ذبح صنعت دامپروری زیر تیغ مسائل

به گزارش مجله گرافیک، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری صنعت دامپروری در چند سال اخیر با مسائل بسیار جدی در بحث تامین نهاده، گرانی علوفه، کسادی بازار و ... روبرو شد، خشکسالی ناشی از کاهش بارش در سال زراعی جاری این صنعت را هم تحت تاثیر تبعات منفی خود قرار داده است، نگهداری دام برای دامداران در شرایط فعلی مقرون به صرفه نیست و این مسئله دام های مولد را در صف کشتار قرار داده است.

ذبح صنعت دامپروری زیر تیغ مسائل

به گزارش خبرنگاران، شرایط دامداری ها باوجود این مسائل ریز و درشت مطلوب نیست و امکان دارد در آینده ای نه چندان دور اگر چاره ای برای برطرف مسائل فعالان این حوزه اندیشیده نشود، این واحدها هم در صف تعطیلی و ورشکستگی قرار بگیرند و در نهایت این مسئله منجر به بیکاری کارگران شاغل در این واحدها شود.

لبنیات و گوشت قرمز یکی از نیازهای ضروری در سبد کالای خانوارها محسوب می شود، افزایش قیمت و کمبود این محصول در بازار می تواند سبد تغذیه ای خانوارها را با مسائل جدی روبرو کند، تعطیلی هر دامداری مساوی با کاهش تولید و در نهایت کمبود گوشت و لبنیات در بازار است.

چهارمحال و بختیاری یکی از قطب های دامپروری در کشور است، اما این روزها دامداران و واحدهای دامداری حال خوشی ندارند، گلایه های این قشر سر به فلک کشیده است، اما انگار گوش شنوایی برای شنیدن مطالبات این قشر وجود ندارد یا اینکه مسئولان کشوری و استانی برنامه چندانی برای حمایت از این قشر ندارند.

دامداران در دام مسائل

محمود علایی یکی از مدیران عامل مجموعه دامداری در چهارمحال و بختیاری در خصوص مسائل دامداری های استان در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: عمده واحدهای دامداری فعال در این استان کوچک و میانه هستند و تنها یک واحد دامداری بزرگ در استان وجود دارد، معمولا هزینه های تولید در این دامداری ها بسیار بالاتر از دامداری های بزرگ است.

وی ادامه داد: به علت کوچک بودن واحد دامداری، دامداران برای برآورده کردن نیازات خود مجبور هستند که هزینه های بیش تری را پرداخت کنند، زیرا سرمایه آن ها هم محدود است، همچنین تعداد کارگری که در واحدهای کوچک به کارگیری می شود به نسبت واحدهای بزرگ زیاد است و این مسئله قیمت تمام شده محصول را هم بالا می برد.

علایی با اشاره به اینکه دام های موجود در دامداری های کوچک معمولا راندمان پایین تری نسبت به دام های واحدهای بزرگ دارند، گفت: میانه شیر تولیدی هر راس دام در واحدهای کوچک روزانه نزدیک به 32 کیلوگرم است، اما در دامداری های بزرگ هر دام حدود 42 کیلوگرم شیر تولید می کند.

این مدیرعامل واحد دامداری گفت: دولت حدود 60 درصد نهاده موردنیاز دامداری ها را با قیمت مصوب در اختیار آن ها قرار می دهد، خوشبختانه شرایط تخصیص نهاده نسبت به گذشته بهتر شده است، اما بحث خشکسالی موجب افزایش قیمت علوفه و کاه گندم و جو شده است، برای مثال کاه در سال گذشته با قیمت 800 تومان به ازای هر کیلوگرم به فروش می رسید، اما اکنون قیمت آن حدود سه برابر شده است و با قیمت حداقل 2500 تومان عرضه می شود.

وی با بیان اینکه قیمت شیر باوجود افزایش قیمت نهاده و علوفه افزایش چندانی پیدا نکرده است، گفت: اگر فرایند افزایش قیمت علوفه و کمبود نهاده دامی ادامه پیدا کند، دامداران مجبور می شوند دام مولد خود را کشتار کنند، این مسئله باعث کاهش تولید لبنیات و گوشت در کشور خواهد شد و اشتغال پایداری که از طریق این دامداری های برای روستائیان ایجاد شده، از بین خواهد رفت.

علایی آزادسازی صادرات محصولات لبنی مانند شیر و کره را راهی برای حمایت دولت از دامداران نام کرد و افزود: این مسئله معضل شیر خام را هم حل می کند، همچنین نیاز است که تعرفه صادرات برای پودر شیر هم حذف شود، در حال حاضر تعرفه آن حدود 16 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم است.

این دامدار تاکید کرد: در حال حاضر کاهش بارندگی موجب کاهش تولید یونجه و ذرت علوفه ای در کشور شده است، بنابراین دولت می تواند با واردات علوفه و یونجه خشک آب مجازی در کشور تولید کند و مسائل دامداران را هم برای تامین علوفه موردنیاز برطرف کند، همچنین این کار باعث افزایش تولید شیر و گوشت در کشور خواهد شد.

کمبود و گرانی علوفه و نهاده، دام ها را روانه کشتارگاه می کند

محسن رضایی مدیرعامل یکی دیگر از مجموعه های دامپروری در چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به شرایط کنونی دامداری های استان، اظهار کرد: دولت در سالیان گذشته برای بحث تولید گوشت و لبنیات بر روی مجموعه های دامداری در کشور سرمایه گذاری کرده است و با حمایت های اجرا شده صنعت دامپروری به جایگاه کنونی خود رسید، امروز ایران یکی از صادرکنندگان دام به کشورهای خارجی است.

وی افزود: متاسفانه بی تدبیری های اخیر، کمبود نهاده، گرانی علوفه و .... صنعت دامپرروی را در کشور و بالتبع آن در چهارمحال و بختیاری با مسائل بسیاری روبرو کرده است، اگر برای بهبود شرایط دامداران چاره ای اندیشیده نشود، در آینده باید نیاز کشور به گوشت قرمز و شیر از خارج از کشور تامین شود.

رضایی با بیان اینکه در شرایط فعلی نگهداری دام در دامپروری ها برای دامداران مقرون به صرفه نیست، گفت: دامداران، گاو شیرده خود را به کشتارگاه می دهند، دولت حمایت هایی را در بحث تامین نهاده دارد، اما این حمایت ها کافی نیست، قیمت علوفه تولیدی در کشور سر به فلک کشیده است.

این دامدار در ادامه با بیان اینکه دلالان در بحث توزیع نهاده های دامی در کشور اختلال ایجاد می کنند، نام کرد: متاسفانه نهاده هایی که با ارز دولتی وارد کشور می شوند، از طریق دلالان در بازار آزاد به فروش می رسد، گوشت و شیر تولیدی از دامداران با قیمت پایینی خریداری و از طریق واسطه ها با چند برابر قیمت در بازار عرضه می شود.

وی ادامه داد: شیر تولیدی در دامداری ها از طریق کارخانجات با قیمت پایین خریداری می شود و هزینه آن پس از گذشت چند ماه پرداخت می شود، در حالیکه قیمت لبنیات تولیدی در این واحدها روزانه تغییر می کند، عموما در این فرآیند سود چندانی عاید تولیدکننده نمی شود و واسطه ها سود می برند.

رضایی تاکید کرد: برای قطع دست واسطه ها و نظارت بر قیمت گذاری لبنیات و گوشت باید نهادهای نظارتی وارد عرضه شوند و اجازه ندهند دامدار متضرر شود.

کمبود علوفه مشهود است/ علوفه وارد خواهد شد

یحیی حسین پور مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه خشکسالی باعث افزایش قیمت علوفه شده است، اظهار کرد: کمبود علوفه در مراتع مشهود است، بنابراین سازمان امور عشایر برای تامین علوفه از خارج از کشور برنامه دارد تا عشایر و دامداران با مشکل روبرو نشوند.

وی گفت: مراتع ضعیف شده اند، تغذیه نامناسب دام باعث ایجاد بیماری در آن ها و کاهش تولید لبنیات و گوشت قرمز خواهد شد، باید علوفه یارانه ای تامین و در اختیار دامدار قرار بگیرد.

حسین پور با بیان اینکه طبق برآورد اجرا شده در بحث عشایری یک میلیون و 500 هزار رأس دام در چهارمحال و بختیاری داریم، اظهار کرد: عشایر 20 درصد گوشت استان، 35 درصد مواداولیه صنایع تبدیلی و 37 هزار تن شیر و لبنیات تولید می کنند.

مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه برای حمایت از دامداران خرید تضمینی دام مازاد عشایر در دستور کار قرار گرفته است، توضیح داد: مقرر شد یک میلیون رأس دام عشایر با قیمت 45 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم در کشور خریداری شود.

دولت برای حمایت از دامداران برنامه دارد

سام مردانی معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه کمبود نهاده، خشکسالی و افزایش قیمت علوفه از عمده مسائل دامداران در شرایط کنونی است، اظهار کرد: با کاهش بارش در سال زراعی جاری افزایش مجدد قیمت علوفه دور از انتظار نیست.

وی ادامه داد: افزایش هزینه های بیمه، دارو، کارگر، آب و برق هم موجب ایجاد نارضایتی در بین دامداران شده است و همچنین بالتبع آن قیمت تمام شده محصول لبنیات و گوشت قرمز هم بالا می رود، قیمت گذاری کنونی شیر و لبنیات موجب می شود، تولید حاشیه سود چندانی برای دامدار نداشته باشد و آن ها دچار ضرر و زیان شوند.

مردانی افزود: وقتی تولید برای دامدار سود نداشته باشد، تقاضا برای کشتار دام در کشتارگاه بالا می رود، عرضه زیاد گوشت قرمز در بازار موجب کاهش مقطعی قیمت گوشت خواهد شد، اما پس از کاهش عرضه مجددا قیمت بالا می رود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه مقرر شد برای حمایت از دامداران و تعدیل قیمت در بازار دام مازاد از دامداران از طریق پشتیبانی امور دام خریداری و ذخیره سازی شود، نام کرد: سپس این گوشت در مواقع کمبود در بازار عرضه می شود.

وی گفت: وزارت جهادکشاورزی برای حمایت از دامداران پرداخت تسهیلات برای خرید علوفه و نهاده در شرایط کنونی را در دستور کار قرار داده، همچنین اعتباری برای امهال تسهیلات دریافتی پیشنهاد شده است تا شرایط فعلی بتوانند مقاومت کنند، بیشتر دامداران در شرایط فعلی دچار آسیب شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1821

به "ذبح صنعت دامپروری زیر تیغ مسائل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذبح صنعت دامپروری زیر تیغ مسائل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید