انتقاد اپوزیسیون آلمان از اتهام زنی تروئیکای اروپایی به ایران

به گزارش مجله گرافیک، اپوزیسیون آلمان انتقاد شدیدی به بیانیه تروئیکای اروپایی که ایران را مقصر حمله به تاسیسات نفتی عربستان اعلام نموده بودند وارد کردند.

انتقاد اپوزیسیون آلمان از اتهام زنی تروئیکای اروپایی به ایران

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اخیرا سه کشور بزرگ اتحادیه اروپا (موسوم به تروئیکای اروپایی) طی بیانیه ای مشترک مدعی شدند که ایران مسئول حمله هفته گذشته به تأسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو بوده است .

در این بیانیه مشترک که از سوی امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان صادر شده، آمده است: فرانسه، بریتانیا و آلمان معتقدند که ایران به وضوح مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی است .

سران تروئیکای اروپایی در ادامه افزوده اند: حمله به آرامکو نشان می دهد که برای کاهش تنش ها احتیاج به دیپلماسی با مشارکت همه طرف ها است. ما همچنین از ایران می خواهیم که از اقدامات تحریک آمیز بیشتر در خلیج فارس اجتناب کند .

بامداد روز شنبه 23 شهریورماه دست کم 10 پهپاد تهاجمی یمنی به تأسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو حمله کردند و بر اثر این حمله فراوری نفت عربستان به میزان 5.7 میلیون بشکه در روز کاهش یافت .

در پی این حمله غیرمنتظره که به افزایش بیش از 14درصدی بهای نفت در معاملات بازارهای جهانی منجر شد، دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور و تنی چند از مقامات آمریکایی در اظهارات خود کوشش نموده اند که ایران را عامل حمله به تأسیسات نفتی عربستان معرفی نمایند و اوضاع را به گونه ای جلوه دهند که ایران تهدیدی برای بازار نفت و اقتصاد جهانی است.

مقصر دانستن ایران در پرونده حمله به تاسیسات نفتی عربستان از طرف آلمان، فرانسه و انگلیس با انتقاد شدید اپوزیسیون در مجلس آلمان روبرو شده است.

امید نوری پور ، از نمایندگان بلند پایه حزب سبز آلمان در تبادل نظر با روزنامه تاگس اشپیگل با این ادعا که البته مدارکی درباره دست داشتن ایران در این حمله وجود دارد، در عین حال گفته است که این غیر مسئولانه است که قبل از اینکه منتظر نتیجه آنالیز ها باشیم حکمی را بدهیم. صدر اعظم آلمان با این اقدام امکان نقش آفرینی کشورمان در تنش زدایی در منطقه را محدود می نماید.

وی همچنین بیانیه تروئیکای اروپایی را عاملی برای کاهش اعتبار نتیجه آنالیز های آینده در این باره دانست.

سویم داگدلان، معاون رئیس فراکسیون چپ ها در مجلس آلمان هم این انتقاد را وارد کرد که مرکل، ماکرون و جانسون به جای اینکه منتظر نتیجه تحقیقات بین المللی در این باره باشند با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم نوا شده اند.

وی توضیح داد که تروئیکای اروپایی با ادعاهای خود بر مبنای حدس و گمان ها سهمی در تنش زایی بیشتر اوضاع ایفا نموده و رد نهایی توافق هسته ای با ایران را رقم می زند.

حزب سوسیال دموکرات آلمان هم با شک و تردید به این اقدام تروئیکای اروپایی نگریسته و رالف موتسنیچ، از مقامات این حزب تاکید نمود که وی حالا دولت آلمان را موظف می بیند که برای این ادعای خود دلیل بیاورد.

وی تاکید نمود که فراکسیون حزب او در مجلس آلمان از دولت می خواهد که در صورت لزوم در روزهای آینده در کمیسیون های محرمانه اعلام کند که چه چیزی منجر به این ارزیابی برلین شده است.

موتسنیچ همچنین گفت: این مسئله مهم است که کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس همچنان کوشش نمایند تا توافق هسته ای با ایران را نجات دهند. وی ابراز امیدواری کرد که اظهار نظر اخیر بوریس جانسون درباره برجام نظر کل دولت انگلیس نباشد.

بیانیه تروئیکای اروپایی علیه ایران با استقبال عربستان سعودی روبرو شده است.

فیصل بن رحمان آل سعود، سفیر عربستان در آلمان در تبادل نظر با تاگس اشپیگل درباره این بیانیه تروئیکای اروپایی که تهران را مسئول حمله به آرامکو دانسته اند ابراز خرسندی نموده و تاکید نموده است که این نشان می دهد که جامعه بین المللی مصمم است چنین حملاتی به اقتصاد جهانی را بدون چون و چرا تحمل نکند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 393

به "انتقاد اپوزیسیون آلمان از اتهام زنی تروئیکای اروپایی به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد اپوزیسیون آلمان از اتهام زنی تروئیکای اروپایی به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید