سهم بیمه تکمیلی بازنشستگان افزایش پیدا می نماید

به گزارش مجله گرافیک، یکی از مطالبات جدی بازنشستگان در یک سال اخیر بهبود خدمات بیمه تکمیلی و کاهش هزینه آن برای بازنشستگان است. بازنشستگان می خواهند بیمه سهم بیشتری از هزینه های بیمه تکمیلی آنها را تامین کند و به این ترتیب دسترسی آنها به خدمات درمانی نیز افزایش یابد.

سهم بیمه تکمیلی بازنشستگان افزایش پیدا می نماید

آنچنان که مسئولان سازمان تأمین اجتماعی ادعا می نمایند این خواسته بازنشسته ها با موافقت آنها همراه شده و در سال 1401 بیمه سهم 30 درصدی اش در پرداخت بیمه تکمیلی بازنشسته ها را به 50 درصد افزایش می دهد.

مجتبی طهماسبی، سرپرست اداره کل امور مستمری های سازمان تأمین اجتماعی در این زمینه می گوید:

بیمه تکمیلی درمان مستمری بگیران از خدماتی است که با موضوع کانون عالی بازنشستگان و کانون های استانی به مستمری بگیران تأمین اجتماعی و خانواده آنان ارائه می گردد. سازمان تأمین اجتماعی در این برنامه، نقش همکاری و تسهیل گری داشته و از سنوات گذشته بخشی از حق بیمه تکمیلی درمان مستمری بگیران را نیز برعهده گرفته است.

حسب روینمودهای حمایتی سازمان در امسال به منظور مساعدت بیشتر به جامعه شریف مستمری بگیران، سهم سازمان تأمین اجتماعی از حدود 30 درصد سال گذشته به 50درصد افزایش یافته است.

کانون عالی بازنشستگان و کانون های استانی محور اصلی ارائه خدمات بیمه تکمیلی به بازنشسته ها و خانواده های آنها است. در این میان سازمان تأمین اجتماعی هم نقش همکار و تسهیل گر را بر عهده دارد و این سازمان البته از سال های گذشته پرداخت بخشی از حق بیمه تکمیلی درمان مستمری بگیران را نیز برعهده گرفته است.

به همین دلیل، هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی در تاریخ سوم آبان و 15 آذر 1400 تصمیم های مهمی در این زمینه اتخاذ کرد. مطابق مصوبات هیئت مدیره سازمان، با تمدید کسر حق بیمه تکمیلی درمان مستمری بگیران و مساعدت به مستمری بگیران بابت بیمه درمان تکمیلی؛ و بعلاوه براساس قرارداد منعقده بین کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور با شرکت های بیمه گر طرف قرارداد موافقت شد.

پرداخت ماهانه 45 هزار و 500 تومان

مجتبی طهماسبی، سرپرست اداره کل امور مستمری های سازمان تأمین اجتماعی در مصاحبه ای که 12 شهریور ماه 1401 انجام داده بعلاوه از پرداخت ماهانه 45 هزار و 500 تومان بابت بیمه تکمیلی درمان به وسیله بازنشستگان اطلاع داد است. او در این زمینه می گوید:

بابت حق بیمه عمر این افراد برای هر نفر ماهیانه 14 هزار و 550 تومان سهم مستمری بگیر طی دوره یکم آذر 1400 تا 30 آبان 1401 به وسیله واحدهای اجرایی و با هماهنگی کانون بازنشستگان شهرستان و استان مربوطه به شرکت بیمه ایران پرداخت می گردد. مساعدت سازمان تأمین اجتماعی صرفاً در مورد بیمه تکمیلی درمان و به مقدار هر نفر 45 هزار و 500 تومان است.

نکته دیگر هماهنگی ها برای انتخاب شرکت بیمه مورد اعتماد است. آنچنان که سازمان تأمین اجتماعی می گوید، متولی برگزاری مناقصه و انتخاب شرکت بیمه اصلح و نیز همه فرآیندهای مربوط به انعقاد قرارداد بیمه درمان تکمیلی و بیمه عمر با شرکت های بیمه گر، ثبت نام و انصراف مستمری بگیران تحت پوشش این سازمان، کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور است.

طرح جبران خسارت درمان بازنشستگان همان بیمه تکمیلی نیست!

همزمان با کوشش ها برای افزایش سهم بیمه ها در تامین هزینه های بیمه تکمیلی بازنشسته ها طرحی هم در صندوق بازنشستگی کشوری در حال اجراست که به علت شباهت ها با بیمه تکمیلی بسیاری آن را اشتباه می گیرند.

صندوق بازنشستگی کشوری هم برای بهبود شرایط معیشتی و رفاهی افراد تحت پوشش خود، طرح مکمل خدمات درمان را ایجاد نموده است و بر این اساس صندوق بازنشستگی هم بخشی از هزینه های آن را پرداخت می نماید، اما این موارد به معنی واقعی بیمه تکمیلی نیست و در اصل مکمل خدمات بوده و نزدیک به یک دهه است که انجام می گردد.

صندوق بازنشستگی کشوری برای اینکه بتواند در این شرایط سخت به بازنشستگان یاری کند در واقع مکمل خدمات درمان را ایجاد کرد و با مشارکت بازنشستگان و صندوق، بخشی از خدمات را پوشش می دهد، ولی آنچه که به عنوان بیمه تکمیلی قابل انتظار است، چیزی نیست که در این صندوق اتفاق می افتد.

صندوق بازنشستگی کشوری به یک معنا نمی تواند بیمه تکمیلی انجام دهد، چرا که با خدمات و وظایف ارائه شده در این صندوق مغایرت دارد، اما اگرچه ارائه خدمات مکمل درمان، هزینه زیادی را به صندوق بازنشستگی تحمیل نموده است، این خدمات را همچنان ارائه می دهد. با این حال مطابق وعده های دولت بیمه تکمیلی بازنشسته ها در سال 1401 قرار است افزایش پیدا کند.

انواع آگهی مشاغل را در بلاگ خبرنگاران ببینید

محمد اسکندری، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در مصاحبه ای در 8 شهریور 1401 در این زمینه گفت:

اجرایی شدن ماده 85 قانون مدیریت خدمات کشوری یا ارائه خدمات بیمه تکمیلی به بازنشستگان کشوری به عنوان یک هدیه بسیار مهم به بازنشستگان کشوری خواهد بود.

***

اخبار استخدام را در بلاگ خبرنگاران بخوانید

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 21 شهریور 1401 بروزرسانی: 21 شهریور 1401 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2235

به "سهم بیمه تکمیلی بازنشستگان افزایش پیدا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم بیمه تکمیلی بازنشستگان افزایش پیدا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید