فلوراید بیش از حد چه خطراتی برای دندان ها دارد؟

به گزارش مجله گرافیک، محققان دانشگاه نیویورک واقع در آمریکا دریافتند فلوراید بیش از اندازه موجب تغییر سیگنال دهی کلسیم، عملکرد میتوکندری و توصیف ژن های موجود در سلول های تشکیل دهنده مینای دندان می شود.

فلوراید بیش از حد چه خطراتی برای دندان ها دارد؟

به گزارش خبرنگاران، ایرنا به نقل از مدیکال اکسپرس نوشت: با وجود این که مقادیر اندک فلوراید از مینای دندان محافظت می کند، مصرف بیش از حد آن می تواند به بروز فلوئوروزیس دندانی منجر شود. این عارضه به شکل تغییر رنگ دندان ها، شکل گیری خطوط و لکه های سفیدرنگ روی دندان یا از بین رفتن مینای آن بروز می کند.

محققان با آزمایش روی سلول های مینای دندان جوندگان دریافتند فلوراید موجب بر هم خوردن تعادل کلسیم ورودی و ذخیره شده در شبکه آندوپلاسمی می شود. این شبکه نوعی اندامک سلولی است که امکان ارتباط درون سلولی را فراهم می آورد و وظایف مختلفی از جمله ذخیره سازی کلسیم را برعهده دارد.

همچنین معین شد فلوراید اضافی عملکرد میتوکندری سلول را نیز مختل می کند و نحوه تولید انرژی آن را تغییر می دهد. علاوه بر این بررسی توالی RNA (اسید ریبونوکلئیک) در سلول هایی که در معرض فلوراید بیش از حد قرار گرفتند، نشان داد توصیف ژن های کنترل کننده پروتئین های مربوط به میتوکندری و شبکه آندوپلاسمی دستخوش تغییر شده است.

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که موجب معدنی شدن دندان ها، افزایش سختی مینای آن و در نتیجه افزایش مقاومت آن ها در برابر اسید می شود. این ماده در کشورهای مختلف به آب آشامیدنی اضافه می شود و میزان توصیه شده این ماده 0.7 بخش در میلیون است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 868

به "فلوراید بیش از حد چه خطراتی برای دندان ها دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلوراید بیش از حد چه خطراتی برای دندان ها دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید