عراق، دستاوردهای امنیتی حشد شعبی در دیالی، کوشش آمریکا برای بازگشت داعش به مناطق آزاد شده

به گزارش مجله گرافیک، خاتمه عملیات خط سبز و تامین امنیت چهار روستای آزاد شده، هشدار درباره خطر بازگشت داعش به بعضی مناطق آزاد شده، دستگیری سه تروریست داعشی در کرکوک و اعلام نتایج عملیات امنیتی حشد شعبی در استان دیالی از جمله خبرهای امنیتی عراق است.

عراق، دستاوردهای امنیتی حشد شعبی در دیالی، کوشش آمریکا برای بازگشت داعش به مناطق آزاد شده

به گزارش گروه بین الملل مجله گرافیک، یکی از فرماندهان حشد شعبی امروز آدینه از سرانجام عملیات موسوم به الخط الاخضر(خط سبز) در شمال شرقی استان دیالی اطلاع داد.

احمد التمیمی در تبادل نظر با پایگاه خبری المعلومه گفت نیروهای امنیتی مشترکی از لشکر پنجم و گردان هایی از حشد شعبی، محورهای عملیات نظامی برای پیگیری اهداف تعیین شده در بخش شمالی شهر المقدادیه(در 40 کیلومتری شمال شرقی بعقوبه) را تکمیل کردند.

التمیمی اضافه کرد این عملیات با هدف تامین امنیت چهار روستای آزاد شده(از اشغال تروریستهای داعشی) و باغات آن انجام و این اهداف محقق شد، همچنین یک انبار تسلیحاتی از جمله شامل چندین گلوله آر پی چی کشف شد. وی ادامه داد این عملیات در چارچوب تقویت امنیت روستاهای آزاد شده برای دفع خطرات تروریسم از آنها و ایجاد خط امنیتی در اطراف آن در چارچوب باغات و زمینهای کشاورزی وسیع اجرا شده است.

بعضی از روستاهای شمال شهر المقدادیه هر از چند گاهی از نظر امنیتی به سبب فعالیتهای تروریستهای داعشی آسیب می بینند.

اعلام نتایج عملیات امنیتی حشد شعبی در استان دیالی

سخنگوی رسانه ای محور دیالی حشد شعبی نتایج عملیات امنیتی محورهای عملیاتی خود در استان دیالی طی نیمه نخست سال 2020 میلادی را اعلام نمود.

صادق الحسینی در تبادل نظر با پایگاه خبری المعلومه گفت نتایج عملیات امنیتی واحدهای سیزده گانه عملیات حشد شعبی در استان دیالی در نیمه نخست سال 2020 میلادی تاکید می نماید که میانگین تجاوزات امنیتی(ناشی از فعالیت تروریستهای داعشی) در مقایسه با سال قبل آن(2019 میلادی) در کمترین سطح خود قرار گرفته است به ویژه با توجه به طرحهای مهمی که حشد شعبی در تامین امنیت این مناطق اجرا کرد.

این سخنگو اضافه کرد محورهای عملیاتی تحت کنترل حشد شعبی در مقایسه با دیگر مناطق عملیاتی امن تر است و میانگین اقدامات نقض نماینده امنیت بسیار محدود است که این شرایط، قدرت حشد شعبی و تاثیرگذاری آن در رویارویی با هسته های تروریستی داعش را مورد تاکید قرار می دهد به ویژه با توجه به هلاکت و یا بازداشت شمار زیادی از سرکرده های آن و متلاشی شدن شبکه های بسیار خطرناک که طی ماههای گذشته صورت گرفت.

الحسینی گفت تغییر طرحها و راهبردها و آرایش مجدد و مستمر نیروها و ادامه عملیات منحصر به فرد و با همان شدت و قدرت از عوامل کاهش اقدامات تروریستی در مناطق عملیات حشد شعبی است هر چند این مناطق در مقایسه با مناطق دیگر خطرناک تر و پیچیده تر است.

نیروهای حشد شعبی در سیزده منطقه عملیاتی در مرزهای دیالی مستقر هستند و کنترل مناطق پرپیچ و خم و بسیار خطرناک به ویژه در حوزه حمرین را برعهده دارند.

دستگیری سه تروریست داعشی در کرکوک

خبر دیگر اینکه سه تروریست داعشی در استان کرکوک دستگیر شدند.

واحد اطلاعات وزارت کشور عراق امروز آدینه از دستگیری سه تروریست در استان کرکوک اطلاع داد. در بیانیه این اداره آمده است نیروهای اداره اطلاعات وزارت کشور سه تروریست را در مناطق مختلف استان کرکوک دستگیر کردند که این افراد بر اساس ماده چهار تروریسم به سبب وابستگی به باندهای تروریستی داعشی تحت پیگرد بودند.

این بیانیه اضافه کرد همچنین یک انبار تسلیحاتی به جا مانده از تروریستهای داعشی در جزیره مکیشیفه شامل تجهیزات و وسایل ساخت مواد منفجره کشف شد.

هشدار درباره خطر بازگشت داعش به بعضی مناطق آزاد شده

خبر دیگر اینکه علی الوائلی کارشناس امنیتی درباره بازگشت تروریستهای داعشی به بعضی مناطق آزاد شده در استانهای نینوا، صلاح الدین و الانبار هشدار داد و گفت آمریکا از تحرکات داعشی ها با هدف برهم زدن ثبات داخل عراق حمایت می نماید.

الوائلی در تبادل نظر با پایگاه خبری المعلومه خاطر نشان کرد نیروهای امنیتی و حشد شعبی هر روز دهها تروریست را در مناطق مختلف استانهای دیالی، صلاح الدین، الانبار و نینوا دستگیر می نمایند که نشان دهنده وجود تروریسم با وجود تحقق پیروزی است.

وی اضافه کرد تروریستهای فراری داعش از سوریه به سمت عراق به ویژه مناطق آزاد شده و امن حرکت می نمایند به طوری که در آنجا پناهگاهی امن برای تحرکات خود به دور از دیدگان نیروهای امنیتی پیدا می نمایند.

این کارشناس امنیتی خاطر نشان کرد آمریکا بر بعضی مناطق به ویژه در صحرای غربی سیطره دارد که این عامل، پوشش و راههای تحرکاتی امن برای تروریستها فراهم می نماید و ممکن است مراکزی برای آماده سازی و آموزش مجدد تروریستها پیش از شروع حرکت به سمت استانهای غربی و شمالی وجود داشته باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 27 شهریور 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1234

به "عراق، دستاوردهای امنیتی حشد شعبی در دیالی، کوشش آمریکا برای بازگشت داعش به مناطق آزاد شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، دستاوردهای امنیتی حشد شعبی در دیالی، کوشش آمریکا برای بازگشت داعش به مناطق آزاد شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید