وزارت کار برای ترمیم حقوق کارگران چه پیشنهادی دارد؟

به گزارش مجله گرافیک، به گزارش خبرنگاران، به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی حسین رعیتی فرد در نخستین نشست شورای عالی کار در دولت سیزدهم، اظهار کرد: اصل کار این شورا بر مبنای سه جانبه گرایی است. امیدواریم با این اصل و با قدرت و قوت، مباحث حقوق و دستمزد و موضوعات دیگر در زمینه جامعه کارگری و کارفرمایی را بر اساس قانون و نظر شرکای اجتماعی حل و فصل و به نتیجه مطلوب برسانیم.

وزارت کار برای ترمیم حقوق کارگران چه پیشنهادی دارد؟

معاون روابط کار با اشاره به دغدغه معیشت کارگران در دولت سیزدهم گفت: با تاکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان یکی از اعضای اصلی شورا و رئیس شورای عالی کار، بررسی های کارشناسی در این زمینه اجرا شده است.

وی ضمن تشریح مصوبات شورای عالی کار گفت: اولین مصوبه این جلسه تمدید آئین نامه مستثنی شدن خدام و کارکنان بقاع متبرکه، مساجد، حسینیه ها، تکایا، مدارس علوم دینی موقوفه و موقوفات عام غیرتولیدی از شمول موادی از قانون کار بود.

به گفته رعیتی فرد، این آئین نامه به استناد ماده 191 قانون کار در تاریخ 73/11/30 طی نامه شماره 72052/ ت 432 به تصویب هیئت وزیران رسیده که بر اساس آن خدام و کارکنان بقاع متبرکه دارای سه نفر یا کمتر نیروی انسانی (در آخرین تمدید در سال 1389 عبارت 3 نفر به 5 نفر اصلاح شد) شاغل هستند از شمول برخی مواد قانون کار به مدت 5 سال معاف می شوند.

وی ادامه داد: با توجه به پایان مهلت پنج سال، این آئین نامه با موافقت اعضا تمدید شد که برای تصویب نهایی به هیئت وزیران ارسال می شود.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پیشنهاد تبدیل کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار کارگری از نقدی به غیرنقدی نیز مطرح شد که با توافق اعضا، مقرر شد پرداخت نقدی بن کارگری مانند روال سال های قبل ادامه پیدا کند.

رعیتی فرد ضمن اشاره به موضوع اتمام اجرای طرح اصلاح ساختار شرکت داروسازی شهید قاضی گفت: اصلاح طرح ساختار این واحد تولیدی برای حفظ نیروی کار و اشتغال با موافقت اعضا تصویب شد و با توجه به اجرای کامل این طرح کارگران به محل کار خود بازگشتند.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مسائل معیشتی جامعه کارگری گفت: پیشنهادات لازم در زمینه ترمیم حقوق و دستمزد کارگران را آماده کرده ایم تا بتوانیم مسائل را به حداقل برسانیم.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 دی 1400 بروزرسانی: 1 دی 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1999

به "وزارت کار برای ترمیم حقوق کارگران چه پیشنهادی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت کار برای ترمیم حقوق کارگران چه پیشنهادی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید