موزه جین آستن در خطر تعطیلی همیشگی

به گزارش مجله گرافیک به نقل از گاردین - خانه ای که جین آستن در آن هر شش رمانش را تمام کرده و هشت سال پایانی عمرش را آنجا سپری کرده به خاطر فشارهای مالی ناشی از قرنطینه ممکن است پیش از پایان سال اجبارا بسته شود.

موزه جین آستن در خطر تعطیلی همیشگی

لیزی دانفورد، مدیر موزه خانه جین آستن در روستای چاوتون همپشر گفت این موزه هیچ بودجه عمومی عادی دریافت نمی کند و وابسته به بازدیدکنندگان و حامیان است. وقتی در 20 ماه مارس درهای آن به خاطر همه گیری ویروس کرونا بسته شد، این موزه با 16 کارمند و 50 داوطلب تمام درآمد خود را از دست داد.

دانفورد می گوید حالا این خطر کاملا جدی وجود دارد که پیش از سرانجام سال 2020 موزه با تمام مجموعه هایش از اولین نسخه های نوشته شده، نامه ها و وسایل متعلق به این نویسنده بزرگ برای همیشه بسته شود و تمام کارکنان بی کار شوند.

دانفورد که در ماه آوریل به عنوان مدیر این موزه شروع به کار کرد می گوید: صد درصد از هزینه های عملیاتی روزانه ما از طریق ملاقات های حضوری تامین می شود. حالا این منبع بودجه به طور ناگهانی و ویرانگری از بین رفته است.

بیشتر کارکنان موزه به مرخصی بدون حقوق رفته اند و بقیه در حال اداره یک فروشگاه آنلاین هستند. اما حالا این موزه تقاضای بودجه اضطراری دارد و دانفورد از تمام افراد سرتاسر جهان که تا به حال با یکی از رمان های درخشان جین آستن از واقعیت فرار کرده اند درخواست می کند که برای نجات این خانه کمک کنند.

آستن در سال 1809 پس از آنکه برادرش ادوارد، ملک چاوتون را به ارث برد، به همراه مادر، خواهرش کاسندرا و دوستش مارتا لیود به این کلبه نقل مکان کرد. در آنجا او رمان هایش ازجمله عقل و احساس، غرور و تعصب و اِما را پشت میز کوچکی کنار پنجره اتاق ناهارخوری تمام کرد. خانواده آستن پس از مرگ او در سال 1817 همانجا ماندند.

بنیاد یادبود جین آستن در سال 1947 برای خرید خانه بودجه ای جمع آوری کرد و دو سال بعد این خانه برای عموم افتتاح شد. اینجا الان محل نگه داری نامه ها، نسخه های اولیه و اشیای مربوط به نویسنده ازجمله صندوق نامه حکاکی شده برای آستن که برادرش فرانسیس ساخته، یک انگشتر و میز تحریر اوست.

دانفورد می گوید: برای بازدیدکنندگان هر اتاق کلبه با پیوندی صمیمی با این نویسنده محبوب پر شده. هیچ جای دیگری مربوط به او باقی نمانده. تنها خانه او که در معرض دید عموم قرار گرفته است اینجاست و این محل گران بهاترین چیز متعلق به جین آستن در جهانست که مجموعه ای از موارد مهم بین المللی را در خود جای داده است.

این موزه برای اطمینان از بقا در طول همه گیری ویروس کرونا مبلغ 75 هزار پوند را برآورد کرده که تا الان بیش از 13 هزار پوند جمع آوری شده است.

چندین شخصیت شناخته شده به حمایت از این موزه برخاستند، ازجمله لوسی ورسلی، مورخ و متصدی کاخ های سلطنتی تاریخی که خواستار اهدای کمک مالی به مکانی شد که نویسنده محبوب هر فرد با درک و احساسی شش رمان خود را در آن نوشته است. ساموئل وست بازیگر و لورا وید نمایش نامه نویس نیز مردم را به کمک مالی به این موزه تشویق کرده اند. الن تیچمارش، مجری تلویزیون که در نزدیکی موزه زندگی می کند در ویدیویی که برای این موزه ساخته شده به توانایی آستن در ساخت جهانی که برای خودش واقعی بود و حالا ما می توانیم از آن استفاده کنیم ادای احترام کرد. او گفت: وقتی به خانه جین آستن می روی حضورش را احساس می کنی. این یکی از آن خانه هایی است که واقعا حال و هوای خاصی دارد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1171

به "موزه جین آستن در خطر تعطیلی همیشگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه جین آستن در خطر تعطیلی همیشگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید