14 علت اصلی بروز زخم پوست سر چیست ؟

به گزارش مجله گرافیک، زخم پوست سر معمولا قرمز و ناخوشایند است. خراشیدن عموما آنها را بدتر نموده و احتمال عفونت را افزایش می دهد

14 علت اصلی بروز زخم پوست سر چیست ؟

با ما همراه باشید و درباره دیدنی های کانادا بیشتر بدانید.

علت زخم پوست سر چیست ؟

آیا هنگام دست زدن یا شانه کردن موها دچار درد در پوست سر می شوید؟ اگر این چنین است باید به طور جدی این مشکل را برطرف کنید.

این زخم ها معمولا موقت هستند اما ممکن است در دراز مدت موجب ریزش مو شوند. انواع مختلفی از بیماری های پوست سر می توانند منجر به زخم شوند. زخم های پوستی سر ممکن است به علل زیر رخ دهند:

 • درماتیت تماسی
 • کیست ها
 • فولیکولیت
 • شپش سر
 • قارچ پوست سر
 • پسوریازیس پوست سر
 • زخم زرد
 • درماتیت سبورئیک

علل زخم پوست سر

1. پسوریازیس یکی از علل زخم پوستی سر

پسوریازیس بیماری ست که طی آن بدن سلولهای پوست را سریعتر از حد طبیعی جایگزین می نماید که موجب خشکی، قرمزی و تکه های فلسی شکل روی پوست می گردد.

این تکه های خشک پوست تقریبا همه جای بدن ممکن است بروز نمایند از جمله پوست سر. افرادی که دچار پسوریازیس روی سر می شوند ممکن است روی پوستشانت فلسی و خارش دار باشد که ظاهرا شبیه شوره است.

خراش دادن این بخش می تواند موجب زخم، درد، خونریزی و حتی ریزش موی موقتی گردد. شامپوهای خاصی بخصوص آنهایی که حاوی کل تار هستند به درمان آن یاری می نمایند. پزشکان نیز داروهای خوراکی و موضعی برای یاری به برطرف علائم و جلوگیری از بروز مجدد آنها، تجویز می نمایند.

برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس متوجه می شوند که چیزهای خاصی موجب تحریک یا بدتر شدن علائم آنها می گردد. معین کردن و اجتناب کردن از این تحریک نماینده ها که معمولا شامل استرس یا غذاهایی خاص هستند می تواند یاری نماینده باشد.

2. درماتیت تماسی و زخم پوست سر

درماتیت تماسی نوعی اگزما است که موجب می گردد پوست خشک، قرمز و تاول زده باشد. هنگامی که یک ماده تحریک نماینده با پوست فرد مستقیما در تماس باشد، بوجود می آید.

هنگامی که درماتیت تماسی در پوست سر ایجاد می گردد، ماده تحریک نماینده اغلب یک شامپو، فراورده مو یا صابون است. درماتیت تماسی معمولا به هنگامی که شخص متوجه عامل تحریک نماینده گردد و از آن اجتناب کند، خودش از بین می رود.

اگر دانه های قرمز روی پوست خیلی دردناک یا خارش دار است، پزشک برای شما شامپوی درمانی یا کورتیکواستروئید تجویز می نماید. معمولا یک ژل، فوم، کرم یا پماد استروئیدی به مدت 2 تا 3 هفته استفاده گردد به کاهش التهاب و برگشت پوست به شرایط طبیعی یاری می نماید.

3. زخمهای کوچک

یک زخم کوچک روی پوست سر می تواند موجب بریدگی یا خراش گردد. در چنین مواردی، شخص می تواند زخمهای کوچک و خراشیدگی را در خانه درمان کند اما اگر زخم عظیم و دردناک باشد، ممکن است نیازمند درمان در بیمارستان باشد.

اجتناب کردن از تحریک نماینده هایی مثل شامپو و حالت دهنده معمولا به تسریع بهبود یاری می نماید.

4. زخم عفونی پوست سر

زخم پوست سر ممکن است عفونی گردد که موجب درد، زخم، تاول و ورم می گردد. علائم زخم عفونی عبارتند از:

 1. درد یا حساسیت اطراف زخم
 2. رگه هایی قرمز از زخم خارج گردد
 3. بهبودی کند
 4. تب

برای اطمینان از یک بهبود سریع و کاهش اختلالات باید برای عفونت مشکوک به پزشک مراجعه کنید. بیشتر عفونتهای باکتریایی به خوبی به آنتی بیوتیکها پاسخ می دهند .

5. ایمپتیگو

ایمپتیگو یک نوع عفونت باکتریایی پوست است که موجب تاول و زخم می گردد. این زخمها می توانند خارش دار باشند و معمولا روی صورت و دهان ظاهر می شوند اما گاهی اوقات روی پوست سر یا خط رویش مو ظاهر می شوند .

ایمپتیگو می تواند پس از استافیلوکوک یا باکتریهای استافیلوکوک وارد زخم یا بریدگی گردد. عفونت به میزان زیادی مسری و درمیان بچه ها شایع است. اگر چه ایمپتیگوی ملایم ممکن است به خودی خود از بین برود اما باز هم درمان فوری آن مهم است .

پزشک آنتی بیوتیکهای خوراکی یا موضعی را برای یاری به موارد زیر تجویز می نماید :

 • پیشگیری از بدتر شدن عفونت
 • کاهش خطر سرایت عفونت به دیگران
 • کاهش خطر بیماریهای دیگر

6. فولیکولیت

فولیکولیت عفونت فولیکولهای مو است که موجب تاولهایی شبیه آکنه یا زخمهای خشک می گردد.

این حالت معمولا بعد از حذف موها بخصوص بوسیله تیغ بوجود می آید. فولیکولیتهای ملایم اغلب خودشان از بین می فرایند اما بهتر است که تا زمانی که علائم از بین نرفته از تراشیدن سر خودداری کنید.

اگر فولیکولیت دردناک باشد یا بدتر گردد، معمولا پزشک درمان آنتی بیوتیک را توصیه می نماید.

افرادی که سرشان را می تراشند، اقدامات زیر از فولیکولیت روی پوست سر جلوگیری می نماید:

 1. لایه برداری پوست سر قبل از تراشیدن
 2. خیس کردن پوست و استفاده از کرم یا ژل قبل از تراشیدن
 3. همواره از تیغ تیز و تمیز بهره ببرید.
 4. استفاده از یک افترشیو تجویز شده

7. زخم پوست سر به علت آکنه

آکنه یک نوع بیماری پوستی است که موجب جوش و ضایعات دیگر می گردد در بخشهایی از بدن که فولیکول مو دارند، ایجاد می گردد از جمله پوست سر.

آکنه معمولا ب هنگامی که فولیکول مو بوسیله چربی، پوست مرده و باکتریها مسدود می گردد، بوجود می آید بنابراین افرادی که پوست چرب دارند، به احتمال بیشتری دچار آکنه روی پوست سر می شوند.

آکنه پوست سر اغلب اوقات خودش از بین می رود اما موارد شدید بر رشد مو اثر گذاشته یا موجب درد می شوند. چنین افرادی باید از دریافت یا خراش دادن جوشها خودداری نمایند چون این کار موجب بدتر شدن علائم شده یا منجر به جوشهای بیشتر می گردد.

فرد مبتلا می تواند آکنه پوست سر را با شامپوهای درمانی و شتسشوی منظم در خانه برطرف کند. برای موارد شدیدتر یا پایدار آکنه، پزشک دارو یا آنتی بیوتیک تجویز می نماید.

8. شپش سر

شپش سر حشرات ریزی هستند که از دانه برنج کوچکتر هستند و در سر انسان زندگی می نمایند. آنها تخمهای خود را نزدیک ته ساقه مو پخش می نمایند و با تغذیه از مقادیری خون از پوست سر، خود را زنده نگه می دارند.

به مرور زمان این تخمها باز شده و آلودگی بیشتر و بیشتر می گردد. شپش بسیار مسری است بخصوص در میان بچه هایی که با همدیگر تماس نزدیک دارند یا برس مو یا سایر وسایل مربوط به مو را به صورت مشترک استفاده می نمایند.

شپش موجب خارش شدید می گردد. خراشیدن پوست سر می تواند موجب زخمهایی گردد که حتی خارش را بدتر می نمایند. مممکن است این زخمها بخاطر عفونت باشد که نیازمند درمان با آنتی بیوتیک است.

افراد مبتلا به شپش می توانند آن را در خانه با شامپوهای طبی و با استفاده از شانه های مخصوص برای کشتن و از بین بردن تخمها از مو، درمان نمایند.

ممکن است چندین درمان انجام گردد تا آلودگی به طور کامل از بین برود. بهتر است دستورالعملهای همراه با محصولات ضد شپش را به دقت دنبال کنید تا موفقیت بیشتری کسب کنید.

9. آلوپسی یا ریزش مو

ریزش مو می تواند به علل مختلفی بوجود آید از جمله ژنتیک، داروها، التهاب، عدم تعادل هورمونی و نازکی موها. صرفنظر از علت، وجود آن فوق العاده ناراحت نماینده است.

اگر متوجه ریزش مو یا شکستن آنها یا طاسی نقطه ای روی پوست سر شدید، ضروری است که فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

آنها تقریبا به طور خاص روی خون کار می نمایند تا کم خونی، کمبود ویتامین، اختلالات تیروئید، سطح هورمونها و شاخصهای خود ایمنی را آنالیز نمایند (علتهای ریزش مو در زنان چه هستند).

اگر تستهای خون آنالیز شد و مسئله ای نداشت، منابع دیگر استرس همانند مرگ یک رابطه عاطفی، جراحی یا یک تصادف با خودرو می تواند موجب ریزش توده ای مو ماهها پس از این رخداد گردد. سن نیز نقش مهمی دارد.

همچنان که سطح استروژن بین سن بچه آوری و یائسگی کاهش می یابد پس روی مو هم تاثیر دارد. سالهای سال دکلره کردن، رنگ کردن، صاف کردن و موج دادن و حالت دادن به موها نیز می تواند موها را دچار مشکل کند.

مساله ریزش مو کاملا پیچیده است و نیازمند اقدامات درمانی مناسب برای تشخیص علت است.

پزشک یک معاینه کلی انجام می دهد بنابراین هر گونه مسائل بهداشتی شناسایی شده را می تواند درمان کند. بیماریهای زمینه ای پوست سر همانند درماتیت سبوره یا پسوریازیس نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

در خصوص نازک شدن هورمونی، درمانهایی همانند محلول روگین که موی موجود را ضخیم می نماید و اسپیرونولاکتون قرصی که به مسدود کردن آندروژنها یاری می نماید، هستند.

خوردن یک رژیم غذایی متعادل سرشار از ویتامین B12، فولات و بیوتین نیز به هنگام دچار شدن به این مسائل سلامتی مو نیز مفید است. نهایتا مدتی کارهایی که موجب شنماینده موها می شوند مثل حالت دادن مو، رنگ کردن و کراتینه کردن را کنار بگذارید. در موارد شدید، کاشت مو گزینه موثری است.

10. کرم حلقه ای

این شرایط که تینه آ کاپیتیس هم نام دارد در اصل یک نوع عفونت قارچی است که در بچه های کوچک بوجود می آید اما در بزرگسالان هم ممکن است ظاهر گردد.

به گفته مایو کلینیک، چندین روش انتقال برای قارچ وجود دارد: انسان به انسان، حیوان به انسان (گربه ها به عنوان منبع اصلی) و اشیا به انسان (لباس، حوله، ملحفه، شانه و برس). در نتیجه دانه های قرمز دردناک و فلسی گاهی اوقات موجب عظیم شدن غدد لنفاوی می شوند.

همچنین موجب ریزش موی نقطه ای، شنماینده شدن موها و لکه های سیاه می گردد. استفاده از یک داروی ضد قارچی معمولا چاره کار است. درمان یا کنار گذاشتن منابع عفونت می تواند به پیشگیری از بازگشت عفونت یاری کند.

11. لیکن پلان

لیکن پلان موجب قرمزی یا تاولهای ارغوانی روی پوست می گردد. این شرایط مسری نیست. وقتی که پوست سر دچار این مشکل می گردد لیکن پلانوپیلاریس نام دارد.

این می تواند منجر به ریزش مو یا اسکار دائم گردد. ریزش موی ایجاد شده بوسیله لیکن پلانوپیلاریس معمولا دائمی است. کسی که دچار لیکن پلان می گردد.

هر کسی می تواند دچار لیکن پلانوس گردد اما بیشتر به احتمال سکته مغزی در میانسالی است. پزشک ممکن است قادر به تشخیص آن بوسیله ظاهرش باشد. نمونه برداری از پوست تشخیص را تایید خواهد نمود. بیشتر اوقات، هیچ علت شناخته شده ای ندارد.

لیکن پلانوپیلاریس گاهی اوقات خودش از بین می رود اما می تواند برای سالها ماندگار باشد. درمان معمولا شامل کرمهای کورتیکواستروئیدی یا استروئیدهای خوراکی است. در برخی موارد استروئیدهای قابل تزریق هم مفیدتر خواهد بود. آنتی هیستامینها برای برطرف خارش خوب هستند.

12. زونا

زونا یک بیماری غیر مسری است که بوسیله همان ویروس آبله مرغان بوجود می آید. بعد از اینکه دچار آبله مرغان شدید، ویروسها در بدن نهفته می مانند. اگر فعال گردد، دچار زونا می شوید.

زونا بر روی پوست بدن اثر می گذارد اما زخمها می توانند روی پوست سر هم تشکیل شوند.

دانه های زونا ظاهری شبیه تاولهای کوچک دارند که بعد به رنگ زرد و شکل خشک تغییر نموده و نهایتا تا 2 هفته ماندگار هستند. زونا می تواند خیلی دردناک باشد. ممکن است موجب سردرد یا ضعف صورت گردد. علائم می توانند برای ماه ها طول بکشد.

درمان شامل این موارد است:

 • داروهای ضد ویروس
 • داروهای ضد درد
 • پمادهای موضعی

13. ضایعات لوپوس روی پوست سر

لوپوس یک بیماری خودایمنی است که در بدن آنتی بادیهایی ساخته می گردد که به بافت سالم حمله می نماید. علاوه بر حمله به بخشهای سالم بدن، این آنتی بادیها می توانند موجب درد و التهاب شوند.

لوپوس یک بیماری مزمن و غیر مسری است. حدود دو سوم افراد مبتلا به لوپوس نیز متوجه اثرات بیماری روی پوست می شوند.

ضایعات یا قرمزی هایی روی پوست در نواحی ظاهر می گردد که در معرض آفتاب هستند مثل سر، صورت و گردن. اگر این ضایعات روی پوست سر بوجود آیند، می توانند موجب ریزش مو و زخم شوند.

درمان بیماریهای پوستی مربوط به لوپوس می تواند شامل کرمهای کورتیکواستروئید یا بازدارنده های کالسینورین است. داروهایی همچون داپسون برای موارد ملایمتر استفاده می گردد.

14. زخم پوست سر ناشی از سرطان

سرطان پوست بیشترا در نواحی که در معرض آفتاب هستند بروز می نماید از جمله:

 1. پوست سر
 2. صورت
 3. گردن
 4. بازوها
 5. دستها

چندین نوع متفاوت از سرطان پوست وجود دارد که هیچکدام مسری نیستند. به هر نوع تغییر در پوست سر توجه کنید. اینها عبارتند از :

 • زخمهایی که خوب نمی شوند
 • تکه های پوستی که بلند شده یا فلسی هستند
 • خالهایی که از نظر رنگ، اندازه یا شکل تغییر می نمایند

پزشک یک تست پوستی و نمونه برداری انجام می دهد تا به تشخیص بیماری یاری کند .

درمان برای سرطان پوست بستگی به نوع سرطان پوست، مرحله سرطان و سلامت کلی شخص دارد .

نتیجه :

چندین علت ممکن برای زخم روی پوست سر وجود دارد. بسیاری از این ضایعات روی پوست سر بی ضرر هستند، اما برخی از آنها می توانند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد. اگر زخمها خودشان از بین نرفتند، دوباره عود کردند یا خیلی دردناک یا خارش دار هستند، به پزشک مراجعه کنید. اگر شخصی به عفونی بودن زخمها مشکوک گردد باید به دنبال اقدامات درمانی باشد.

منبع: مجله دلگرم
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 8 شهریور 1401 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1301

به "14 علت اصلی بروز زخم پوست سر چیست ؟" امتیاز دهید

53 کاربر به "14 علت اصلی بروز زخم پوست سر چیست ؟" امتیاز داده اند | 3.9 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 علت اصلی بروز زخم پوست سر چیست ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید