روحانی: توپ در زمین آمریکا است

به گزارش مجله گرافیک، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روابط خوب تهران - برن را تاریخی و عمیق دانست و تاکید کرد که لازم است این روابط خوب با توجه به ظرفیت های بالای متقابل، بیش از پیش و در چارچوب نقشه راه همکاری های مشترک، توسعه و تعمیق یابد.

روحانی: توپ در زمین آمریکا است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری؛ دکتر حسن روحانی عصر سه شنبه در تماس تلفنی آقایگای پارملین رئیس جمهور کنفدراسیون سوئیس، اظهارداشت: با تحرک بیشتر کمیته های مالی و مالی که با هدف پیگیری و ارتقاء سطح همکاری مالی دو کشور تشکیل شده است، می توان همکاری های تهران - برن را به مرحله مناسبی ارتقاء داد.

رئیس جمهور گفت: خوشبختانه روابط ایران و سوئیس با ترسیم نقشه راه روابط در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی و مالی همانند حمل و نقل، بهداشت، دارو، کشاورزی و علم و فناوری، حتی در شرایط ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا، در شرایط قابل قبولی قرار داشته است و ما در صدد تسهیل بیش از پیش فعالیت های شرکت های مهمی سوئیسی هستیم که باوجود تحریم، همچنان به فعالیت خود در ایران ادامه داده اند.

دکتر روحانی همچنین انجام اقدامات لازم جهت فعالیت موثر کانال مالی سوئیس و عملیاتی شدن آن دسته از قرارداد های مشترک که به دلیل سیاست های دولت قبلی آمریکا متوقف شده اند، را ضروری و گامی در راستای بهره گیری از ظرفیت های متقابل خواند.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه حل مسائل از طریق تهدید، فشار و زور، در برابر مردم ایران یقینا شکست خورده است، تاکید کرد: فشار حداکثری آمریکا با مقاومت ملت ایران به طور کامل با شکست روبرو شده و تنها با روش های مبتنی بر عقلانیت و احترام متقابل است که می توان بر مسائل فائق آمد.

دکتر روحانی همچنین بازکردن و بحث مجدد پیرامون برجام به عنوان محصول تلاش طولانی کشور های مختلف را غیرممکن و مغایر با قطعنامه 2231 شورای امنیت دانست و گفت: راهبرد تهران در قبال برجام کاملا مشخص است. لغو عملی و نه صرفا بر روی کاغذ تحریم ها از سوی آمریکا بازگشت ما را به اجرای تعهداتی که طبق برجام آن ها را کاهش داده ایم، به همراه خواهد داشت.

رئیس جمهور تاکید کرد: اکنون توپ در زمین آمریکا است و هر موقع تحریم های غیرقانونی را به طور عملی کنار بگذارد، همه چیز در جهت درست قرار خواهد گرفت.

دکتر روحانی همچنین طرح صلح هرمز را گامی برای ترغیب امنیت دسته جمعی در منطقه دانست و با استقبال از هرگونه ابتکار سازنده و عملیاتی از سوی کشور هایی همانند سوئیس، تاکید کرد: بی تردید در فضای ناامن، همگی چه در منطقه و چه در اروپا صدمه می بینند و ایران در صورت مشاهده اراده لازم از سوی سایر کشور های منطقه، آماده انجام اقدامات اعتمادساز است.

رئیس جمهور با اشاره به شرایط غمبار مردم یمن، خواهان آتش بس فوری، ارسال کمک های بلاعوض، جلوگیری از انتقال تسلیحات به برخی از کشور های منطقه و در نهایت آغاز مذاکرات یمنی- یمنی به عنوان راه چاره نهایی بازگشت آرامش و صلح به این کشور دانست.

آقای گای پارملین رئیس جمهور کنفدراسیون سوئیس نیز در این گفت وگوی تلفنی با تبریک 22 بهمن به دولت و مردم ایران تاکید کرد: برن خواهان گسترش روابط در زمینه های مورد علاقه با ایران است و همه تلاش های خود را برای گسترش این همکاری ها بکار خواهم گرفت.

وی با ابراز خرسندی از فعالیت شرکت های سوئیسی در ایران به رغم تحریم های آمریکا به کانال مالی سوئیس و نقش آن اشاره کرد و گفت که ما خود را متعهد می دانیم که دارایی های ایران در برخی کشور ها را به این کانال منتقل کنیم.

رئیس جمهور سوئیس همچنین شرایط کنونی در عرصه بین الملل را فرصت دوباره ای برای بازگشت همه طرف های برجام برای انجام تعهداتشان دانست و گفت که سوئیس آماده است تلاش هایی را در این راستا بکار گیرد.

آقای پارملین همچنین به اهمیت بازگشت امنیت به یمن و تقویت همکاری های منطقه ای اشاره کرد و اظهارداشت: ایران با توجه به نقش موثری که در منطقه دارد، می تواند با کمک سایر کشور ها و از جمله اتحادیه اروپا به بازگشت آرامش به یمن کمک کند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1643

به "روحانی: توپ در زمین آمریکا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: توپ در زمین آمریکا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید