای سرمایه گذاری در فضای آی تی در ایران تقلیل پیدا نموده است و کسانی که در این حوزه ورود کردند بدون تردید پیشیمان هستند. فعالان مالی کوشش زیادی کردند که این مهم را برای سرمایه گذاران خرد و کلان جا بیاندازیم که سرمایه گذاری های ریسک پذیر بازدهی خوبی خواهند داشت امروز همه این کوشش ها با قطعی اینترنت و مسدود کردن پلتفرم ها بی نتیجه مانده است به عبارتی تمام رشته هایی که بافتیم پنبه شد و نمی دانم کدام سرمایه گذار برای ورود به حوزه رغبت دارد.

آبایی در پاسخ به این پرسش که وزیر اقتصاد اعلام نمود که این وزارتخانه در حال تدوین مصوبه ای برای جبران خسارت های وارده به فعالان مالی در فضای مجازی است این موضوع را تا چه مقدار قابل اجرا شدن می دانید؟ اضافه نمود: دغدغه مهم فعالان مالی این است که دولت همیشه شرکت سود آنهاست این در حالیست که ایجاد اشتغال برعهده دولت هاست، اما در ایران بخش مهمی از ایجاد اشتغال به بخش خصوصی واگذار شده است، دولت در این میان هیچ اقدامی برای کاهش هزینه های فعالان مالی انجام نمی دهد، اما از سوی دیگر فقط شریک عایدی آنهاست.

وی ادامه داد: به نظر می رسد این طرح های حمایتی انجام نگردد چراکه اگر دولت می خواست کاری کند محیط آرام را برای کسب وکار ها فراهم می کرد درغیر این صورت این اقدامات نوش دارو بعد از مرگ سهراب است و اگر بخواهد مشوقی و جبران خسارتی بپردازد از محل عایدی هایی است که از بخش خصوصی دریافت نموده آن ها را پرداخت می نماید.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با بیان اینکه مشاغل خانگی به سمت کسب وکار های مجازی راهنمایی شدند، توضیح داد: کسب وکار های خانگی یعنی افرادی که دست شان به جایی بند نبود و نمی توانستند از جایی امتیازی دریافت نمایند از این رو در این فضا ورود کردند اگر فضا برای کسب وکار این افراد مسدود گردد آن ها باید چه اقدامی انجام دهند؟

وی ادامه داد: چرا باید محدودیت تجاری برای جامعه روستایی و بانوانی که سرپرست خانوار بودند و در این فضا فعال می کردند ایجاد گردد حالا این افراد از چه مجرا هایی عایدیزایی نمایند؟ به عنوان مثال فردی که یک فروشگاه مجازی در اینستاگرام داشت بعد از تعطیلی آن نهادی وجود دارد که به آن شخص تضمین بدهد که فروشگاه را از این فضا خارج به فضای دیگری منتقل کنید، بدون تردید همان عایدی گذشته را خواهی داشت؟ آیا این مهم شدنی است و آیا فضای برابری برای تجارت در این پلتفرم ها ایجاد شده است؟ بدون تردید پاسخ منفی است و این مسائل علاوه بر مسائل مالی تبعات و پیغامد های اجتماعی.

آبایی در خاتمه بیان نمود: قانون بهبود فضای مستمر کسب وکار در فضای مجازی خدشه دار شده است و کمتر به این نکته توجه می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مهر 1401 بروزرسانی: 23 مهر 1401 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2252

به "فعالان مالی پشیمان از فعالیت در فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالان مالی پشیمان از فعالیت در فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید