اقداماتی که به جای حفاظت از باغستان سنتی نتیجه عکس داده اند

به گزارش مجله گرافیک، ایسنا/ این خبر پیرامون اقداماتی که به جای حفاظت از باغستان سنتی نتیجه عکس داده اند، نگارش شده است.

اقداماتی که به جای حفاظت از باغستان سنتی نتیجه عکس داده اند

جهت دریافت خدمات طراح نمای ویلای دوبلکس با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

قضیه چیست؟

سیدمهدی مجابی با اشاره به دستور رئیس جمهور برای حفظ باغستان سنتی قزوین بیان نمود: درگذشته فکر می کردند که محیط زیست مسئله ای رویایی است، اما امروزه می بینیم که میراث محیط، نگهداری از محیط زیست و مسائل مربوط به آن با زندگی روزمره ما مرتبط است، در شرایط امروزی که افراد به مسائل میراث محیطی حساس شده اند، دستور رئیس جمهور مبنی بر حفظ باغستان اقدام بسیار شایسته ای بود.

وی اضافه کرد: یکی از مهمترین میراثهای تاریخی ما باغات هستند، در استان قزوین باغاتی داریم که به علت سهل انگاری مسئولین و مردم به سرعت رو به نابودی می رود، 13 سال است که ظاهرا برای حفاظت باغات قزوین اقدام و سرمایه گذاری شده است، اما طی این مدت به جای پیشرفت در نگهداری، چند هزار هکتار از باغستان را از دست دادیم و باغستان رو به نابودی است.

این فعال میراث فرهنگی تأکید کرد: در گذشته برای حفظ باغستان اقدامات ظاهری اجرا شده است، درحالیکه نگهداری و حفظ باغستان احتیاج به اقدامات پژوهشی، سیاسی، اقتصادی، مدیریتی و اداری دارد، اینکه یک دفعه تصمیم گرفته گردد باغستان حفظ و نگهداری گردد کافی نیست، چرا که این مسئله ای حساس و پیچیده به لحاظ علمی، محیطی، طراحی، اقتصادی و اجتماعی است که نمی گردد بوسیله یک دستور و بخشنامه ساده به آن پرداخت.

وی بیان نمود: اگر اقدامات خوبی صورت بگیرد می توانیم جلوی فرایند تخریب را بگیریم، عالی ترین سطح میراث محیطی، میراث فرهنگی است و دولت بابت حفظ و نگهداری آنها متعهد شده که کلیه امکانات را بکار بگیرد و پشتیبانی کند و در غیر این صورت باید جوابگو باشد.

برای حفظ باغستان مردم حضور داشته باشند

مجابی تأکید کرد: برای حفظ باغستان مردم باید در صحنه حضور پیدا نمایند، مردم شامل شهفرایندان، باغداران و مالکان هستند، همچنین سازمانهای مردم نهاد باید به صورت جدی وارد شوند و صرفا نوشتن نامه و مقاله کافی نیست، باغستان موضوع علمی و اقتصادی است که جنبه های مختلفی دارد.

وی یادآور شد: یکی از مسائل مهم مسئله آب است و تا به امروز هیچ فکری در این خصوص نشده است، قرار بود آبهای تصفیه شده را به باغات بدهند، اما اتفاقی نیفتاده است؛ نهر و رودخانه را تخریب کردند همه اینها باید درست گردد و این موضوعات اعتبار و تکنیک می خواهد.

این فعال میراث فرهنگی اظهار داشت: مردم عامل مهمی هستند، مردم باید بخواهند، بفهمند و عمل نمایند؛ بعد از مردم احتیاج به یاری دستگاههای دولتی مثل میراث فرهنگی، شهرداری و دانشگاه برای حفظ باغستان داریم، ما باید باغستان را حفظ کنیم همانند سایر استانها که باغ شهرهای جهرم، بم و شیراز را حفظ کردند.

وی بیان نمود: عده ای می گویند برای حفظ باغستان احتیاج به اعتبار ویژه داریم اما احتیاجها صرفا به پول محدود نمی گردد، چرا که در کنار اعتبار کافی باید علم هم داشته باشیم تا بتوانیم در راستای احیای باغستان سنتی قزوین گام مثبتی برداریم.

شورای میراث فرهنگی ابزار قانونی و اجرایی ندارد

مجابی یادآور شد: شورای میراث فرهنگی شورایی افتخاری است که در این چند جلسه از تعدادی باغدار دعوت کردند و به آنها گفتند در مورد مسائلی که ما سؤال می کنیم، نظر بدهید؛ این شورا هیچگونه امکان اجرایی، اقتصادی، اعتباری و ابزار قانونی ندارد.

وی مطرح نمود: شورای میراث فرهنگی باید بداند که فقط با مشورت نمی گردد کاری انجام داد، باید امکاناتی در اختیار شورا قرار بگیرد درحالیکه شورای میراث فرهنگی توضیح خدمات ندارد که اگر شورا توضیح خدماتی داشته باشد، می تواند اقدامات مؤثرتری داشته باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 10 شهریور 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1199

به "اقداماتی که به جای حفاظت از باغستان سنتی نتیجه عکس داده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقداماتی که به جای حفاظت از باغستان سنتی نتیجه عکس داده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید