جان سخت ترین خودرو های تاریخ

به گزارش مجله گرافیک، قطعاً همهٔ خودروسازان دوست دارند محصولاتشان به دوام بالا معروفیت پیدا کنند و تویوتا پادشاه این معروفیت در ایالات متحده و سراسر جهان است.

جان سخت ترین خودرو های تاریخ

در کشور های غربی، با افزایش سن خودرو، هزینه های نگهداری آن بسیار گران می شود و به همین دلیل، پس از گذشت چندین سال از تولید یک خودرو، هزینهٔ تعمیر پیشرانه یا گیربکس آن بیشتر از خرید یک نمونهٔ جدیدتر یا کم کارتر از همان خودرو تمام می شود.

خودرو های مدرن امروزی می توانند حدود 320 هزار کیلومتر را بدون نیاز به تعمیر اساسی پیشرانه طی کنند، اما این موضوع به چگونگی نگهداری خودرو هم بستگی دارد. مثلاً اگر روغن و مایعات به طور منظم تعویض نشوند عمر مفید خودرو کاهش پیدا می کند.

بااین حال، دوام همهٔ خودرو ها باهم یکسان نیست و برخی از آن ها بسیار جان سخت هستند. حال در ادامه با تعدادی از این خودرو ها آشنا خواهیم شد که هنوز در جاده ها دیده می شوند و احتمالاً کسانی که آن ها را در حال تردد می بینند تعجب می کنند که چطور این قدر دوام آورده اند. این مطلب به کوشش وب سایت پدال گردآوری شده است.

1-تویوتا کمری مدل 1992 به بعد

قطعاً همهٔ خودروسازان دوست دارند محصولاتشان به دوام بالا معروفیت پیدا کنند و تویوتا پادشاه این معروفیت در ایالات متحده و سراسر دنیا است. این معروفیت زمانی جدی شد که تویوتا کمری مدل 1992 را به عنوان مدلی دنیای معرفی کرد. این خودرو به دلیل تعمیر و نگهداری ساده، به قابلیت اطمینان و هزینه های نگهداری پایین معروفیت یافت.

سپس با افزایش سن این نسل از کمری، دیدن کارکرد های 300 تا 500 هزار کیلومتر روی صفحه آمپر آن به موضوعی معمول تبدیل شد درحالی که عمر مورد انتظار آن 250 هزار کیلومتر بود.

حتی تا به امروز کمری هایی با کارکردی بیش از 500 هزار کیلومتر را دیده ایم که مالکان آن ها گفته اند در طول این سال ها فقط روغن خودرو را عوض کرده اند. تویوتا کمری هرگز خودروی هیجان انگیزی نبوده است، اما قطعاً معروفیت فوق العاده ای به دوام و قابلیت اطمینان دارد.

2-هوندا آکورد مدل 1989 به بعد

مثل کمری، نسل سوم هوندا آکورد هم در دههٔ 90 به دوام بالا معروفیت یافت. نسل های سوم و چهارم این سدان ژاپنی به خودرو های نامیرا معروفیت پیدا کرده اند که دلیل آن مشاهده نمونه هایی با کارکرد بیش از 1.5 میلیون کیلومتر است. به عنوان مثال، یک آکورد مدل 1990 در سال 2011 از مرز کارکرد یک میلیون مایل یا 1.6 میلیون کیلومتر گذشت و مالک آن کاری جز سرویس های دوره ای توصیه شده از طریق سازنده را انجام نداده بود.

هوندا به مالک این خودرو یک آکورد صفرکیلومتر هدیه کرد. اخیراً یعنی در سال 2019 نیز یک آکورد مدل 2000 در کارولینای شمالی از مرز کارکرد یک میلیون مایل عبور کرد.

3-تمام مدل های قدیمی ولوو

محصولات ولوو با نام های سه عددی متعلق به دهه های 70، 80 و اوایل 90، به تانک هایی معروفیت دارند که هیچ گاه از بین نمی روند. بسیاری از نمونه های ولوو 240 استیشن از طریق والدین به بچه ها دانشجو داده شدند و با جان سالم به دربردن از سفر های جاده ای طولانی و تعمیرات و سرویس های دیربه دیر، به دست مالکین چهارم و پنجم رسیدند؛ اما مشهورترین ولوو به جان سختی، یک P1800 مدل 1966 متعلق به شخصی در نیویورک است که در سپتامبر سال 2018 به کارکرد سه میلیون مایل معادل 4.8 میلیون کیلومتر رسید.

همچنین یک ولوو 245 GL مدل 1979 که به عنوان خودروی شرکتی مورداستفاده قرار می گرفت نیز توانست به کارکردی بیش از 2.5 میلیون کیلومتر دست پیدا کند.

4-فولکس واگن بیتل مدل های 1950 تا 1979

بیتل سال های سال بدون تغییر روی خط تولید ماند، اما برای اولین بار در سال 1950 به ایالات متحده آمد و در سال 1979 واردات آن متوقف شد. این روز ها نمونه های اولیهٔ این خودرو بیشتر در کلکسیون ها نگهداری می شوند، اما هنوز هم می توان مدل های دهه های 60 و 70 آن را دید که بدون پوسیدگی در حال تردد در جاده ها هستند.

بیتل به خاطر نگهداری بسیار ساده و آسان توانست کل دنیا را فتح کند. مهم ترین ویژگی این خودرو پیشرانهٔ هوا خنک آن بود که یعنی هیچ سیستم خنک کننده با آبی در آن وجود نداشت و به همین دلیل فقط زنگ زدگی می توانست آن را از پای درآورد. حتی در حال حاضر نیز هنوز قطعات این خودرو به راحتی پیدا می شوند و می توان آن را در پارکینگ خانه تعمیر کرد.

5-مرسدس بنز 240 D و 300 D مدل 1975 به بعد

E کلاس نسل W123 به عنوان یکی از بادوام ترین محصولات تاریخ مرسدس بنز شناخته می شود. نمونه های دیزلی این خودرو از این لحاظ شرایط بهتری دارند و از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند.

این مدل ها پیشرانهٔ دیزلی ساده و خوش ساختی دارند که می توانند بیش از 800 هزار کیلومتر را بدون نیاز به سرویس یا تعمیر اساسی طی کنند. برترین مثال برای اثبات دوام بالای این مرسدس پیدا کرد، نمونه ای متعلق به یک راننده تاکسی یونانی است که کارکردی بیش از 4.5 میلیون کیلومتر دارد.

6-فورد کراون ویکتوریا

در مورد دوام فورد کراون ویکتوریا حتی یک کتاب نوشته شده است! هرچند نسخه های پلیس و تاکسی این خودرو با قطعات ارتقاءیافته مثل سیستم تعلیق و خنک کنندهٔ روغن قوی تر تولید شدند، اما این قطعات برای رانندگی های معمولی نمونه های شخصی ضروری نیستند و فرمول کلی همهٔ نسخه های کراون ویکتوریا باهم یکسان بود: یک پیشرانهٔ V8 قدرتمند، اکسل عقب صلب، شاسی مستقل مشابه پیکاپ و گیربکس خراب نشدنی.

هرچند کراون ویکتوریا در سال 2011 از روی خط تولید کنار رفت، اما هنوز در بازار خودرو های کارکرده هزاران نمونه از آن وجود دارد و احتمالاً تا ده بیست سال دیگر همچنان در جاده ها تردد خواهند کرد.

کراون ویکتوریا همچنین یکی از قابل اعتمادترین خودرو های تاریخ آمریکا محسوب می شود تا جایی که یک ناشر آمریکایی با یک نمونه از آن بیش از 750 هزار کیلومتر رانندگی کرد و سپس کتابی با عنوان خودرویی که نتوانستم فرسوده کنم را در این رابطه نوشت.

7-جیپ چروکی XJ مدل های 1987 تا 2001

هرچند جیپ چروکی XJ در سال 1984 به بازار آمد، اما زمانی که در سال 1987 پیشرانهٔ شش سیلندر خطی برای آن ارائه شد به دوام بالا معروفیت یافت. البته اگر در حال حاضر یک نمونه از این خودرو را بخرید، داخلی کثیفی دارد، پنجره هایش پایین نمی آیند و رادیوی آن زمزمهٔ آزاردهنده دارد، اما همچنان بدون مشکل راه می رود.

هرچند چروکی XJ شاسی مستقل ندارد (این خودرو یکی از مدعیان اصلی اولین کراس اوور دنیا است)، اما از توانایی های آفرود مناسبی برخوردار است از و سیستم انژکتور فوق العاده بادوامی بهره می برد.

منبع: برترین ها

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2275

به "جان سخت ترین خودرو های تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جان سخت ترین خودرو های تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید