بازنده عظیم تحولات یونان کیست؟

به گزارش مجله گرافیک، صدر اعظم آلمان را می توان اصلی ترین بازنده رقابت های انتخاباتی اخیر در یونان دانست.

بازنده عظیم تحولات یونان کیست؟

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل مجله گرافیک، اگرچه رقابتهای انتخابات اخیر در یونان، ظاهرا تقابل جریان راستگرای هوادار یورو و چپ گرای زاویه دار با سران یورو بوده است، اما در ماورای این رقابت انتخاباتی، شاهد نقش آفرینی چهره ای خاص بودیم، چهره ای که هم اکنون بیشتر شهروندان یونانی از وی به عنوان دشمن اقتصاد کشورشان یاد می نمایند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان را می توان اصلی ترین بازنده رقابتهای انتخاباتی اخیر در یونان دانست. او علی رغم تلاشهای زیادی خود و حزب دموکرات مسیحی آلمان (حزب متبوع مرکل) نتوانست مانع از پیروزی دوباره حزب سیریزا در آتن گردد. صدر اعظم آلمان در قبال حزب سیریزا و رهبر آن یعنی الکسیس سپیراس دو نگرانی عظیم دارد. نگرانی نخست مربوط سختی های مذاکرا با یک دولت چپگرا در آتن است. آن هم دولتی که نخست وزیر ن با شعار تقابل در برابر منطقه یورو و عدم تن دادن به سیاستهای ریاضتی پای به عرصه سیاسی کشورش گذاشته است.

نام الکسیس سپیراس برای مرکل تداعی نماینده مخالفت بخش عمده ای از شهروندان یونانی و اروپایی با سیاستهای ریاضتی است، سیاستهایی که مرکل باعث و بانی انتشار و استمرار آن در منطقه یورو بوده است. صدر اعظم سرزمین ژرمنها به خوبی می داند که در گلوگاههای زمانی موثر و معین نماینده، به مراتب مذاکره با یک راستگرای سر به زیر در آتن (مانند ساماراس) راحت تر از مذاکرات فشرده و در مواردی بی نتیجه با فردی چپ گرا مانند الکسیس سپیراس است. از این رو

یکی از اصلی ترین و مهم ترین نگرانی های مرکل مربوط به مذاکرات آینده یونان و منطقه یورو بر سر بدهی های معوقه یونان و نحوه اجرای طرح های ریاضتی است. همچنین مرکل از اینکه به عنوان اصلی ترین دشمن مالی شهروندان یونانی مورد شناسایی افکار عمومی این کشور قرار گرفته به شدت نگران است. او امیدوار بود با حضور نخست وزیربی راستگرا در قدرت، جو ضد آلمانی ایجاد شده در آتن به زودی از بین برود اما حضور سپیراس در قدرت این جو را در یونان تقویت می نماید.

با این حال نگرانی عمده مرکل در قبال تحولات اخیر یونان ، مربوط به ظهور قدرتهای چپ گرای متاثر از حزب سیریزا در سرتاسر اروپاست. مرکل از اینکه زحب سیریزا به یک الگو در اروپای واحد و منطقه یورو تبدیل گردد به شدت هراس دارد. هم اکنون حزب پودمس در اسپانیا صراحتا الگوپذیری خود از سپیراس و حزب سیریزا را اعلام نموده است. محبوبیت پودموس در نظرسنجی ها روز به روز بیشتر می گردد و حتی بعضی معتقدند این حزب تازه تاسیس چپگرا می تواند دو حزب راستگرا و سوسیالیست میانه در مادرید را شکست داده و در راس قدرت قرار گیرد. در این صورت ، مادریت و آتن یعنی دوکانون اصلی بحران اقتادی در منطقه یورو در دستان مخالفان یورو خواهد افتاد. بدیهی است که در این صورت شاهد هم افزایی رسمی اسپانیا و یونان و ایستادگی بیشتر آنها رد مقابل مرکل خواهیم بود.

صدر اعظم آلمان به شدت نسبت به تحولات جاری در یونان گران است زیرا این تحولات نه تنها زمان حال،بلکه آینده منطقه یورو را نیز در معرض خطر قرار داده است. از سوی دیگر، مرکل به خوبی می داند اگر سپیراس و حزب سیریزا به نقطه ای برسند که همه پرسی خروج خودخواسته از منطقه یورو را برگزار نمایند، در آن صورت خروج یونان از منطقه یورو قطعی بوده و به این ترتیب فروپاشی رسمی این منطقه مالی کلید خواهد خورد.

از این رو سران منطقه یورو به شدت مراقب هستند تا اقدامی سلبی در تعامل با سپیراس صورت ندهند و در مقابل امتیازاتی که از نخست وزیر یونان دریافت می نمایند، امتیازاتی به وی و حزب سیریزا بدهند. اعطای این امتیازات در حالت طبیعی خوشایبند مقامات منطقه یورو نبوده و نیست اما انها ناچارند بین بد و بدتر یک گزینه را انتخاب نمایند!مرکل از اینکه ناچار است در مذاکرات با الکسیس سپیراس نخست وزیر یونان امتیازاتی به وی دهد به شدت ناراضی و نگران است زیر ممکن است سپیراس در آینده سطح توقعات خود را در مذاکرات مالی با سران یورو بالاتر ببرد.

در نهایت اینکه صدر اعظم آلمان در جریان برگزاری انتخابات اخیر در یونان نتوانست به اصلی ترین هدف خود مبنی بر خروج سیریزا از قدرت دست پیدا کند. ممکن است زمانی که انتخابات یعدی در یونان برگزار گردد، دیگر مرکل به عنوان صدر اعظم رد برلین حضور نداشته باشد وقدرت به فردی سوسیال دموکرات واگذار شده باشد. در آن صورت، دولت سوسیال دموکرات برلین نه تنها در تقابل با سیریزا قرار نخواهد گرفت، بلکه در تعاملی نسبی با یونان وارد عمل خواهد شد.

پ

منبع: تسنیم
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 18 خرداد 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1034

به "بازنده عظیم تحولات یونان کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازنده عظیم تحولات یونان کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید