آگاهانه فرایند درمان کرونا را در خانه پایش کنید

به گزارش مجله گرافیک، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب عملکردی دانشگاه شهید بهشتی گفت: برای درمان کرونا زمان تشخیص، زمان مراجعه و زمان درمان اولیه و پیشگیری از انتقال به دیگران بسیار مهم است. باید به بیماران آگاهی لازم داده گردد و گفته گردد که چه زمانی مجددا به پزشک مراجعه نمایند.

آگاهانه فرایند درمان کرونا را در خانه پایش کنید

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، دکتر سعید صفری در تبادل نظر با ایسنا با اشاره به آغاز موج سوم کرونا در ایران و آینده این اپیدمی گفت: باید درباره آینده این اپیدمی کمی تامل کنیم و اینکه قرار است چه اتفاقی در آینده بیافتد، زیرا هر زمان که ما تصور نموده ایم کرونا را شکست داده ایم مجددا درگیر آن شدیم و شاهد افزایش ابتلا و همینطور مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا بوده ایم.

وی با اشاره به نکاتی که اگر به آنها توجه کنیم می توانیم مقابله خوبی با کرونا داشته باشیم، اظهار کرد: سیاست گذاری های کلی باید به نحوی باشد که از تجمعات مختلف مردم در قالب مسافرت ها، مراسمات، رفت و آمدهای داخل شهری در وسایل حمل و نقل عمومی و ... جلوگیری کند چرا که با تصور این که همواره نمی توانیم انتظار رعایت دقیق همه پروتکل های بهداشتی توسط مردم را داشته باشیم و اینکه همه مردم ماسک زده و یا تمهیدات بهداشتی را را رعایت کنند؛ لذا باید از وقوع تماس و روابط اجتماعی در فاصله های نزدیک جلوگیری کنیم و به نظر من این مساله اصلی است که ما باید به آن بپردازیم.

انتظار رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم در گروی ارائه تسهیلات حمایتی در تامین این وسایل

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات جراحی های مغز و اعصاب و عملکردی بیمارستان شهدای تجریش با بیان پیشنهادهایی در راستای پیشگیری از شیوع کرونا توضیح داد: استراتژی های کلی باید به نحوی طراحی شوند که مردم کارهای روزمره خود را در کوتاهترین زمان ممکن و اکثرا به صورت آنلاین انجام دهند تا از خروج غیرضروری مردم از منزل جلوگیری گردد. باید به سمت افزایش دسترسی و کارایی در دولت الکترونیک پیش برویم. متاسفانه شاهد این هستیم که مردم و به ویژه افراد میانسال و سالخورده برای امرارمعاش و تامین مایحتاج ضروری و پرداخت به امور اداری و ضروری خود از منزل خارج و در محیط های پر تردد و آلوده همچون ادارات و بانکها قرار می گیرد. باید دانست تا زمانی که تسهیلات مناسب اجرایی در این زمینه تخصیص داده نگردد متاسفانه امکان جلوگیری از حضور مردم در جامعه و اماکن پر خطر وجود نخواهد داشت و مردم و به ویژه سرپرستان خانواده به هر دلیلی از منزل خارج خواهند شد و در معرض ابتلا به این ویروس قرار می گیرند.

این متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه بیان نمود: اینکه از مردم انتظار رعایت پروتکل های بهداشتی را داشته باشیم در حالی که حمایتی در تامین این وسایل بهداشتی برای اقشار کم درآمد در نظر گرفته نگردد، یقینا اجرای درست این دستورات بهداشتی را به چالش کشیده خواهد شد. برای مثال اینکه از مردم بخواهیم ماسک بزنند اما ماسکی برای آنها تهیه نگردد و به صورت یارانه ای در اختیار خانوار قرار نگیرد نمی توان انتظار داشت که همه از ماسک های استاندارد همواره و همه جا استفاده کنند.

وی خطاب به مسئولین گفت: بسیار بهتر خواهد بود اگر برای مردم تسهیلات بهداشتی، درمانی، سامانه های آنلاین برای انجام کارهای روزمره و به ویژه اداری با تکامل دولت الکترونیک فراهم گردد تا مردم با خیالی راحت در خانه مانده و کارهای خود را انجام دهند. لازم به ذکر است اینکه آموزش و پرورش به سمت آموزش مجازی رفته کار بسیار پسندیده و تصمیم کاملا به جایی بوده است چرا که سبب شده است سلامت دانش موزان و متعاقب آن سلامت خانواده ها به خطر نیافتد و این کار از بسیاری از مرگ و میرهای احتاقتصادی جلوگیری نموده است.

هر علائم جدید نشان دهنده ابتلای احتاقتصادی به کروناست

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی از آلرژی های فصلی و راه های جلوگیری از بیماری های تنفسی سخن به میان آورد و عنوان نمود: هر ساله با آغاز فصل سرد شاهد شیوع بیماری هایی همچون سرماخوردگی، آنفلوآنزا، تشدید بیماری های تنفسی و آلرژیک هستیم که سال جاری در کنار این بیماری ها وقتی اپیدمی کرونا مطرح می گردد و با وجود شباهت در علایم اولیه این بیماری ها، همه چیز از پیشگیری گرفته تا درمان پیچیده تر می گردد و یقینا عزم بالاتری برای جلوگیری از پیشرفت بیماری ها لازم خواهد بود.

صفری تاکید نمود: در زمان اپیدمی، اکثرا علائم بیماری های تنفسی را همواره به نفع آن اپیدمی در نظر می گیریم مگر اینکه خلاف آن ثابت گردد و این یک نکته طلایی است لذا به مردم و همکارانم توصیه می کنم که علایم تنفسی و همینطور هر مشکل جدید از جمله خستگی، کوفتگی، تب، لرز، علایم گوارشی و بی اشتهایی را حتما باید به عنوان ابتلا به کرونا در نظر گرفته گردد و صرفا بعد از مراجعه به پزشک و اطمینان از اینکه کرونا رد شده ست به سایر تشخیص های بیماری ها بپردازیم.

وی سهل انگاری را یکی از بزرگترین اشتباهات بیماران دانست و بیان نمود: بیماران در زمانی که علایم جدی بیماری آغاز نشده به عنوان یک فرد ناقل در جامعه، محل کار و خانه حاضر می شوند و به همین سادگی باعث انتقال این ویروس به سایر همکاران و عزیزانشان شده لذا این افراد (افراد بدون علامت یا دارای علائم خفیف بیماری) در شرایط کنونی نقش بسیار مهمی در فرایند صعودی یا نزولی این اپیدمی بازی می کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی توصیه اکید کرد: اگر تب، لرز و مشکل بالینی جدیدی برای فردی ایجاد شد (در اسرع وقت حتی قبل از ویزیت پزشک و آماده شدن نتایج آزمایشات) حتما در اولین فرصت قرنطینه خود را آغاز نموده و حداقل 10 روز تماس نزدیک به هیچ کسی نداشته باشد، ماسک بزنند و دورکاری انجام دهند. در این شرایط با توجه به زندگی آپارتمانی و متراژ کوچک خانه ها، احتیاج است که همه افراد خانواده ماسک زده و فرد بیمار در یک اتاق ایزوله گردد و از سرویس بهداشتی جداگانه استفاده نموده و سعی کند خط حرکتی مشخصی در منزل داشته باشند و ترجیحا در همه جای خانه رفت و آمد نکنند و از بشقاب و لیوان و ... مخصوص خودشان استفاده کنند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات جراحی های مغز و اعصاب و عملکردی بیمارستان شهدای تجریش در پاسخ به این سوال که آیا بیماری های فصلی با کرونا همپوشانی دارند؟ اظهار کرد: ممکن است بیماری های فصلی با یکدیگر همپوشانی داشته باشند زیرا در مراحل اولیه علائم آنها به یکدیگر بسیار شبیه است و شاید وجود تب، لرز و بدن درد نکته مهمی باشد که باید به آن دقت بیشتری گردد و هر علایم جدید نشان دهنده ابتلای احتاقتصادی به کروناست.

وی درباره شباهت علایم کرونا، آنفلوآنزا و سرماخوردگی گفت: چون افتراق هر سه آنها سخت است و شاید در آغاز هر بیماری علایم مشابه ای ببینیم بنابراین توصیه اکید می گردد مردم هر علامت جدید ناتوان کننده، بدحال کننده، خسته کننده را حتما جدی بگیرند و حتما اول کرونا در نظر گرفته گردد و سپس بیماری ها را از یکدیگر افتراق دهند و توصیه می کنم خود بیماران این افتراق را انجام ندهند و به امید اینکه فقط یک سرماخوردگی ساده است خانواده و جامعه را در معرض خطر قرار نداده و با استناد به جداول که مختلفی در شبکه های مجازی منتشر می گردد تشخیص خودسرانه انجام ندهند زیرا اکثرا خط مشخصی بین علایم این بیماری ها وجود ندارد و هم پوشانی در علایم باعث تشخیص نادرست بیماری خواهد شد. پس اگر شما تب و لرز، احساس ضعف و بدن درد داشتید آن را کرونا در نظر بگیرید و حتما با پزشک به صورت آنلاین یا حضوری مشورت کنید.

صفری اضافه کرد: هر سه این بیماری ها درمان اولیه تقریبا مشابهی نیز دارند و درمان حمایتی و اولیه آن تقویت قوای جسمانی، افزایش مصرف مایعات، استراحت کامل در منزل، ممانعت از کار سنگین و داشتن رژیم پر پروتین و سرشار از سبزیجات خواهد بود که در طول درمان اولیه توصیه اکید به حفظ فاصله فیزیکی با اعضای خانواده و همکاران می گردد. بنابراین این سه بیماری علایم مقدماتی و درمان های مشابه دارند که بهتر است فرد مبتلا حتما تمهیدات بهداشتی را رعایت کند.

تشدید بیماری های تنفسی با آغاز فصل سرما و آلودگی هوا

این متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه در خصوص ارتباط آلودگی هوا و افزایش شیوع کرونا گفت: با آغاز فصل سرد و آلودگی هوا همواره شاهد تشدید بیماری های تنفسی هستیم و در این شرایط توصیه می گردد افراد مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی در منزل بمانند و به ویژه فعالیت فیزیکی زیاد در این هوا نداشته باشند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب عملکردی دانشگاه شهید بهشتی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با ایسنا در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است کرونا در آینده باعث عفونت مغزی گردد و عفونت مغز به علت کرونا چقدر شایع است؟ بیان نمود: در شرایط پیشرفته کرونا و برای افرادی که در بخش مراقبت های ویژه بوده و دچار ضعف عمومی و افت عملکرد ریوی می شوند و تحت درمان های پیچیده یاری تنفسی و سایر درمان های دارویی هستند؛ ممکن است ارگان های دیگر بدن نیز دچار نارسایی و افت عملکردی شوند و نهایتا به درگیری سیستم اعصاب مرکزی و محیطی نیز منتج گردد.

وی ادامه داد: ممکن است کرونا باعث تغییر شرایط سیستم انعقادی بدن شده و شاهد سکته یا انعقاد یا آمبولی در بعضی از بیماران کرونایی باشیم لذا شاید بیمار کرونایی دچار عوارض مغزی گردد اما اینکه کرونا مستقیما روی مغز تغییر ایجاد کند فعلا در حال آنالیز و پژوهش است اما احتمال می رود یکسری التهاب های عصبی برای بیماران ایجاد کند که مطالعات بیشتری در این زمینه باید انجام گردد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان این مطلب که شاهد درگیری های محیطی اعصاب بوده ایم توضیح داد: درگیری اعصاب محیطی اندام تحتانی و به صورت نادر بروز علایمی مانند گیلن باره تا به امروز گزارش شده است و همین طور درگیری سیستم بویایی و چشایی یکی دیگر از درگیری های عصبی به شمار می آید که در طول زمان و به تدریج بهبود پیدا می نماید.

برای درمان در خانه ابتدا علایم خطر را بشناسیم

صفری با توصیه اکید مبنی بر اینکه برای درمان در خانه حتما باید علایم خطر را بشناسیم، گفت: برای درمان کرونا زمان تشخیص، زمان مراجعه و زمان درمان اولیه و پیشگیری از انتقال به دیگران بسیار مهم است.

وی تاکید نمود: علایم خطر را بشناسید و به مردم علایم خطر را یاد دهید. باید به بیماران آگاهی لازم داده گردد و گفته گردد که چه زمانی مجددا به پزشک مراجعه کنند، چه موقع پیگیر علایمشان باشند، چه موقع درگیری شدیدی با بیماری پیدا نموده و چه زمانی باید حتما پیگیری جدی برای ویزیت مجدد توسط متخصص عفونی، مراقبتهای ویژه و ریه داشته باشند. متاسفانه اکثرا به بیماران گفته می گردد که به منزل بروید و داروهای معمول خود را مصرف کنید و همین امر سبب می گردد بیماران موضوع را سهل می گیرند و با شدید شدن علایم تصور می کنند جزیی طبیعی از درمان است و این باعث می گردد که بیمار با تاخیر به پزشک مراجعه و متاسفانه با درگیری وسیعتری در ریه مراجعه می کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی به تشریح علایم خطر پرداخت و گفت: برای شناسایی علایم خطر در ابتدا باید بدانیم چه کسانی در معرض خطر بیشتر این بیماری هستند. افراد دارای بیماری زمینه ای قلبی، ریوی، کلیوی و کبدی و بیماران دیابتی، فشار خونی، تنفسی و همچنین بچه ها زیر 6 سال و افراد بالای 60 سال در گروه پر خطر این بیماری قرار می گیرند و باید جدی تر به علایم این افراد پرداخته گردد.

وی اضافه کرد: حتما در خانه تب سنج و دستگاه برای ارزیابی اکسیژن بدن (اگر خودتان متوجه تنگی نفس می شوید احتیاج به این دستگاه نیست) داشته باشید. هر 6 یا 8 ساعت تب و اکسیژن بدن خود را اندازه گیری کنید و اگر بعد از 4 یا 5 روز دچار تب مجدد یا لرز مجدد شدید شده و حس می کنید در حال بدتر شدن هستید به طور مثال احساس می کنید که مانند قبل نمی توانید از پله بالا بروید یا احساس سنگینی نفس کردید یا دچار ضعف عمومی شده اید حتما به پزشک مراجعه نموده و در صورت تجویز پزشک سی تی اسکن انجام شوند تا میزان درگیری ریه را متوجه شویم.

صفری اظهار کرد: این نوید را می توانم بدهم که اگر ریه درگیر نگردد سایر مسایل جانبتی بیماری مانند ضعف عمومی و مسایل گوارشی قابل حل است لذا حتما مراقب باشید اگر دچار تنگی نفس یا سنگینی قفسه سینه و افت اکسیژن خون رخ داده حتما به پزشک مراجعه کنید و این موارد را سهل نگیرید. توجه داشته باشید اگر قبلا 100 قدم راه بدون خستگی و توقف راه میرفتین و الان نمی توانید این کار را به راحتی انجام داده و دچار نفس نفس زدن می شوید حتما به پزشک مراجعه کنید.

کرونا را با یک عزم عمومی در جامعه می توان شکست

این پزشک متخصص بیهوشی، درد و مراقبت های ویژه، درخصوص مراقبت از بیماران مبتلا به کووید 19 شرح داد: اگر بیماری در سطح خفیف باشد یعنی بیمار با تب یک روزه و حتی چند ساعته و آغاز بدن درد مراجعه کند، بعد از انجام تست پی سی آر و محرز شدن کرونا، مراقبت ها را آغاز می کنیم که اصلی ترین مراقبت ها، قرنطینه و استراحت کامل در منزل است.

وی ادامه داد: در روزهای اول همه بیماران شاید علایم خفیف داشته باشند، در حالی که در بعضی افراد کم کم علایم تشدید شده و به سمت متوسط و گاهی شدید می رود، بنابراین در روزهای اول مراقبت در منزل، استراحت، مصرف مسکن هایی برای کاهش درد و مصرف مایعات می تواند درمان حمایتی خوبی برای بیمار باشد.

این پزشک متخصص ادامه داد: درمان ضد درد برای این بیماران در کنار تقویت سیستم ایمنی و تامین ویتامین های مورد احتیاج انجام می گردد. البته در بعضی مواقع که حالت تهوع و بی اشتهایی ایجاد می گردد و بیمار به طور کلی تحمل غذایی ندارد، به تدریج دچار ضعف جسمانی پیشفراینده می گردد که باید با سرم تراپی و تامین مواد غذایی پرکالری و پر پروتئین رفع گردد.

عضو مرکز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب عملکردی دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به اینکه بعد از روزهای پنجم و ششم که بیماری به اوج خود می رسد، گاهی علایم بیمار از حالت خفیف درآمده و به سمت متوسط می رود، توضیح داد: در این شرایط بیمار دچار درگیری های خفیف ریوی و سرفه، تشدید علایم ریوی و گوارشی و حتی در مواقع نادر مسائل عصبی می گردد.

وی با بیان اینکه کرونا را با یک عزم عمومی در جامعه می توان شکست و مرگ و میر ناشی از آن را کاهش داد، توضیح داد: اکنون در بسیاری از بیمارستان ها شاهد پذیرش زیاد بیماران بدحال برای بستری در بخش های ویژه هستیم و با توجه به کمبود این تخت ها می توان قسمتی از این درمان حتی در مراحل پیشرفته را در منزل تحت نظر تیم های تخصصی و فوق تخصصی در منزل مدیریت کرد و با فراهم کردن تجهیزات لازم و مستقر شدن پرستار در منزل و رابطه مستمر با پزشک می توان درمان را انجام داد.

این متخصص بیهوشی، درد و مراقبت های ویژه اعلام کرد: بیماری کرونا جدای از کار افتادگی و نگرانی از سلامتی، بار اقتصادی گاها زیادی را روی دوش یک خانواده ایجاد می نماید. بنابراین بهترین راه مقابله با این بیماری همچنان پیشگیری بوده و توصیه می کنم مردم تا جای ممکن تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت نموده تا سلامت خود، خانواده و در نهایت جامعه خود را حفظ کنند و از هزینه های اقتصادی، جانی و اجتماعی و حتی عاطفی جلوگیری کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1385

به "آگاهانه فرایند درمان کرونا را در خانه پایش کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آگاهانه فرایند درمان کرونا را در خانه پایش کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید