4 توصیه برای حفظ سلامت گردنتان

به گزارش مجله گرافیک، چه در دوران همه گیری کووید 19 در منزل کار کنید و چه از طریق ویدئو چت با دوستان و خانواده خود در ارتباط باشید، احتمال اینکه بیش از هر زمان دیگری به نمایشگرها اعتیاد پیدا کنید، وجود خواهد داشت.

4 توصیه برای حفظ سلامت گردنتان

با صرف این همه زمان برای تماشا و پیمایش در صفحات، علائم گردن درد ناشی از تکنولوژی به سرعت بروز پیدا می کند و در زمان استفاده از فناوری شما را دچار درد می کنند. این نوع گردن درد، ناشی از شرایط بدنی است که اغلب در هنگام تماشای صفحه نمایشگر، داریم. در این شرایط، چانه شما جلو می آید، شانه هایتان به سمت جلو می چرخند و اغلب گردنتان برای نگاه کردن به تلفن همراه، صفحه کلید و یا کامپیوتر، برای مدت طولانی خم می گردد.

شرایط بدنی غیرطبیعی باعث میکروتروما و استرس در ناحیه فوقانی کمر و ناحیه گردن و سبب درد و ناراحتی می گردد و در نهایت می تواند شرایط ضعیف بدنی را منجر گردد.

اغلب بیماران مبتلا به درد گردن ناشی از تکنولوژی، با علائم زیر به پزشک مراجعه می کنند:

· درد و سفتی گردن و ناحیه بالایی کمر

· درد عضلات ذوزنقه ای

· اسپاسم عضله

· درد موضعی شانه

· سردرد

فرد می تواند درد، سوزش، تیر کشیدن، ضربان، و حتی بی حسی و سوزن سوزن شدن که تا دست ها ادامه پیدا می کند را تجربه کند.

چگونه می توانیم از گردن درد ناشی از تکنولوژی پیشگیری کنیم؟

از ابتدای شیوع همه گیری کووید 19، متخصصین شاهد افزایش بیماران با علائم و نشانه های این نوع گردن درد هستند. با این که مردم روز به روز از این مشکل آگاهی بیشتری پیدا می کنند، اما لازم است توجه بیشتری به این مسئله گردد.

بیشتر مردم تا زمانی که احساس درد نکنند به نحوه نشستن خود فکر نمی کنند و یا اقدامات اصلاحی انجام نمی دهند. از آنجا که ممکن است شروع درد گردن و یا قسمت فوقانی ماه ها طول بکشد و تغییر شرایط بدنی فرد حتی بیشتر از آن زمان ببرد، ایجاد عادت های بد در شرایط بدنی هنگام استفاده از تکنولوژی، آسان خواهد بود.

بیشتر افراد صندلی های ارگونومیک مناسب ساخته شده برای کار با کامپیوتر را ندارند. علاوه بر این، کار بر روی لپ تاپ به جای دسکتاپ، می تواند باعث خم شدن به سمت صفحه نمایش گردد.

ناگفته نماند که استرسی که افراد در این دوران که شرایط نامعلومی دارد، متحمل می شوند، عیناً منجر به افزایش تنش فیزیکی در بدن و افزایش موارد این گونه گردن درد می گردد. راه های جلوگیری از این مشکل، شامل موارد زیر است:

1. در موقعیت محل کار خود تجدیدنظر کنید

از آنجا که بسکمک از محل کارهای خانگی شامل میز ناهارخوری، مبل و تختخواب می گردد، محیط مناسبی برای شرایط قرارگیری صحیح بدن، فراهم نمی آورند.

متخصصین اغلب با بیماران خود در مورد راه اندازی محل کار مناسب تر برای جلوگیری از آسیب دیدگی یا کاهش درد فعلی صحبت می کنند. آن ها به بسکمک از بیماران توصیه می کنند که این تغییرات در محل کار آن ها در خانه نوعی درمان پزشکی است.

پیشنهاد می گردد برای کمک به بهبود محل کار خود، به یک متخصص طب فیزیکی یا پزشک فیزیکی و توان بخشی مراجعه کنید.

2. به شرایط بدنی خود توجه کنید

طوری بنشینید که شانه هایتان مجاور پشتی صندلی تان و صفحه کلید روی دامانتان قرار بگیرد تا از جلو آوردن چانه و شانه های شما جلوگیری گردد.

بیشتر افراد برای تایپ به پشت میز خود خم می شوند و این مقصر اصلی درد گردن به علت استفاده از تکنولوژی است.

3. استراحت کنید

هر 30 دقیقه تا 1 ساعت از کار با رایانه دست بکشید و استراحت کنید. در این مدت، گردن و شانه ها را بکشید. اگر گردن درد به دلیل استفاده مکرر از تلفن های هوشمند است، مرتب استراحت کنید و کمتر از آن ها استفاده نمایید. اگر به مدت طولانی فیلم تماشا می کنید یا فعالیت های دیگری انجام می دهید، می توانید یک نگهدارنده تلفن همراه تهیه کنید تا تلفن در سطح هم راستا با چشم قرار گیرد.

هرچه بیشتر بدن خود را حرکت دهید، مفاصل بیشتر روغن های طبیعی مورد نیاز برای سالم و فعال ماندن را دریافت می کنند. حرکت و کشش مکرر برای بدن بسیار مفید است. این کار جریان خون را حفظ و از سفت شدن عضلات و مفاصل جلوگیری می کند. اگر گردن خود را بیش از حد در یک شرایط ثابت نگه دارید، می توانید موجب درد و ناراحتی آن شوید. و اگر این شرایط اصلاح نگردد، بعد از مدتی می تواند به مسائل پزشکی، که سبب درد و ناتوانی طولانی مدت یا دائمی خواهد شد، منجر گردد.

4. حرکات کششی انجام دهید

هر یک ساعت، حرکت بروگر را انجام دهید. برای انجام این کار، در انتهای صندلی خود بنشینید و بازوهای خود را به سمت بیرون و پشت بدن قرار دهید. تیغه های شانه خود را به هم فشار دهید، کف دست ها رو به بالا باشد و چانه خود را جمع کنید تا سرتان دقیقاً بالای بدن باشد. در حالی که نفس های عمیق می کشید، هر بار 30 ثانیه در این شرایط بمانید. سپس سه تا چهار بار این ورزش را تکرار کنید. همچنین می توان از طناب برای تقویت قسمت فوقانی کمر، با انجام ورزش کتف، استفاده کرد.

با وجود اینکه وقتی بیشتر مردم درد و سفتی در ناحیه گردن دارند، عضلات گردن خود را با رساندن چانه به قفسه سینه می کِشند، اما اگر گردن درد ناشی از استفاده از تکنولوژی باشد، این بدترین کاری است که می توان انجام داد. این نوع گردن درد باعث کشیدگی عضلات خلفی گردن می گردد. در واقع، هر کسی که به این مشکل دچار است باید عکس این عمل را انجام دهد. قسمت جلوی گردن خود را بکشد و قسمت پشت گردن خود را تقویت کنید و کشش ندهد.

منبع: همگردی
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1442

به "4 توصیه برای حفظ سلامت گردنتان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 توصیه برای حفظ سلامت گردنتان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید