رفع ابهام در خصوص مهلت دادن به فعالان گردشگری برای بازپرداخت اقساط

به گزارش مجله گرافیک، ایسنا/ براساس سخنان معاون گردشگری، رفع ابهام در خصوص مهلت دادن به فعالان گردشگری برای بازپرداخت اقساط صورت گرفت.

رفع ابهام در خصوص مهلت دادن به فعالان گردشگری برای بازپرداخت اقساط

ابهام بانک مرکزی رفع شد

از زمان تصویب بسته دوم حمایت صنعت گردشگری در ستاد ملی مقابله با کرونا، بانک مرکزی دو مرتبه امهال اقساط تسهیلات فعالان گردشگری را به بانکها ابلاغ کرده است، با این حال ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ابهام کننده بانک مرکزی در جلسه کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا سخن گفته است.

با وجود بخشنامه های معاون اقتصادی رئیس جمهور و رییس بانک مرکزی درباره امهال اقساط تسهیلات بانکی فعالان گردشگری تا پایان سال 1399، همچنان بسیاری از بانک ها از اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا خودداری کرده و حتی وجود چنین دستوری را انکار می کنند و اقساط بانکی فعالان گردشگری را مشمول جریمه کرده اند.

معاون گردشگری گفت: این دغدغه به اضافه همکاری نکردن وزارت نیرو، سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور اقتصادیاتی در اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا، در جلسه کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا مطرح و ابهام کننده بانک مرکزی نیز رفع شد. قرار است بانک مرکزی موضوع امهال اقساط تسهیلات دریافتی فعالان گردشگری را به مدیران عامل بانک ها و شعبه های آنها در استان ها دوباره و سریع ابلاغ کند. بنابراین دیگر لازم نیست فعالان گردشگری برای پرداخت اقساط به بانک ها مراجعه کنند.

تیموری همچنین با بیان اینکه ثبت نام گروه دوم مشمولان وام جدید کرونا که قرار بود از روز دوشنبه، سوم آذر آغاز شود، به تاخیر افتاده است، توضیح داد: گروه دوم که قبلا برای دریافت تسهیلات اول (از 6 تا 16 میلیون تومان با نرخ سود 12 درصد) اقدام کرده بودند به دلیل آماده نشدن زیرساخت در سامانه کارا، امکان ثبت درخواست برای دریافت مابه التفاوت وام جدید را ندارند. وزارت کار گفت بدلیل تعطیلی ها و محدودیت تعداد پرسنل زیرساخت سامانه کارا برای ثبت نام گروه دوم فعلا آماده نشده است.

او اضافه کرد: البته جای نگرانی نیست، چون تا پایان آذر برای ثبت نام وام کرونا (به ملبغ 16 تا 900 میلیون تومان با نرخ سود 12 درصد) فرصت داریم. از فعالان گردشگری در گروه دوم تقاضا دارم در روزهای آینده به سامانه کارا مراجعه نکنند.

ثبت نام وام جدید کرونا ویژه بخش گردشگری از 29 آبان آغاز شده است. این تسهیلات مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا است که به تمام کسب و کارهای گردشگری با توجه به نوع فعالیت، بزرگی و کوچکی واحد، درجه و ستاره باید اختصاص یابد. مبلغ تسهیلات قبلی که در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شده بود از 6 تا 16 میلیون تومان با نرخ سود 12 درصد در ازای حفظ هر شغل بود. بسیاری از فعالان گردشگری از وام اول به دلیل مبلغ اندک و نرخ بهره نامتناسب با رقم تسهیلات، استفاده نکردند. برخی هم به دلیل نداشتن بیمه و ثبت نشدن اطلاعات درست در سامانه وزارت کار، پیروز به دریافت آن تسهیلات نشدند. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرده تسهیلات دوم که هفتم مهر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا را دریافت کرده است به 14 رسته شغلی در گردشگری اختصاص می یابد.

مبلغ در نظر گرفته شده در بسته حمایتی دوم از 16 تا 900 میلیون تومان است که نرخ سود آن نیز 12 درصد معین شده است. ستاد ملی کرونا تصوب کرد که بازپرداخت این تسهیلات پس از شش ماه تنفس و از سال 1400 آغاز شود. همچنین اقساط تسهیلات بسته حمایتی اول نیز تا پایان سال امهال شود.

منبع: همگردی
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1440

به "رفع ابهام در خصوص مهلت دادن به فعالان گردشگری برای بازپرداخت اقساط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفع ابهام در خصوص مهلت دادن به فعالان گردشگری برای بازپرداخت اقساط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید