وضعیت بارش باران در مهر و آبان 98

به گزارش مجله گرافیک، سرپرست پژوهشکده اقلیم شناسی گفت: بارش باران در شهریور و مهر در محدوده نرمال خواهد بود اما در آبان ماه بارش ها نسبت به بلندمدت کمی بیشتر از حد نرمال پیش بینی می گردد.

وضعیت بارش باران در مهر و آبان 98

ایمان باباییان در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به نتایج آخرین نتایج مدل های هواشناسی، وضعیت بارش و دمای کشور را طی ماه های آینده پیش بینی کرد و اظهارکرد:بارش باران طی شهریور و مهر در محدوده نرمال پیش بینی می گردد البته در این مدت بارش در استان های ساحلی خزر از جمله گیلان و بخش هایی از شمال غرب مثل اردبیل گرایش به کمتر از نرمال دارد.

وی با بیان اینکه دمای کشور در شهریورماه به طور کلی در محدوده نرمال خواهد بود، توضیح داد: با این وجود بخش هایی از نوار غربی و جنوبی کشور با حدود یک درجه تا دو درجه سانتیگراد افزایش دما روبرو خواهند شد.

به گفته این اقلیم شناس، در مهر ماه میانگین دمای کشور حدود یک درجه سانتیگراد بیش از نرمال خواهد بود که این مقدار در شرق کشور به حدود دو درجه سانتیگراد می رسد.

باباییان در ادامه با اشاره به وضعیت بارش و دمای کشور در ماه دوم فصل پاییز اظهارکرد: انتظار می رود بارش آبان ماه در محدوده نرمال تا بیش از نرمال باشد. دمای هوا نیز در آبان قدری تعدیل می گردد و وضعیت دما نسبت به میانگین بلندمدت در محدوده نرمال خواهد بود.

وی تأکید کرد که در ماه های شهریور تا آبان بارش در کشورهای همسایه ایران بیشتر در محدوده نرمال است و تنها در بخش هایی از ترکیه و قفقاز بارش ها کمتر از نرمال خواهد بود.

سرپرست پژوهشکده اقلیم شناسی در خاتمه با اشاره به اینکه بارش سال زراعی جاری تاکنون در سطح کشور نسبت به بازه زمانی مشابه بلندمدت 87 میلی متر بیشتر بوده است، گفت: از شروع سال زراعی جاری (مهرماه 97) تاکنون در استان های ایلام، لرستان و گلستان بیشترین افزایش بارش را نسبت به نرمال داشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 457

به "وضعیت بارش باران در مهر و آبان 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت بارش باران در مهر و آبان 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید