تمام مدارس برای آموزش مجازی ملزم به استفاده از شاد هستند

به گزارش مجله گرافیک، وزیر آموزش و پرورش درباره استفاده از نرم افزار های جایگزین شاد در بعضی مدارس، گفت: تمام مدارس دولتی به طورقطع برای آموزش مجازی از شبکه شاد استفاده خواهند کرد و حق استفاده از نرم افزار دیگری را نخواهند داشت و مدارس غیردولتی هم الزاماً هم برای آموزش رسمی باید از شاد استفاده نمایند.

تمام مدارس برای آموزش مجازی ملزم به استفاده از شاد هستند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات شرایط سنی تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش گروه اجتماعی مجله گرافیک، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه سومین اجلاس هیأت امنای مؤسسه آموزشی اکو که با حضور سران هیأت های نمایندگی کشور های عضو و ناظر اکو و رؤسای سازمان های تخصصی آن ها به صورت مجازی در محل ساختمان شهیدرجایی برگزار گردید، در خصوص آخرین تصمیمات اخذ شده در جلسه امروز، اظهار کرد: مؤسسه آموزشی اکو یکی از مؤسسات آموزشی وابسته به سازمان همکاری های مالی اکو است و هدف آن تبادل تجربیات و همکاری های مشترک بین کشور ها در زمینه آموزش های مقدماتی و آموزش عالی است.

وی اضافه نمود: در جلسه امروز وزرای کشور های مختلف عضو اکو، تجربیات مختلف خود در شرایط کرونا را ارائه و به تصویب برنامه های سال های 2021 تا 2022 پرداختند.

گزارش فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در شرایط کرونا در نشست اکو

وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: در این اجلاس جمهوری اسلامی ایران گزارشی از اقدامات اجرا شده در استمرار و استقرار آموزش در شرایط تعطیلی مدارس، فعالیت هایی اجرا شده به وسیله شبکه های ملی و تلویزیون، شبکه شاد و ... ارائه داد.

وی با اشاره به اینکه آماده ایم تا در زمینه تربیت معلم تجاربی را در اختیار کشور های عضو قرار دهیم، گفت: پلتفرم شاد به عنوان یک پلتفرم ایمن و مطمئن با فعالیت های مستقل است که در جلسه امروز اعلام آمادگی کردیم که تجربیات این پلتفرم را در اختیار کشور های عضو بگذاریم.

حاجی میرزایی ادامه داد: همچنین پیشنهاد شد جایزه ویژه ای برای معلمان و دانش آموزان کشور های عضو اکو مورد تصویب قرار بگیرد و بهترین تجارب دانش آموزان کشور های عضو اکو از آموزش مجازی شناسایی شده و در اختیار دیگران قرار گیرد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: یکی دیگر از موضوعات پیشنهاد شده از سوی جمهوری اسلامی ایران در جلسه امروز اعلام آمادگی در میزبانی نشست سال آینده کشور های عضو اکو بود و ما همچنین در تبادل تجربیات در حوزه آموزش عالی هم اعلام آمادگی کردیم.

سال تحصیلی جدید قطعا 15 شهریور آغاز می گردد

وزیر آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس گفت: طبق آنچه قبلاً اعلام شد مدارس از 15 شهریور بازگشایی می گردد و نحوه ارائه آموزش بستگی به شرایط اعلام شده از سوی ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت دارد.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه اولویت اول ما حضور دانش آموزان در مدارس است، گفت: در مناطقی که طبق نظر وزارت بهداشت می تواند کلاس ها به صورت حضوری برگزار گردد، دانش آموزان در کلاس حضور خواهند داشت و در مناطقی که امکان رعایت پروتکل با تعداد دانش آموزان میسر نباشد متناسب با مساحت کلاس و مدرسه دانش آموزان را دسته بندی می کنیم به گونه ای که تعدادی در روز های فرد و تعدادی در روز های زوج در مدرسه حضور خواهند داشت و بقیه دانش آموزان به وسیله مجازی آموزش داده می شوند.

مدارس آموزش از راه دور به دو طریق می توانند آموزش های لازم را ارائه دهند

وی در خصوص آموزش از راه دور توضیح داد: برای آموزش از راه دور دو امکان در نظر گرفتیم. یکی امکان استفاده از ظرفیت شبکه شاد است که قریب به 70 درصد دانش آموزان به آن دسترسی دارند و می توانند از این بستر استفاده نمایند و دوم آموزش تلویزیونی است. مدرسه تلویزیونی ایران از 15 شهریور فعالیت خود را آغاز می نماید و، چون پوشش گسترده ای در سراسر کشور دارد به عنوان یک راه چاره برای ارائه آموزش های غیرحضوری انتخاب شده است.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه ممکن است دانش آموزی به این دو روش آموزشی دسترسی نداشته باشد، بیان نمود: در شرایطی که دانش آموزانی به اینترنت و تلویزیون دسترسی نداشته باشند و امکان حضور در مدارس نیز میسر نباشد به وسیله فراوری بسته های آموزشی و اعزام راهبران آموزشی فعالیت آموزشی آن ها را در دستور کار قرار می دهیم.

حاجی میرزایی تأکید کرد: نکته حائز اهمیت این است که سلامت همه فرزندان برایمان اهمیت دارد و هر تصمیمی با رعایت کامل پروتکل ها و طبق دستورات وزارت بهداشت خواهد بود و هیچ دانش آموزی در شرایط کرونا از آموزش عقب نخواهد ماند. مخصوصاً طبقات محروم و ضعیف که ممکن است امکان دسترسی به اینترنت را نداشته باشند. در آموزش و پرورش متعهد هستیم که آموزش را به طور کامل به همه واجدان شرایط ارائه کنیم.

قابلیت های جدید نسخه شاد در آغاز سال تحصیلی در دسترس دانش آموزان قرار خواهد گرفت

حاجی میرزایی در پاسخ به این سؤال که گفته شده نسخه جدید شاد دارای یک سری قابلیت جدید است و آیا برای سال تحصیلی آینده این قابلیت ها در دسترس دانش آموزان قرار خواهد گرفت یا خیر؟ گفت: یک دسته از قابلیت ها مواردی هستند که به خود نرم افزار مربوط می گرددکه در حال حاضر اجرا شده است به عبارتی در نسخه جدید نرم افزار شاد امکان آزمون سازی، حضوروغیاب، کنترل تکلیف دانش آموزان، ارتباط زنده و تصویری بین معلم و دانش آموز و اختصاص فضای ویژه به معلمان که بتوانند در آنجا تدریس خود را انجام دهند، وجود دارد و همچنین امکان مدیریت تیم راهبری شاد و بعضی فعالیت های دیگر نیز تقویت شده است و این موارد از جمله ظرفیت هایی است که باید در شاد توسعه می دادیم.

وی ادامه داد: بخش دوم از احتیاج های شاد به اینترنت و پهنای باند اختصاص یافته است که در این موارد با وزارت ارتباطات تبادل نظر و توافق شده و سعی می گردد در کوتاه ترین زمان دسترسی تمام نقاط به شبکه اینترنت برقرار گردد و اینترنت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد.

در حال رایزنی برای اختصاص اینترنت رایگان به دانش آموزان هستیم

وزیر آموزش وپرورش گفت: در خصوص هزینه اینترنت در حال رایزنی هستیم. در مناطقی که الزاماً ناگزیر به آموزش غیرحضوری و مجازی می باشیم، کوشش می کنیم هزینه اینترنت را رایگان کنیم و تا قبل از آغاز سال تحصیلی جدید این کار انجام خواهد شد.

وی گفت: با توجه به عدم دسترسی بعضی از دانش آموزان در مناطق محروم به گوشی های هوشمند در کوشش هستیم تا با یاری خیرین و یاری های مردمی بتوانیم تعدادی گوشی هوشمند در اختیار دانش آموزان قرار دهیم؛ اما اصراری بر این نیست که برای آموزش، دانش آموزی حتماً به اینترنت و ابزار هوشمند دسترسی داشته باشد و ما وظیفه آموزش به تمام دانش آموزان را چه به وسیله مجازی و ابزار های هوشمند و چه از راه های دیگر داریم، اصل این است که هیچ دانش آموزی بدون آموزش نماند.

پیروزیت ایران در مقایسه با کشور های دیگر در زمینه آموزش مجازی چشمگیر است

حاجی میرزایی در پاسخ به این سؤال که در برابر کشور های مختلفی که آموزش مجازی داشتند تا چند درصد ایران توانسته در آموزش مجازی پیروز باشد؟ گفت: به دلیل ارائه آمار های مختلف، به طور دقیق نمی توان درصد پیروزیت را در مقایسه با کشور های دیگر بیان نمود، ولی به طور یقین می توان گفت جمهوری اسلامی ایران از حیث سرعت واکنش و کیفیت واکنش جزو کشور های اول است. بلافاصله در آغاز کرونا یک شبکه کامل تلویزیونی به طور کامل به آموزش اختصاص یافت و شبکه های دیگر هم کم وبیش در این مورد به ما یاری کردند و بیش از 2000 برنامه آموزشی برای دانش آموزان عرضه شد.

وی اضافه نمود: از همان اوایل شیوع کرونا با کوشش همکارانم شبکه شاد افتتاح شد و قریب 70 درصد دانش آموزان عضو آن شدند. اگرچه ظرفیت های شاد در آغاز محدود بود، ولی به تدریج به ظرفیت آن اضافه شد و تقویت شد و مسائل آن حل شد و هنوز هم برای بهبود کوشش می کنیم.

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به حرکت جهادی معلمان در زمان شیوع بیماری کرونا گفت: معلمانی مسؤولیت پذیر داریم که روزانه مسیری را برای آموزش به دانش آموزان طی می کردند که این نشان از دلسوزی آن ها در پیشبرد نظام تعلیم و تربیت دارد و من معتقدم جمهوری اسلامی از این آزمون جهانی با پیروزیت بیرون آمد.

اعلام نظر در خصوص شرایط آموزش مناطق، به نظر وزارت بهداشت بستگی دارد

حاجی میرزایی در خصوص چگونگی آموزش در مناطق زرد و سفید توضیح داد: در این مورد در حال حاضر نمی توان اعلام نظر کرد و بستگی به پروتکل های بهداشتی در آن موقع دارد. در صورت اجازه برگزاری کلاس توسط وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا حتماً کلاس ها را برقرار خواهیم کرد و قطعاً حضور افراد در کلاس تضمین نماینده کیفیت بهتر آموزش است. اگرچه ممکن است خانواده ها کمی نگران باشند، ولی به آن ها اطمینان می دهیم که سلامتی دانش آموزان برای ما در درجه اول اهمیت است و بر این باور هستم که، چون نمی دانیم کرونا چه زمانی جامعه جهانی را ترک می نماید پس نمی توانیم کار ها را رها کنیم لذا سعی می کنیم با ارائه آموزش باکیفیت و رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ سلامت دانش آموزان، گامی به جلو گام برداریم.

وی گفت: به تمام همکاران در سراسر کشور اعلام کردم که ارائه آموزش در شرایط کرونا مستلزم هوشیاری تمام و کامل است و باید دائماً شرایط را رصد کنیم و نظارت را کامل تر کنیم تا همه چیز به صورت کامل و بهترین شرایط ادامه پیدا کند.

وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: شرایط آموزش هر منطقه و استان را به شورای آموزش استان اعلام خواهیم کرد و شورای آموزشی مدرسه می تواند با توجه به آنچه به استان اعلام می گردد، عمل کند.

استفاده از شبکه شاد برای آموزش رسمی قطعی است

حاجی میرزایی در خصوص استفاده از نرم افزار های جایگزین شاد در بعضی مدارس گفت: تمام مدارس دولتی به طورقطع برای آموزش مجازی از شبکه شاد استفاده خواهند کرد و حق استفاده از نرم افزار دیگری را نخواهند داشت و مدارس غیردولتی هم الزاماً هم برای آموزش رسمی باید از شاد استفاده نمایند و برای آموزش های مکمل می توانند با هماهنگی وزارت آموزش وپرورش از نرم افزار های مورد تائید استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1261

به "تمام مدارس برای آموزش مجازی ملزم به استفاده از شاد هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام مدارس برای آموزش مجازی ملزم به استفاده از شاد هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید