ماسک زدن جایگزین فاصله فیزیکی نمی شود

به گزارش مجله گرافیک، متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: ماسک زدن جایگزین رعایت فاصله گذاری فیزیکی نمی شود چرا که در کنار رعایت فاصله اجتماعی باید از ماسک نیز استفاده کرد.

ماسک زدن جایگزین فاصله فیزیکی نمی شود

به گزارش خبرنگاران، عاصفه عباس زاده روز جمعه در مصاحبه با ایرنا با تاکید براینکه مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی، از حضور در مناطق پرخطر و آلوده خودداری کنند، اضافه کرد: علاوه براینکه فاصله اجتماعی باید رعایت شود استفاده از ماسک استاندارد نیز باید همراه با حفظ این فاصله انجام شود.

وی گفت: خواب کافی، خنده کافی، مصرف مایعات و میوه جات کافی نقشی اساسی در تقویت سیستم ایمنی بدن به منظور پیشگیری از کرونا ایفا می کند.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری همچنین با اشاره به تاثیر مهر و محبت در تقویت سیستم ایمنی بدن گفت: در حال حاضر مقالات معتبر علمی در دنیا نیز نشان می دهد، بی توجهی و بی مهری به میزان شدیدی سیستم ایمنی بدن را تضعیف و ابتلا به برخی از بیماری ها نظیر سرطان و سکته قلبی را افزایش می دهد.

به گفته عباس زاده، این عامل بیش از مصرف سموم شناخته شده و انواع بیماری های زمینه ای همچون دیابت می تواند خطر ابتلا به سرطان و سکته قلبی را افزایش دهد.

وی اضافه کرد: بنابراین در سطح کلان جامعه باید برای سلامت روان شهروندان نیز بودجه کافی اختصاص داده شود. بدون شک برنده پاندمی کرونا نیز یک کشور با تامین زمان، اعتبارات و نیروی انسانی ماهر و مکفی برای مقابله با این بحران است.

حفظ مسئولیت شهروندی؛ نیازمند فرهنگ سازی

عباس زاده در ادامه با اشاره به اهمیت حفظ مسئولیت شهروندی در این مقطع تاریخی تاکید کرد: حفظ و پذیرش این مسئولیت مستلزم فرهنگ سازی در کشور است.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال، برخورد با یک ارباب رجوع در شرایط فعلی باید مثبت اندیشی و همدلی را تقویت کند و این مهم نیازمند آموزش است.

عباس زاده یادآور شد: امروز تبعات روانی بحران کرونا می تواند کادر بهداشت و درمان کشور را هم تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین برای حفظ سلامت روان این قشر نیز باید اقدامات اساسی طراحی شود.

وی با اشاره به انتظار شهروندان از پرسنل درمان نیز در شرایط کنونی اضافه کرد: گاه کادر بهداشت و درمان خود درگیر تبعات روانی این بحران می شوند، اما از نیاز خود به رفتاردرمانی و روان درمانی بی اطلاع بوده یا قادر به تامین هزینه این درمان نیستند و این مساله نیازمند حمایت های تخصصی در این زمینه است.

این متخصص گفت: اکنون مطابق با منابع علمی هم درمان قطعی و شناخته شده برای معالجه کرونا وجود نداشته و جامعه نیز باید از پیگیری اخبار زرد (غیرمعتبر) در خصوص درمان این بیماری خودداری و جسم و روان خود را در معرض خطر قرار ندهد.

لبخند سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

وی تاکید کرد: مردم در این شرایط همچنین در سطح فردی، خانواده و محل کار با هم مهربان باشند، با مهر ومحبت و لبخند سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کنند، که بدون شک برنده این پاندمی کشوری خواهد بود که لبخند و بهداشت روان را نیز (در کنار مبارزه با این بیماری) در جامعه ارتقا دهد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1754

به "ماسک زدن جایگزین فاصله فیزیکی نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسک زدن جایگزین فاصله فیزیکی نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید