بیش فعالی ریسک ابتلا به پارکینسون را افزایش می دهد

به گزارش مجله گرافیک، به گزارش خبرنگاران، گلن هانسون، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه یوتا، در این باره می گوید: ریسک ابتلا به پارکینسون در افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی که با داروهای شبه آمفتامین، بخصوص ریتالین، تحت درمان بوده اند، به شکل قابل توجهی بین 8 تا 9 برابر افزایش می یابد.

بیش فعالی ریسک ابتلا به پارکینسون را افزایش می دهد

در این مطالعه، محققان حدود 200 هزار فرد ساکن در یوتا را مورد آنالیز قرار دادند. تمامی این افراد بین سال های 1950 تا 1992 بدنیا آمده بودند و تا سن 60 سالگی از لحاظ ابتلا به پارکینسون تحت نظر بودند.

قبل از تشخیص ابتلا به پارکینسون، حدود 32 هزار تن از آنها مبتلا به اختلال ببش فعالی تشخیص داده شدند.

هانسون در ادامه می افزاید: ما دریافتیم بیماران مبتلا به اختلال بیش فعالی 2.4 برابر بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات شبه پارکینسون تا قبل از سن 50 تا 60 سالگی قرار دارند.

وی در مورد رابطه احتمالی بین این دو شرح می دهد: هم منشاء اختلال بیش فعالی و هم منشاء اکثر انواع پارکینسون ناشی از اختلال عملکردی مسیرهای دوپامین سیستم عصب مرکزی است.

به گفته وی، داروهای مورداستفاده برای درمان اختلال بیش فعالی ظاهرا با تاثیرات عمیق بر فعالیت این مسیرهای دوپامین عمل می نمایند. به لحاظ نظری، این درمان به خودی خود موجب شروع اختلال متابولیکی، تخریب مسیر دوپامین و در نهایت بیماری پارکینسون می گردد.

محققان اذعان می نمایند که هنوز معلوم نیست مصرف دارو عامل افزایش این ریسک است یا شدت اختلال بیش فعالی.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 47

به "بیش فعالی ریسک ابتلا به پارکینسون را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش فعالی ریسک ابتلا به پارکینسون را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید