تنها سد استان یزد در انتظار تخصیص بودجه

به گزارش مجله گرافیک، مدیر طرح های توسعه منابع آبی شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به پیشرفت فیزیکی 92 درصدی سد هرات، اظهار کرد: این طرح به دلیل مسائل اعتباری، تملک مخزن سد و جاده های دسترسی تاکنون تکمیل نشده ولی در صورت تخصیص بودجه مناسب، طرح طی حداکثر شش ماه افتتاح خواهد شد.

تنها سد استان یزد در انتظار تخصیص بودجه

به گزارش مجله گرافیک، افشین عالمی در این مورد اضافه کرد: از مجموع اراضی مورد احتیاج جهت تملک، تاکنون 60 درصد تملک شده و باقیمانده آن بعد از تامین اعتبار لازم، تملک خواهد شد.

وی با بیان این که این طرح از سال 88 شروع شده است، عنوان نمود: قرارداد اولیه طرح با پیمانکاران 350 میلیارد ریال بود اما به دلیل مسائل اعتباری تاکنون قرارداد سرانجام پیدا نکرده است.

عالمی در مورد مشخصات فنی این طرح نیز اظهار کرد: این سد از نوع خاکی و با هسته رسی با ارتفاع 55 متر و حجم مخزن 24 میلیون متر مکعب است که قابلیت تنظیم 12.9 میلیون متر مکعب آب را دارا بوده و تأمین کننده بخشی از آب شرب و صنعت منطقه و جلوگیری از خسارات سیلاب، بهبود شبکه های آبیاری موجود و استفاده بهینه از منابع آب و خاک است و در راستا خط انتقال به روستاهای خوانسار، چنار، حسن آباد و نیستان می رسد؛ سالیانه 2.6 میلیون متر مکعب حقابه زیست محیطی در بستر رودخانه روان سازی می گردد.

وی ادامه داد: در پایین دست این سد، شبکه درجه یک و دو آبیاری اراضی در کشاورزی درحال اجراست که تا خاتمه خردادماه سال آینده توسط شرکت آب منطقه ای یزد ایجاد می گردد و شبکه سه و چهار آن به عهده سازمان جهاد کشاورزی استان است که در صورت ساخت، راندمان مصرف آب در شبکه آبیاری از 38 درصد به 78 درصد خواهد رسید.

عالمی با اشاره به کاهش میزان روان آب رودخانه با توجه به کاهش بارندگی های طی سال های اخیر بر تغییر الگوی کشت در منطقه تاکید نمود و از ایجاد تصفیه خانه ای به ظرفیت 300 لیتر برثانیه در پایین دست سد جهت مصرف آب شرب، بهداشت و صنعت اطلاع داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 139

به "تنها سد استان یزد در انتظار تخصیص بودجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها سد استان یزد در انتظار تخصیص بودجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید