افسردگی خود را با هدست نوری درمان کنید

به گزارش مجله گرافیک، محققان یکی از شرکت های فناور پیروز به فراوری دو مدل از دستگاهی برای توانبخشی مغز شدند که مدل آلفای آن برای درمان افسردگی و مدل گاما برای درمان آلزایمر کاربرد دارد.

افسردگی خود را با هدست نوری درمان کنید

به گزارش خبرنگاران، زینب چناری، مدیر عامل این شرکت فناور و از محققان این طرح در مصاحبه با ایسنا با بیان اینکه این شرکت فناور به مدت 3 سال با هدف فراوری محصولات کاربردی مرتبط با حوزه لیزر و فوتونیک فعالیت می نماید، گفت: اولین محصول فراوریشده این شرکت با عنوان هدست نوری توانبخشی مغز است که برای بهبود بسیاری از عارضه های مغزی کاربرد دارد.

وی با بیان اینکه این دستگاه بر روی سلامت عمومی مغز موثر است، اظهار کرد: این محصول در مراحل اخذ مجوزها از سازمان غذا و دارو است که پس از آن می تواند در اختیار محققان حوزه علوم اعصاب قرار گیرد تا به وسیله آن آزمایش های حوزه علوم شناختی را اجرایی نمایند.

چناری با اشاره به عملکرد این دستگاه، شرح داد: این دستگاه با استفاده از نور مادون قرمز، یکسری از فعالیت های بیوشیمیایی را در مغز تحریک می نماید، به گونه ای که انرژی سلول را افزایش می دهند و این امر موجب تحریک مغز برای انجام یکسری از فعالیت ها می گردد.

این محقق به بیان کاربردهای این هدست پرداخت و یادآور شد: این هدست نوری می تواند برای کاهش علایم عارضه هایی چون افسردگی و کاهش سطح اضطراب و استرس مورد استفاده قرار گیرد و مطالعات صورت گرفته نشان داده است که این دستگاه در بهبود شرایط بیماران مبتلا به آلزایمر موثر بوده است.

به گفته مدیر عامل این شرکت فناور، این دستگاه فاکتورهایی که باعث بیماری آلزایمر می شوند را در سطح مغز کاهش داده است.

چناری با تاکید بر اینکه کاربرد این دستگاه بسیار ساده و دارای کاربردهای خانگی است، خاطر نشان کرد: درمان بیماری های مغزی و بیماری های مربوط به اعصاب و روان در بلند مدت صورت می گیرد، ضمن آنکه بیماری مانند آلزایمر یک بیماری پیشرونده است و درمان مشخصی ندارد، از این رو این دستگاه یک دستگاه خانگی است و بیماران را از مراجعه مکرر به کلینیک های توانبخشی بی احتیاج می نماید.

مجری طرح، اثرگذاری این دستگاه را بر روی قشر مغز دانست و با بیان این که این دستگاه بیشتر بر روی فاکتورهای شناختی موثر است، ادامه داد: در حال حاضر نمونه اولیه این دستگاه ساخته شده و مجوز کد اخلاق آن نیز اخذ شده است و در حال اجرا تحقیقات بالینی بر روی آن هستیم، ضمن آنکه تیمی برای کارآزمایی بالینی این دستگاه بر روی بیماران مبتلا به آلزایمر تشکیل شده و در حال اخذ کد اخلاق آن هستیم.

به گفته وی این دستگاه در دو مدل آلفا و گاما ساخته شده است که مدل آلفا برای کاربردهای عمومی و بهبود بیماری هایی چون افسردگی و اضطراب و مدل گاما برای بهبود حافظه و عارضه هایی چون آلزایمر به کار برده می گردد.

چناری تاکید نمود: هر دو مدل آلفا و گامای دستگاه هدست نوری توانبخشی مغزی در فاز کارآزمایی بالینی قرار گرفته است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1537

به "افسردگی خود را با هدست نوری درمان کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افسردگی خود را با هدست نوری درمان کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید