سند نزنید مصادره می گردد!

به گزارش مجله گرافیک، از فرصت دو ماهه ای که قانون در اختیار دستگاههای دولتی برای واگذاری زمینهای خود به طرح جهش فراوری و تامین مسکن گذاشته حدود یک ماه می گذرد و بنا به گفته مشاور وزیر راه و شهرسازی، دستگاهها فقط یک ماه دیگر زمان دارند، در غیر این صورت اراضی آنها به نام وزارت راه و شهرسازی می گردد.

سند نزنید مصادره می گردد!

به گزارش خبرنگاران، اراضی وزارت راه و شهرسازی فعلا کفاف فراوری حدود یک میلیون واحد مسکونی را می دهد. این صحبت را مشاور وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده و گفته است: دستگاههای دولتی مکلف هستند ظرف دو ماه اراضی خود را به نام دولت به وزارت راه و شهرسازی کنند که یک ماه فرصت به جای مانده است. هم اکنون اراضی در بعضی استانها شناسایی شده و شخص رییس جمهور پیگیر فراوری مسکن هستند.

به گفته ابوالفضل نوروزی، چنانچه بعد از دو ماه، همکاری مناسب نبود، سازمان ثبت مکلف شده در بازه زمانی یک ماهه، اراضی را به نام وزارت راه و شهرسازی کند.

اشاره نوروزی به تبصره 1 از ماده 10 قانون جهش فراوری و تامین مسکن است که در عنوان شده: چنانچه دستگاههای موضوع این ماده ظرف دو ماه از تاریخ درخواست وزارت راه و شهرسازی نسبت به واگذاری و تحویل زمین و تسلیم اسناد و مدارک آن اقدام نکنند، ادارات ثبت اسناد و املاک موظفند به درخواست وزارت راه و شهرسازی، ظرف یک ماه به ترتیب یاد شده، اقدام و سند مالکیت را به نام دولت با نمایدنگی وزارت راه و شهرسازی صادر کنند.

با این اوصاف دستگاههای دولتی فقط یک ماه فرصت دارند تا نسبت به معرفی زمینهای مازاد خود اقدام کنند. البته تجربه نشان داده دستگاهها معمولا نسبت به واگذاری زمینهای خود مقاومت نشان می دهند؛ موضوعی که وزیر سابق راه و شهرسازی نیز نسبت به آن گلایه داشت.

محمد اسلامی اواسط تیرماه سال جاری گفته بود: سالها وزارت راه و شهرسازی پیروز نمی شد اراضی خودش را برای فراوری مسکن دریافت کند و با فقر زمین روبرو بودیم اما خوشبختانه در یک سال اخیر با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگلها 240 هزار هکتار زمین متعلق به خودمان در اختیار طرح اقدام ملی مسکن نهاده شد.

هم اکنون نیز بنا به گفته مشاور وزیر راه و شهرسازی، در بسیاری از شهرها، اراضی معرفی شده است و در حال رایزنی هستیم تا اراضی معرفی شده را با اراضی بزرگتر، تهاتر کنیم.

از روز 28 مهرماه 1400 که برای ثبت نام در طرح جهش فراوری و تامین مسکن در سامانه saman.mrud.ir فرخوان داده شده تا شب گذشته 330 هزار نفر ثبت نام نموده اند و نام نویسی تا 28 آبان ماه ادامه دارد. بدین ترتیب شمارش معکوس برای وزارت راه و شهرسازی برای اجرای پروژه ها شروع شده است.

در حال حاضر برای 466 شهر فراخوان داده شده و متقاضیان باید شروط چهارگانه همانند متاهل بودن، عدم مالکیت، سبز بودن فرم ج و سابقه سکونت پنج ساله در شهر مورد تقاضا دارا باشند. زنان خودسرپرست به شرط داشتن 35 سال سن، نخبگان علمی، افراد مجرد که قبلا ازدواج نموده و جدا شده اند و افراد مجرد دارای معلولیت با 20 سال سن می توانند در طرح جهش فراوری و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) نام نویسی کنند.

وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد داده امکان ثبت نام در طرح جهش فراوری و تامین مسکن برای افراد مجرد در شرف ازدواج فراهم گردد. البته با این شرط که در زمان تایید نهایی ثبت نام، مدارک و عقدنامه خود را برای اثبات متاهل بودن ارایه دهند. این پیشنهاد به شورای عالی مسکن ارایه شده که در دست آنالیز است و هنوز به تایید نرسیده است. در هیات دولت نیز امکان آنالیز این موضوع وجود دارد که در صورت تصویب می تواند شکل اجرایی به خود بگیرد.

درخصوص سابقه سکونت پنج ساله در شهر مورد تقاضا کسانی در شهر مادر سکونت دارند و ممکن است در شهر خودشان پروژه ای تعریف نشده باشد، مجاز هستند در شهرهای تازه اطراف ثبت نام کنند. به طور مثال افرادی که در شهر تهران سکونت دارند می توانند برای شهرهای تازه پرند و هشتگرد تقاضا بدهند اما نمی توانند دماوند یا پاکدشت را انتخاب کنند. کسانی مجاز به ثبت نام در دماوند هستند که ساکن آن محدوده باشند. یا مثلا افرادی که در شهر اراک استان مرکزی سکونت دارند مجاز به انتخاب شهر تازه امیرکبیر یا مهاجران هستند و نباید تفرش، خمین یا دلیجان را انتخاب کنند. در صورت اشتباه درخواست متقاضی رد خواهد شد. البته در ثبت نامهای قبلی مربوط به طرح اقدام ملی این موارد پس از پالایش به اطلاع متقاضیان رسید و برای اصلاح شهر مورد نظر به آنها پیامک ارسال شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آبان 1400 بروزرسانی: 24 آبان 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1964

به "سند نزنید مصادره می گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند نزنید مصادره می گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید