جشنواره بین المللی بداهه نوازی پیانو اتفاقی جهانی در نیاوران

به گزارش مجله گرافیک، جشنواره بین المللی بداهه نوازی پیانو با حضور 9 نوازنده نام آشنای اروپایی ازکشورهای ایتالیا، آلمان، اتریش، نروژ، فرانسه، هلند، لهستان، سوئیس و دو نوازنده از ایران درفرهنگسرای نیاوران در حال برگزاری است.

جشنواره بین المللی بداهه نوازی پیانو اتفاقی جهانی در نیاوران

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، در این جشنواره هر شب دو نوازنده برنامه خود را در قالب بداهه نوازی برای مخاطبان به موسیقی اجرا می کنند. برگزاری کارگاه های آزاد موسیقی و نیز اکران فیلم های مستند مرتبط با بداهه نوازی نیز از دیگر برنامه های این رخداد بین المللی است.

داوید سیکس نوازنده اتریشی جشنواره بداهه نوازی پیانو با بی نظیر توصیف کردن این جشنواره در ایران گفت: چنین جشنواره ای در اروپا تا به امروز برگزار نشده است. این جشنواره برای من نه به عنوان یک نوازنده بلکه به عنوان یک مخاطب بسیار جالب بود چرا که چیز های بسیاری آموختم . این که در این جشنواره بخواهم اجرا هم بکنم کاملا برایم امری غیر منتظره ،عجیب و مهیج است. در ضمنً نتیجه ای که این جشنواره با حضور هنرمندان مختلف در آخر خواهد داشت قطعا قابل توجه است.

وی در خصوص چگونگی روبروش با هنر بداهه نوازی نیز گفت : سعی می کنم از تمام آموخته هایم در مکاتب مختلف هنری استفاده کنم. در بعضی از مکاتب ، بداهه به صورت هارمونیکی، محتوایی و یا ساختاری جلو می رود،. بعضی از آنها هم بیشتر به صدا و جنس صدا می پردازند . من در اجرایم سعی می کنم در تمامی این مکاتب حرکت کنم چرا که در لحظه تصمیم می گیرم و انتخاب می کنم.

این نوازنده اتریشی در خصوص کارگاه موسیقی اش با عنوان (بداهه نوازی،گفتمان و چند صدایی) نیز ابراز داشت : هنگامی که کارگاه را شروع کردم نمی دانستم قرار است چه جهتی بگیرد، آدم های مختلفی در کارگاه حضور داشتند که با شور و شوق مباحث را دنبال می کردند و همین امر برایم بسیار جالب بود.همه شرکت کنندگان به دنبال مفاهیم جدیدی درباره بداهه نوازی بودند. بسیاری ازآنها تا حد زیادی روی ساز خود خجالتی بودند و احساسشان را آن طور که می خواستند به چالش نمی کشیدند. از این رو من سعی می کردم تا با روبرو این هنرمندان با این چالش به آنها بگویم چطور می توان به راحتی در روی صحنه نواخت.

داوید سیکس در پایان صحبت هایش بداهه نوازی پیانوی مازیاریونسی از ایران، در شب اول جشنواره را بسیار خوب و مستحکم مطرح نمود و گفنت : یونسی ایده های جالبی داشت و توانست آن ایده ها را به خوبی پرورش دهد.

استفانو باتالیا دیگر هنرمند حاضر در این جشنواره از کشور ایتالیا نیز در صحبت هایی با ذکر این مطلب که در ایران مردم برای شنیدن موسیقی از جنش بداهه شور و شوق دارند گفت: مخاطبان ایرانی علاقه بسیاری دارند تا با هنر و فرهنگ سایر کشور ها آشنا شوند .از این رو هنر می تواند با معنایی که در درونش نهفته است توسط هنرمند این ارتباط را به بهترین شکل ممکن انجام دهد . فکر می کنم در این کشور به دلیل مخاطبان خاص کنسرت ها متفاوت و خوبی همچون جشنواره بداهه نوازی پیانو برگزار می شود و این اتفاق بسیار خوب و قابل تاملی است.

باتالیا که پیش از این سابقه حضور و اجرا در ایران را در کارنامه هنری خود دارد در خصوص هنر بداهه نوازی گفت : فکر می کنم بداهه نوازی به معنای حضور در لحظه است. در بداهه نوازی موسیقی هدف نیست. در بداهه نوازی نوازنده از دیدگاه من برای موسیقی یک وسیله است. بنابراین من فقط تلاش می کنم هوشیار باشم و آگاه تا جریان موسیقی را حس کنم و بتوانم با هویت زدایی از موسیقی آن را به ساده ترین شکل ممکن به عنوان یک زبان جهانی که فاقد مرز و ملیت است تفسیر و ارائه کنم.

استفانو باتالیا در پایان صحبت هایش در خصوص کارگاه موسیقی اش در فرهنگسرای نیاوران نیز گفت : برای من خیلی جذاب و جالب بود تا زندگی ام را با دیگران به اشتراک بگذارم، جالب تر از آن علاقه شرکت کنندگانی بود که با من در این کارگاه همراه شدند و توانستم به خوبی داشته هایم را با انها در میان بگذارم .

مازیاریونسی نوازنده ایرانی شرکت کننده در این فستیوال جهانی نیز در سخنانی تجربه حضور در چنین جشنواره ای را بسیار هیجان اگیز توصیف کرد گفت : در کنار بهترین نوازندگان پیانو که از کشورهای مختلف اروپایی آمده بودند لحظات هیجان انگیز و دوست داشتنی را تجربه کردم.

یونسی که سابقه رهبری ارکستر ایران اتریش را در کارنامه هنری خود دارد در ادامه افزود: برگزاری چنین جشنواره هایی قطعا می تواند فضای های خوبی را ایجاد کند و نیازمخاطبان خاص موسیقی را به شنیدن موسیقی مورد علاقه شان تامین کند.

وی همچنین در خصوص هنر بداهه نوازی نیز گفت : بداهه برای من یعنی نوازنده بتواند با تکیه بر دانش و تکنیک از طریق ساز یا آواز زمانی را که به وی برای بداهه نوازی اختصاص یافته است را مدیریت کند.

مازیار یونسی در پایان صحبت هایش مدیریت و اطلاع رسانی جشنواره را از نقاط مثبت آن مطرح نمود و گفت : در روز های برگزاری نمایشکاه وقتی وارد فرهنگسرای نیاوران می شوی این احساس را داری که با پدیده ای رو به رویی که درآن همه چیز درست مدیریت شده است و همین امر شوروهیاهو ایجاد می کند . از سویی دیگر به دلیل اطلاع رسانی درست جشنواره توانسته است مخاطب خاص خودش را جذب کرد و این موضوع لذت بخش است.

جشنواره موسیقی شب های بداهه نوازی پیانو با عنوان Show of Hand امروز دوشنبه 27 شهریور 1396 با اجرای مارجین واسیلفسکی از کشور لهستان و در بخش پایانی با هم نوازی بیورن مه یر، نیک برتش و پیمان یزدانیان به پایان می رسد.

منبع: تسنیم
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 847

به "جشنواره بین المللی بداهه نوازی پیانو اتفاقی جهانی در نیاوران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره بین المللی بداهه نوازی پیانو اتفاقی جهانی در نیاوران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید