ستاره ای که دارو به بدن می رساند

به گزارش مجله گرافیک، پژوهشگران آمریکایی، ابزارهای کوچکی شبیه به ستاره ابداع کرده اند که می توانند دارو را به تدریج در بدن منتشر کنند.

ستاره ای که دارو به بدن می رساند

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز(Johns Hopkins University) با الهام از یک کرم انگلی که دندان های خود را در روده میزبان فرو می کند، ابزارهای کوچک و ستاره شکلی ابداع کرده اند که به مخاط روده متصل می شوند و دارو را در بدن منتشر می کنند.

این ستاره های کوچک، از یک لایه فلزی با قابلیت تغییر شکل ساخته شده اند که پارافین حساس به حرارت، سطح آنها را پوشانده است. این ابزارهای کوچک می توانند هر نوع دارویی را با خود به داخل بدن ببرند و آن را به تدریج منتشر کنند.

انتشار تدریجی یا بلندمدت دارو، یک هدف بلندمدت در رشته پزشکی است. فلورین سلارو(Florin Selaru)، سرپرست این پژوهش گفت: مشکل انتشار بلندمدت دارو این است که اغلب آنها پیش از انتشار کامل در بدن، به طور کامل از دستگاه گوارش عبور می کنند.

وی افزود: انقباض طبیعی و شل شدن عضلات دستگاه گوارش باعث می شود داروها برای انتشار بلندمدت در روده نمانند و بیمار نتواند دوز کامل را دریافت کند. ما تلاش کرده ایم تا این مشکل را با طراحی حاملان کوچک دارو برطرف کنیم که به صورت اتوماتیک به مخاط روده متصل می شوند و دارو را در زمان مطلوب به بدن می رسانند.

سلارو ادامه داد: ما شاهد معرفی ابزارهای هوشمند و پویایی بوده ایم که با سیگنال های الکتریکی یا شیمیایی کنترل می شوند اما این ابزارها آنقدر کوچک هستند که اجزایی مانند باتری و آنتن روی آنها جا نمی گیرند.

این پژوهش، در مجله Science Advances به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1410

به "ستاره ای که دارو به بدن می رساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاره ای که دارو به بدن می رساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید