کاخ بیلربیی در استانبول

به گزارش مجله گرافیک، شهر استانبول یکی از شهرهای بی نظیر ترکیه می باشد که دارای جاذبه های گردشگری متعددی است. در این بین کاخ بیلربیی در استانبول به یکی از مهمترین جاذبه های این شهر تبدیل شده است که جزو زیباترین و مجلل ترین کاخ های دوره عثمانی می باشد. این کاخ در قسمت آسیایی تنگه بسفر قرار گرفته است که در حال حاضر مانند قصر توپکاپی به کاخ موزه ای تبدیل شده است. با وجود قدمت ساخت این کاخ، طبیعتا بازدید از آن برای گردشگران جذاب خواهد بود. باید توجه داشته باشید که این بنای باشکوه، به دستور سلطان عبدالعزیز برای مقصد و هدف خاصی ساخته شده است.

کاخ بیلربیی در استانبول

از سفر با تور استانبول لذت ببرید.

کاخ بیلربیی در استانبول

کشور ترکیه با توجه به موقعیت آب و هوایی خاصی که دارد و از طرفی به دلیل فرهنگ غنی و تاریخ پرفراز و نشیب خود، دارای جاذبه های طبیعی، گردشگری و تاریخی متعددی است. از این رو سالانه مقصد گردشگران زیادی از سراسر جهان قرار می گیرد . در این بین شهر استانبول که یکی از مهمترین و بزرگترین شهرهای این کشور می باشد نگاه گردشگران زیادی را به سمت خود جلب می نماید. این شهر دارای انواع مختلفی از جاذبه ها است، از این رو برای تمامی سلیقه ها انتخاب مناسبی خواهد بود. افرادی که به جاذبه های تاریخی علاقه ویژه دارند ضروری است در طول عمر خود حتما سفری به این شهر تاریخی و البته جذاب داشته باشند؛ که در این بین می توان گفت کاخ بیلربیی در استانبول جزو خاص ترین و مطرح ترین جاذبه های تاریخی شهر است. جالب است بدانید معنای نام این کاخ سرای بزرگان بوده که یک بنا از دوره امپراتوری عثمانی است و جذابیت های خاص خود را دارد.

تاریخچه کاخ بیلربیی استانبول

با وجود اینکه کاخ بیلربیی در استانبول جزو مجلل ترین و زیباترین کاخ های این شهر است، که در قرن نوزدهم و در بخش آسیایی شهر ساخته شده است، مشاهده می گردد هر ساله گردشگران متعددی جهت دیدن شکوه این کاخ، قصد دیدن آن را می نمایند. ضروری است بدانید در سال های 1861 تا 1865 این کاخ به دستور سلطان عبدالعزیز ساخته شده است.

معماری کاخ بیلربیی در استانبول

در مورد معماری کاخ بیلربیی در استانبول ضروری است بدانید که این کاخ توسط معمار سرکیس بانیان ساخته شده است که سبک آن به سبک امپراطوری دوم می باشد. می توان گفت قابل همتا سازی با کاخ دولما باغچه است. دقت داشته باشید این کاخ دارای دکوراسیون داخلی بسیار زیبایی بوده به طوری که در داخل آن نقش هایی شرقی و ترکی در کنار تزیینات غربی به کار برده شده است و در نتیجه فضای بسیار لوکس و دیدنی را به وجود آورده است. لوسترهای تماشایی در داخل کاخ نیز نگاه هر فردی را به خود جلب می نماید.

همچنین ضروری است بدانید برای ساخت کاخ از سنگ مرمر سفید استفاده شده که جذابیت خاص خود را دارد. گلدان های سرامیکی که جهت تزیین کاخ به کار رفته است مسحور نماینده خواهد بود. از طرفی فرش های گرانبها که جهت کفپوش به کار رفته زیبایی آن را دو چندان نموده است. باید توجه داشته باشید که در یکی از بهترین اتاق های آن، که بخش پذیرایی کاخ بیلربیی در استانبول نیز به شمار می رود یک حوض و فواره های زیبایی وجود دارد که می توان گفت جزو زیباترین بخش های کاخ به شمار می رود زیرا شنیدن صدای دلنشین آب و اثر خنک نمایندگی آن امری بوده که برای شما قابل توجه خواهد شد. در آن موقع برای عایق کردن سقف کاخ نیز از نی های حصیری مصری استفاده شده است. علاوه بر معماری چشم نواز کاخ، ضروری است بدانید کاخ بیلربیی در استانبول چشم انداز بسیار زیبایی به تنگه بسفر دارد و همچنین امکان دیدن بخش هایی از حرم سرا در تنگه بسفر نیز وجود دارد.

همچنین علاوه بر اینکه معماری داخلی این کاخ بسیار مجلل و زیبا است، ضروری است بدانید که به نمای خارجی این کاخ نیز اهمیت زیادی داده شده بود زیرا قبل از آنکه این محل اقامتگاه تابستانی پادشاهان عثمانی باشد، برای پذیرایی از مهمانان خارجی و مقامات عالی برگزیده شده بود؛ به طوری که این کاخ به صورت چند خانه ییلاقی تشکیل شده است و فضای بیرونی آن نیز بسیار جذاب می باشد. همچنین ضروری است بدانید نقاشی های استادانه و طلا کاری هایی که در اتاق غذاخوری این کاخ به کار رفته بسیار جذاب می باشد. جایگاه های آن نیز از پوست غزال است که طبیعتا در نوع خود بی نظیر می باشد . جالب است بدانید که پس از گردش در این کاخ می توانید در کافه باغ آن با یک فنجان چای پذیرایی شوید.

هدف از ساخت کاخ بیلربیی در استانبول

در مورد هدف ساخت کاخ بیلربیی در استانبول به طور کلی می توان گفت که این کاخ به دستور سلطان عبدالعزیز ساخته شد و یک کاخ مجلل بود که به طور کلی به عنوان یک خانه تابستانی برای اقامت افراد سلطنتی خارجی ساخته شده بود. با وجود جذابیت زیاد کاخ، دیدن آن باعث خرسندی عبدالعزیز و بسیاری از مقامات خارجی می شده است. با این وجود می توان گفت این کاخ در آن موقع اقامتگاهی بسیار مناسب برای پذیرایی از پادشاهان عثمانی بوده و باید توجه داشته باشید که این کاخ محلی برای سرگرمی سران دولتی و محلی نیز شناخته شده است. همچنین جالب است بدانید آخرین مهمانی که در کاخ بیلربیی برگزار شده توسط سلطان عبدالحمید دوم بوده که این فرد آخرین سال های عمر خود را در این کاخ سپری نموده است. همچنین خانم اوژنی ملکه فرانسه و دوک و دوشس ویندزور به عنوان مهمان در کاخ بیلربیی اقامت داشتند.

موقعیت قرارگیری کاخ بیلربیی

با توجه به اینکه کاخ بیلربیی در استانبول یکی از باشکوه ترین جاذبه های تاریخی ترکیه است طبیعتا بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود. حال جهت بازدید از این کاخ ضروری است بدانید که در شهر استانبول ترکیه و در محلی به نام بیلربیی واقع شده است. این محله در منطقه اسکودار استانبول و بخش آسیایی کشور ترکیه و خیابان عبدالله آقا واقع شده است و همانطور که گفته شد در نزدیکی تنگه بسفر واقع شده است. این کاخ که از قرن نوزدهم به جا مانده است در حال حاضر تبدیل به موزه ای جذاب شده که آثاری بسیار نفیس و دیدنی در آن قرار گرفته است. و با این وجود ضروری است در هنگام سفر به استانبول حتما زمانی 3 تا 4 ساعت را برای بازدید از این کاخ در نظر بگیرید.

اطلاعات مهم در مورد این کاخ

برای بازدید از کاخ بیلربیی در استانبول ضروری است بدانید که امکان بازدید از این کاخ در تمام روزهای هفته به جز پنجشنبه ها و دوشنبه ها وجود دارد. افراد می توانند در ماه های آوریل تا اکتبر از ساعت 9 تا 16.30 و از ماه نوامبر تا مارس از ساعت 15.30 جهت بازدید از این کاخ سلطنتی اقدام نمایند. دقت داشته باشید جهت بازدید از این کاخ زیبا باید ورودی پرداخت کنید البته این ورودی برای دانش آموزان کمتر از دیگران است و برای بچه ها زیر 7 سال نیز رایگان می باشد. اما با وجود زیبایی های زیادی که این کاخ دارد حتی اگر شما علاقه ای هم به تاریخ ندارید مطمئن باشید که از دیدن آن لذت خواهید برد زیرا این جاذبه دیدنی با معماری باشکوه، حرف های زیادی در دل خود نهفته دارد.

دیگر جاذبه نزدیک به کاخ بیلربیی

باید توجه داشته باشید که در هنگام بازدید از کاخ بیلربیی در استانبول می توانید از دیگر جاذبه های استانبول که در نزدیکی این موزه واقع شده است دیدن کنید. مثلا مسجد بیلربی 550 متر با آن فاصله دارد که یکی از جاذبه های استانبول می باشد. همچنین مسجد اورتاکوی نیز در نزدیکی این کاخ واقع شده است.

با کاخ چراغان استانبول، آخرین کاخ عثمانی بیشتر آشنا شوید

منبع: دلتابان
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 573

به "کاخ بیلربیی در استانبول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ بیلربیی در استانبول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید