جوهر زیستی توسط محققان ایرانی طراحی شد

به گزارش مجله گرافیک، چالش فناوری جوهرهای زیستی برای چاپ زیستی به مراحل پایانی خود نزدیک شد تا پس از آن پرینترهای زیستی با جوهرهای طراحی شده توسط محققان ایرانی کار چاپ را انجام دهند.

جوهر زیستی توسط محققان ایرانی طراحی شد

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شهریور ماه امسال فراخوان دریافت طرح چالش فناوری جوهرهای زیستی برای چاپ زیستی توسط مرکز راهبردی فناوری های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر شد. پس از انتها مهلت ارسال ارزیابی تیم های شرکت نماینده شروع شد. بیش از 10 تیم برای شرکت در چالش انتخاب شدند و در مجموع 17 جوهر توسط این تیم ها پیشنهاد شده است.

در حال حاضر این تیم ها در حال اجرا تست های قابلیت چاپ، زنده مانی سلول و تخریب پذیری جوهرهای خود هستند تا به زودی با انتها این چالش جوهرهای طراحی شده ایرانی برای تجاری سازی معرفی شوند.

برای توسعه بافت ها بهره مندی از جوهر مناسب، گلوگاه محسوب می گردد. گلوگاهی که دسترسی به آن محدود است و علاوه بر این در جهان نیز جوهرها زیستی تنوع کمی دارند. پس این حرکت گامی برای رهایی از این محدودیت ها است.

در حال حاضر محققان از جوهرهای زیستی وارداتی استفاده می نمایند. این رویداد سعی بر همگرا کردن تحقیقات دانشگاهی به توسعه جوهرهای زیستی تجاری دارد که علاوه بر برطرف احتیاج داخل، ظرفیتی برای فراوری و فروش یافته های پژوهشگران در بازارهای بین المللی ایجاد کند.

بر اساس این گزارش، در مهندسی بافت به عنوان روشی نسبتا جدید، کوشش می گردد تا بافت های زنده از سلول­ های خود بیمار، در محیط آزمایشگاهی ایجاد شوند و سپس به بدن فرد مورد نظر انتقال داده شوند. یکی از جدیدترین روش ها در این حوزه تحقیقاتی، استفاده از چاپگرهای زیستی به منظور چاپ بافت زنده است.

در این روش، قابلیت طراحی داربست های مهندسی شده با استفاده از ابزارهای پیشرفته با قابلیت ایجاد هندسه های پیچیده متناسب با بافت مورد نظر، وجود دارد. برای رسیدن به یک چاپ مناسب در این روش، اجزای مختلفی باید در هماهنگی با یگدیگر فراهم شوند. یکی از مهمترین و حیاتی ­ترین اجزا در چاپ زیستی، جوهر زیستی است. جوهرهای زیستی عبارتند از موادی با قابلیت چاپ شدن توسط چاپگرهای زیستی و همچنین تقلید ساختار ماتریس خارج سلولی در جهت افزایش اتصال، رشد و تمایز سلول­ های زنده. به همین دلیل، توسعه ­ی جوهرهای زیستی متفاوت با قابلیت­ های اختصاصی از اهمیت بالایی برخوردار است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 681

به "جوهر زیستی توسط محققان ایرانی طراحی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوهر زیستی توسط محققان ایرانی طراحی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید