کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی با مصرف منظم شیر

به گزارش مجله گرافیک، روزیاتو/شواهد و مدارک حاکی از آن است که مصرف شیر ممکن است برای قلب مان هم خوب باشد.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی با مصرف منظم شیر

بر اساس پژوهشی که به تازگی در نشریه بین المللی Obesity منتشر شده، کسانی که به طور مرتب شیر مصرف می کردند سطح کلسترول آن ها پایین تر و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی در آن ها کمتر شده بود.

محققان دانشگاه های ریدینگ ِ انگلیس، استرالیای جنوبی و آکلند ِ نیوزلند به بررسی داده های مربوط به حدود 2 میلیون فرد بزرگسال در انگلیس پرداختند.

محققان از علم ژنتیک برای شناسایی کسانی کمک گرفتند که عادت به مصرف شیر دارند. آن ها متوجه شدند کسانی که از این تفاوت ژنتیکی برخوردار بودند که به هضم لاکتوز درون شیر کمک می کند، احتمال مصرف شیر در آن ها بالاتر بود. محققان با استفاده از این اطلاعات و تحقیقات مربوط به مصرف شیر، به بررسی ارتباط احتمالی میان مصرف شیر با مسائل پزشکی ای همچون خطر بروز بیماری پرداختند.

آن ها پی بردند کسانی که شیر مصرف می کردند معمولاً شاخص توده بدنی بیشتری داشتند اما سطح کلسترول مفید و مضرشان پایین تر بود. خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هم در این افراد 14 درصد کمتر بود.

هضم چربی زیاد شیر ممکن است به خاطر وجود یک عامل ناشناخته ویژه در این نوشیدنی، شکل متفاوتی داشته باشد

تحقیق دیگری می گوید ممکن است میان مصرف چربی اشباع شده و افزایش خطر بیماری های قلبی ارتباط وجود داشته باشد. اما از قرار معلوم ارتباطی میان مصرف شیر، که چربی اشباع شده زیادی دارد، و خطر بروز بیماری همچون دیگر مواد غذایی پرچرب مانند گوشت قرمز، وجود ندارد.

این یافته ها حاکی از آن است که اگر می خواهید رژیم غذایی ای داشته باشید که برای سلامت قلب تان مفید باشد، مصرف شیر ایرادی نخواهد داشت.

دانشمندان می گویند این تحقیق نشان می دهد مصرف شیر مشکل قابل توجهی به لحاظ خطر بروز بیماری های قلبی عروقی ایجاد نمی کند، گرچه این نوشیدنی باعث افزایش اندک شاخص توده بدنی و چربی بدن در میان مصرف کنندگانش شده بود.

به گفته محققان، این پژوهش می گوید هنوز معین نیست که آیا این چربی موجود در مواد لبنی است که در کاهش سطح کلسترول خون نقش دارد یا عاملی ناشناخته در این نوشیدنی.

دانشمندان می گویند یک توضیح دراینباره شاید این باشد که کلسیم و لاکتوز فراوان موجود در شیر احتمالاً نحوه سوخت و ساز چربی ها در بدن را تغییر می دهند. علاوه بر این، ممکن است به این دلیل باشد که مصرف شیر بر روی باکتری هایی که درون روده ها زندگی می کنند اثر می گذارد و همین امر نحوه پردازش کلسترول را تغییر می دهد. برای درک بهتر نقش دقیق مصرف شیر در خطر بروز بیماری به تحقیقات بیشتری نیاز است.

کارشناسان فعلاً می گویند شیر و محصولات لبنی به دلیل دارا بودن مواد غذایی مهمی همچون پروتئین و کلسیم می توانند جزئی از یک رژیم غذایی سالم باشند.

منبع: همگردی
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1813

به "کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی با مصرف منظم شیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی با مصرف منظم شیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید