ایجاد رمزینه (Q.R.Code) برای آثار تاریخی و گردشگری پایتخت

به گزارش مجله گرافیک، اعضای شورای اسلامی شهر تهران کلیات طرح الزام شهرداری تهران به تهیه رمزینه پاسخ سریع (Q.R.Code) برای آثار معماری ارزشمند معاصر ، بافت و بناهای تاریخی و گردشگری و مکان رویدادهای شهر تهران را با 14 رای تصویب کردند.

ایجاد رمزینه (Q.R.Code) برای آثار تاریخی و گردشگری پایتخت

برای سفر با کمترین قیمت تور پوکت همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

به گزارش ایسنا، صبح امروز اعضای شورای شهر آنالیز طرح الزام شهرداری تهران به تهیه رمزینه پاسخ سریع (Q.R.Code) برای آثار معماری ارزشمند معاصر ، بافت و بناهای تاریخی و گردشگری و مکان رویدادهای شهر تهران را روی میز آنالیز خود قرار دادند. علی اعطا - رئیس کمیته معماری و طرح های شهری - در شرح این طرح گفت: این طرح پیشنهاد مشترک کمیته معماری و طرح های شهری و کمیته میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران است.

وی با بیان اینکه این طرح مستند به بند 22 ماده 55 قانون شهرداری ها در خصوص تشریک مساعی برای حفظ آثار تاریخی است، گفت: این طرح به بند سوم ماده 46 برنامه پنج ساله شهرداری تهران که شهرداری را به تهیه طرح های بناهای ارزشمند با تکیه بر مکان های خاطرات جمعی ملزم می نماید، مستند شده است.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید نمود: این طرح بر اساس ماده 72 برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران تهیه شده که بر اساس آن شهرداری تهران به، به روزرسانی سامانه های آمار و اطلاعات در زمینه گردشگری و بافت های ارزشمند و مکان رویداد ها با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی ملزم شده است.

وی با بیان اینکه در این طرح روی بحث فراوری محتوا و بازبینی بعضی فراوری محتوای صورت گرفته تاکید شده است، اظهارکرد: بسیاری از فراوری محتوای صورت گرفته به صورت یکپارچه نیست و این طرح شهرداری را ملزم می نماید در برنامه یکپارچه به فراوری محتوا بپردازد. برای نمونه این طرح به مناسب سازی برای توانیابان و فراوری محتوا در این خصوص توجه دارد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به ضرورت مشارکت بخش خصوصی و کسب و کار نوین در اجرای این طرح تاکید نمود: یکی از نکات مورد توجه در این طرح سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی است. بهتر است سامانه های اجرای این طرح شبیه دانشنامه های جدید امکان ویرایش اطلاعات از سوی کاربران را داشته باشد.

به گزارش ایسنا، در نهایت اعضای شورای اسلامی شهر تهران پس از شرح علی اعطا با 14 رای کلیات طرح الزام شهرداری تهران به تهیه رمزینه پاسخ سریع (Q.R.Code) برای آثار معماری ارزشمند معاصر ، بافت و بناهای تاریخی و گردشگری و مکان رویدادهای شهر تهران را تصویب کردند.

در ادامه اعضای شورای شهر به بیان پیشنهاد خود پرداختند. چهار نفر از اعضای شورای شهر پیشنهاد دادند که به جای فرصت شش ماهه به شهرداری تهران برای اجرای این مصوبه، فرصت دو ماهه داده گردد و با این که گلپایگانی - نماینده شهرداری - با این فرصت کم مخالفت کرد اما اعضاء به این پیشنهاد رای مثبت دادند و برهمین اساس فرصت دو ماهه ای به شهرداری داده شد تا این مصوبه را اجرایی نمایند.

همچنین مسجدجامعی پیشنهاد داد که مقابل منازل و مکان رویدادهای شهری المان یا احجام شهری همچون مجسمه نصب گردد که این پیشنهاد نیز به تصویب رسید.

بار دیگر مسجدجامعی پیشنهاد داد که در این مصوبه به درختان شاخص و گونه های گیاهی و نادر قدیمی توجه گردد و در دفاع از این پیشنهاد خود اظهار کرد: در شهر تهران درختان شاخص وجود دارد. به عنوان مثال در بیمارستان مسیح دانشوری یک درخت عجیب به نام گردوی آمریکایی وجود دارد که در ایران نادر است یا در امامزاده یحیی چنار هزارساله داریم و یا در شمیرانات درخت آدامسی داریم که باید به این گونه ها نیز توجه گردد. این پیشنهاد مسجدجامعی نیز به تصویب رسید.

در ادامه حجت نظری پیشنهاد داد: فضاهای دارای میراث معنوی نیز در این طرح مورد توجه قرار گیرند.

وی اضافه کرد: بعضی فضاها همچون محل شهادت شهید مطهری برای مردم و شهر مهم است و این فضاهای دارای میراث معنوی باید در راستای افزایش تعلق خاطر مردم به تهران مورد توجه قرار گیرد.این پیشنهاد نظری به تصویب رسید.

در ادامه بهاره آروین پیشنهاد داد که محتوای چند رسانه ای برای افراد کم توان و نابینا تهیه گردد همچنین وی تاکید نمود که ایجاد المان ها و غیره باعث ایجاد سد معبر نگردد و پیشنهاد داد که این خوانش میراث فرهنگی و طبیعی تهران روی دیوار یا جداره هایی که سد معبر نمی نماید، نصب گردد. در پیشنهاد دیگری تاکیدکرد که می بایست محتوای صوتی و چند زبانه در خصوص آثار معماری ارزشمند ایجاد گردد که هر سه پیشنهاد آروین به تصویب رسید.

به گزارش ایسنا، در سرانجام مجددا مسجدجامعی پیشنهاد داد که از توان و ظرفیت سازمان های حفاظت محیط زیست، میراث فرهنگی و منابع طبیعی برای شناسایی آثار ارزشمند استفاده گردد که این پیشنهاد نیز به تصویب رسید.

منبع: چمدان
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1327

به "ایجاد رمزینه (Q.R.Code) برای آثار تاریخی و گردشگری پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد رمزینه (Q.R.Code) برای آثار تاریخی و گردشگری پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید