اگر دختر یا پسر مجردتان با شما زندگی می نماید، این توصیه ها را بخوانید

به گزارش مجله گرافیک، از مشکلاتی که شاید کمتر در جامعه و روابط خانوادگی به آن پرداخته شده، حضور بچه ها جوان و ازدواج نکرده در کنار والدین است.

اگر دختر یا پسر مجردتان با شما زندگی می نماید، این توصیه ها را بخوانید

به گزارش خراسان، بچه های که به دلایل مختلف در سن ازدواج هستند یا سن مناسب ازدواج را رد نموده اند و در حالی که اغلب به بلوغ کامل، استقلال فکری و مالی هم رسیده اند، اما در کنار والدین زندگی می نمایند. در بیشتر موارد این همنشینی مسائل و تعارض هایی بین بچه ها و والدین به وجود می آورد که موجب برهم خوردن آرامش در خانواده و بی حرمتی ها می گردد. مطابق آمار یک پژوهش رسمی در سال 1399، 5/38 درصد از مردان و 6/33 درصد از زنان در گروه سنی 25 تا 34سال با والدین خود زندگی می کردند (منبع خبر: عصرایران) به همین بهانه می خواهیم توصیه هایی به جوانان مجرد بالای 25 سال برای تعامل بهتر با والدین و بعلاوه توصیه هایی به والدین برای درک متقابل بچه ها مجرد داشته باشیم.

3 توصیه به والدین برای تعامل بهتر با فرزند مجرد

در این جا با دو گروه انسان بالغ روبرو هستیم یعنی والدین و فرزند بالای 25 سال که هرکدام قطعا سبک و دیدگاه متفاوتی در زندگی دارند. در واقع بچه ها در شرایطی هستند که توانایی مراقبت کامل از خود و زندگی شان را دارند، اما والدین به علت ازدواج نکردن آن ها و حضورشان در محیط خانه مانند کودک با آن ها رفتار می نمایند که در واقع منشأ اصلی چالش هایی بین آن ها می گردد. اما چند توصیه به والدین:

وارد حریم خصوصی فرزند نشوید| معمولا به طور ناخودآگاه، بعضی والدین مدام وارد حریم شخصی و مستقل فرزند خود می شوند و اجازه گرفتن هیچ تصمیمی را به او نمی دهند. این اتفاق باعث ایجاد تعارض های زیادی می گردد و مدیریت نکردن اختلاف سلیقه و نظرات متضاد، دردسرساز خواهد شد. داشتن حریم و مرز در زندگی بسیار مهم است. این که در خانواده هر فردی اتاق و فضای کاری خودش را داشته باشد و والدین هم به این مرزبندی سالم بچه ها خود احترام بگذارند و بدانند که فرزند آن ها دیگر به بلوغ کامل رسیده و احتیاج دارد حریم خصوصی در خانواده برای او رعایت گردد.

اجازه دهید صلاح زندگی اش را انتخاب کند| در اغلب موارد دختر و پسر صلاح زندگی خود را یک چیز می دانند، اما والدین معتقدند که فرزندشان توانایی تصمیم گیری درست را ندارد و صلاح خودش را نمی داند و همین اختلاف نظر نسلی باعث کشمکش های فراوانی بین دو طرف می گردد. البته باید یک نظارت کلی روی رفتار های فرزندتان در هر سن و سالی داشته باشید، اما دخالت در تمام تصمیم هایش، توصیه نمی گردد.

تحقیر به علت مجرد ماندن، ممنوع| بسیاری از گلایه های دختران و پسران مجرد این است که کوچک ترین حرکات ما در منزل به وسیله والدین کنترل می گردد. والدین دقت داشته باشند این نظارت و کنترل بیش از حد در این سن به بچه ها حس نداشتن اعتماد به نفس و ناکافی بودن می دهد.

بعلاوه مقایسه کردن بچه ها از جانب والدین معضلی است که معمولا در خانواده ها بسیار دیده می گردد؛ جملات مضری مانند: دختر فلانی ازدواج کرد، تو بی خیال زندگی هستی یا دیدی پسر فلانی ازدواج کرد، بچه دار شد و تو هنوز مجردی و. این موضوع را در نظر بگیرید که دختر و پسر شما به هر علتی تا به امروز نتوانسته اند ازدواج نمایند، تحقیر و مقایسه، اعتماد به نفس آن ها را متزلزل می نماید و همین طور باعث می گردد که آن ها دیگر هیچ وقت حتی به ازدواج فکر ننمایند.

4 توصیه به بچه ها مجرد برای تعامل بهتر با والدین

به جای بحث وارد مذاکره شوید| معمولا اختلاف نظر بین بچه ها و والدین وجود دارد. سعی کنید به جای کشمکش و مشاجره در باره مسائل و حریم خصوصی تان به طور محترمانه با آن ها وارد مذاکره شوید. این که چه برنامه هایی دارید، چه ساعت هایی باید کار کنید و تمام امور شخصی خود را حتی یک بار کافی است برای آن ها کامل شرح دهید. بیشتر والدین به علت نگرانی و دلواپسی شاید سوال های زیادی را مطرح نمایند، به جای مشاجره برای آن ها شرایط و برنامه های خود را شرح دهید.

از مشورت با والدین غافل نشوید| در باره تصمیمات مهم زندگی بهتر است که حتما با والدین خود مشورت کنید، حتی اگر به بلوغ کافی هم رسیده باشید، از تجربه و مشورت والدین نباید غافل شد. قطعا در درجه اول این کار نوعی احترام به آن هاست و این که می توانید از تجربیات گذشته آن ها هم بهره ببرید حتی اگر در مسیر کاری و تحصیلی خودتان تمام تجربیات لازم را داشته باشید.

از توقعات و غرور بی جا بکاهید| دقت داشته باشید اصول زندگی در خانه پدری به طور طبیعی بعضی از نظارت ها را در پی دارد. این که مجرد هستید و باید راحت باشید و همه به فکر شما باشند و از کار های شما ایراد نگیرند، یک مشت تعارف الکی و انتظار غیرمعقولانه است. قطعا باید چارچوب و شرایط خانواده را در نظر بگیرید و به عقاید و نظرات آن ها احترام بگذارید. راحت بودن یک بحث است، امنیت و آرامش در خانه بحثی دیگر.

فرصت تشکیل خانواده را ایجاد کنید| معین زمان خاصی برای ازدواج قطعا کار درستی نیست و پیچیدن یک نسخه برای همه کار اشتباهی است. سعی کنید در فرصت مناسب و با همراهی خانواده، شخصی را که مقدار تفاهم و تناسبش با شخص شما همخوانی دارد، برای ازدواج انتخاب کنید. تشکیل خانواده قطعا آرزوی والدین شماست پس در صورت امکان به آن فکر و برایش برنامه ریزی کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 22 بهمن 1401 بروزرسانی: 22 بهمن 1401 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2308

به "اگر دختر یا پسر مجردتان با شما زندگی می نماید، این توصیه ها را بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر دختر یا پسر مجردتان با شما زندگی می نماید، این توصیه ها را بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید