آشنایی با خواص عرق مرزه

به گزارش مجله گرافیک، تقویت بچه ها ضعیف، درمان نقرس، اسهال، دلپیچه، استفراغ و تقویت قوای جنسی از خواص عرق مرزه است. با سایر خواص و طریقه مصرف عرق مرزه آشنا شوید.

آشنایی با خواص عرق مرزه

گیاه مرزه هم به صورت تازه و هم به صورت سبزی خشک مورد استفاده قرار میگیرد، این سبزی بوی خیلی نافذی دارد و به دلیل تند و تیزی مزه اش، کمتر به شکل تازه استفاده می شود و بیشتر در بعضی غذاها و تهیه انواع ترشی از آن استفاده میشود، ولی بعضی خانواده ها در سبزی خوردن شان مقادیری مرزه می گذارند. برگ مرزه ، به صورت خشک و یا تازه، می تواند در آشپزی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین از دیگر طرق مصرف این گیاه دارویی استفاده از اسانس عرق مرزه است، امروزه از اسانس این گیاه معطر در ساختن بعضی عطرها و ادوکلنها استفاده می شود. مهمترین ترکیب موجود در اسانس و عرق این گیاه، کارواکرول است که دارای خاصیت ضد عفونی کننده قوی میباشد و در ساخت و تهیه بعضی مواد آلی مورد استفاده قرار میگیرد. سرشاخههای گلدار و به طور کلی بخشهای هوایی گیاه مرزه از مهمترین بخشها و اندامهای مورد استفاده دارویی این گیاه هستند که معمولا در زمان گلدهی برداشت و در سایه خشک میگردند و دارای بوی بسیار معطری هستند. بعضی خواص مرزه عبارتند از سرشار از مواد مغذی معدنی و ویتامینها میباشد و از اینرو به طور کلی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش استرس و مقابله و پیشگیری از بروز انواع سرطان میشود، همچنین نیروبخش، مدر، مقوی معده، بادشکن، قابض خفیف، ضد نزله، برطرف کننده اسهال و دارای خاصیت ضد کرم، ضد عفونی، ضد درد و اسپاسم میباشد.

خواص درمانی عرق مرزه

اسانس و عرق گیاه مرزه داراى طبیعت گرم است و اثر مقوى معده، تسهیل کننده عمل هضم، ضد نفخ و مدر دارد. سایر خواص دارویی عرق گیاه مرزه عبارتند از:

خواص عرق مرزه برای دستگاه گوارش

یکی از خواص عرق مرزه خاصیت اشتها آوری و چاق کنندگی است.

مصرف عرق مرزه باعث از بین رفتن نفخ معده شده، به ویژه در برطرف کردن نفخ ناشی از حبوبات موثر است و به طور کلی برای تقویت معده و دستگاه گوارش سودمند است. متخصصان طب سنتی برای درمان سوء هاضمه، ترشی معده و همچنین ورم روده و انگل روده توصیه میکنند همراه غذا مقداری عرق مرزه تناول شود.

مصرف عرق مرزه از اسهال و استفراغ جلوگیری میکند.

خواص عرق مرزه برای بچه ها

عرق این گیاه، برای درمان کرم معده بچه ها و نابودی انگل ها بسیار مفید میباشد.

برای تقویت نمودن اطفال کم بنیه توصیه می شود که از عرق مرزه استفاده شود . افزون بر این در گذشته از عرق این گیاه برای درمان فلج اطفال استفاده میکردند.

خواص عرق مرزه برای زنان

به طورکی استفاده از عرق مرزه به دلیل دارا بودن مواد معدنی به ویژه اهن و منگنز و ویتامین های موجود در این گیاه برای زنان بسیار مفیده بوده، همچنین برای تنظیم قاعدگی و خون سازی بدن استفاده از عرق مرزه وحشی موثر است .

خواص عرق مرزه برای کلیه و مجاری ادرار

استفاده از این عرق در دفع سنگ کلیه و مثانه مفید است. درمان ورم پروستات و سختی ادرار نیز از دیگر فواید استفاده از این عرق گیاهی میباشد.

سایر کاربردهای دارویی عرق مرزه

تقویت کبد، کلیه، روده، اعصاب، نور چشم و حافظه از مهمترین خواص عرق مرزه میباشد.

عرق مرزه برای درمان نقرس، اسهال و ناراحتی تنفسی سودمند بوده و نیروی جنسی را تقویت می کند.

مضرات عرق مرزه

به طورکلی مزره و فراوردههای جانبی آن نظیر اسانی و عرق این گیاه برای انسان مضر نبوده، با این حال مصرف بیش از اندازه آن ممکن است التهاباتی در مخاط ایجاد کند، همچنین مرزه در بعضی موارد عوارضی در ریه ایجاد می کند و در صورت بروز عوارض جانبی برای برطرف آن بایستی کمی سرکه خورده شود.

طریقه مصرف عرق مرزه

بهترین شکل مصرف عرق مرزه به این صورت است که پس از صرف هر وعده غذا، یک فنجان عرق مرزه را در یک لیوان آب ریخته و محلول حاصل را مصرف می کنیم.

همچنین دارویى به نام تیمیان Thymian که ترکیبی از مرزه، آویشن، رازیانه و اکالیپتوس است، ساخته شده و در داروخانه هاى کشور موجود است و داراى اثر ضد سرفه و خلط آور مى باشد.

منبع: setare.com
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1378

به "آشنایی با خواص عرق مرزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با خواص عرق مرزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید