چه نوع مدیری، چه رفتاری؟

به گزارش مجله گرافیک، روزنامه خراسان - یاسمین مشرف: اگر شاغل باشید، محل کار مکانی است که شما زمان زیادی از زندگی خود را در آن می گذرانید، پنج یا شش روز از هفته و ساعات قابل توجهی از روز؛ بنابراین فضا و حال و هوای محل کار برای شما اهمیت دارد و تاثیر زیادی بر روحیه تان در زندگی برای احساس خوشبختی خواهد داشت.

چه نوع مدیری، چه رفتاری؟

بخش عمده ای از این حال و هوا محصول نحوه کار و عملکرد مدیر یا رئیس مجموعه است و داشتن شناخت درست از نوع شخصیت او و برقراری ارتباط مناسب با رئیس در هر کاری، می تواند تاثیر زیادی بر فضای محیط کار داشته باشد. اگر دانستن این که چه نوع رئیسی دارید و چگونه می توانید برترین رابطه کاری را با او برقرار کنید برای تان اهمیت دارد، با ما همراه باشید.

1. رئیس متمرکز روی کار

صریح است و اهل تمجید نیست!

تمام توجه رئیس متمرکز روی کار به دستاورد ها و نتایج معطوف است. این نوع رئیس دوست دارد که مدام دست به اقدام بزند و افراد را مشغول کار ببیند. او علاقه زیادی به ایجاد یک محیط کار دلپذیر و روابط گرم بین کارمندان ندارد. بسیار صریح است و شما معمولا تعریف و تمجیدی از او نمی شنوید. اگر افرادی که زیردست این نوع رئیس کار می نمایند به اهداف مد نظر دست پیدا ننمایند یا زمان زیادی را صرف تصمیم گیری نمایند، او معمولا از کوره در می رود. برای این رئیس مهم ترین چیز این است که به سرعت به سمت اهداف حرکت کنید، به نتیجه برسید و او در راس یک گروه کارآمد قرار داشته باشد.

نحوه تعامل با چنین مدیری

تعامل با رئیس متمرکز روی کار، بسیار آسان است، زیرا انتظارات او از کارکنانش بسیار قابل پیش بینی است. شما باید در زودترین زمان ممکن کار ها را انجام بدهید و نه تنها در زمینه کاری بلکه هنگام صحبت کردن با او سرعت و اختصار را رعایت کنید و مستقیم سر اصل مطلب بروید. اگر تا به حال در انجام کار های تان روی یاری رئیس حساب می کردید، باید سعی کنید بعد از این خودتان انجام کار ها را به عهده بگیرید، زیرا چنین رئیسی علاقه ای به این نوع همکاری ندارد. سعی نکنید اقتدار او را به چالش بکشید بلکه صرفا باید آن چه را که از شما انتظار دارد، انجام بدهید چراکه با این روش مورد احترام و قدردانی او قرار خواهید گرفت.

2. رئیس پرانرژی

خوش بین و خستگی ناپذیر است

این نوع رئیس سرشار از انرژی و خوش بینی است. او درعین حال که می داند چگونه با مردم کار کند و کار را با اشتیاق انجام دهد، تمایل به خطر کردن نیز دارد. کارفرمایان پرانرژی ایده های خود را به شکل کارآمدی به دیگران منتقل می نمایند و از روال عادی کار روزانه خسته نمی شوند. آن ها از تمرکز روی ایده ها و برنامه های آینده خرسند می شوند.

این نوع رئیس اغلب به سرعت واکنش نشان می دهد و از ابراز عقاید و احساسات خود در مقابل کارکنانشان احساس رضایت می نماید. رئیس پرانرژی علاقه مند به آغاز پروژه های نو است، اما در راستا رسیدن به اهداف بزرگ به انجام جزئیات و مراحل کوچک کار علاقه ای نشان نمی دهد.

نحوه تعامل با چنین مدیری

برای کار با رئیسی که سرشار از انرژی است، باید خودتان را با روحیه او تطابق بدهید. این بدان معنی است که باید سخت کار کنید، اما فقط به کار توجه نداشته باشید. با رئیس تان رابطه محبت آمیز برقرار کنید، از ایده هایش هیجان زده شوید و اگر ایده های خوبی نیستند، سعی نکنید این موضوع را در جلسات عمومی به او بگویید بلکه این کار را شخصاً و با احتیاط انجام بدهید. به خوبی برنامه ریزی کنید و وظایف خود را به صورت دقیق و بدون خطا انجام بدهید. در آخر این که از رئیس تان به طور علنی تمجید کنید، او عاشق این کار است!

3. رئیس دقیق

کمال گراست و از اشتباه بیزار!

رئیس دقیق از کیفیت و دقت در کار قدردانی می نماید. او می خواهد همه چیز را منظم و سازمان دهی شده ببیند. رئیس دقیق دوست دارد قبل از تصمیم گیری، تمام اطلاعات موجود درباره یک موضوع خاص را به دست بیاورد. معمولاً رئیس دقیق سرعت واکنش بسیار کندی دارد و بیشتر از دیگر رئیس ها نگران اشتباهات است. این نوع رئیس ممکن است به عنوان یک فرد جدی، پربازده و سرسخت شناخته گردد، اما در بین همه این ها، ویژگی اصلی رئیس دقیق، کمال گرایی است.

نحوه تعامل با چنین مدیری

هیچ گاه سعی نکنید یک رئیس دقیق را شگفت زده کنید. همواره برای سوالات عمیق درباره موضوع مورد بحث با او آماده باشید؛ در غیر این صورت رئیس به ایده های شما شک خواهد نمود و آن ها را دور خواهد ریخت. به فرایند کار این رئیس احترام بگذارید، از سرعت کاری تان بکاهید و از نقدها رئیس درباره خودتان آزرده نشوید بلکه از آن ها درس بیاموزید و تکرارشان نکنید.

4. رئیس هماهنگ نماینده

دنبال توافق است و استرسی نیست!

رئیس هماهنگ نماینده از افراد، روابط، ثبات و البته هماهنگی قدردانی می نماید. رویکرد مورد توجه این رئیس این است که با کارمندانش درباره کار های صورت گرفته به توافق برسد، زیرا از نظر او این تنها راه کار کردن به عنوان یک گروه است. او بسیار نگران کیفیت کار است، اما به استرس و مشکلاتی که پیش می آید واکنش نشان نمی دهد. این نوع رئیس زیاد موافق ایجاد تغییر در فرایند های کاری و اصلاح آن ها نیست.

نحوه تعامل با چنین مدیری

اگر با این نوع رئیس همکاری دارید، می توانید چند کار انجام دهید: سعی کنید به صورت گروهی کار کنید، حتی اگر نیازی به یاری دیگران نداشته باشید و به این طریق به رئیس تان نشان بدهید به تنهایی کار نمی کنید؛ او عاشق این کار است. می توانید با احتیاط درباره چیز هایی که شما را آزار می دهد با این نوع رئیس صحبت کنید. مطمئن شوید درخواست هایی که از او دارید ثبات شرکت را تضعیف نمی نماید. از آن جایی که وی بیشتر خواستار حمایت است تا خواستار ارائه پیشنهاد، سعی کنید به او در تصمیم گیری هایش یاری کنید.

منبع: زندگی روز
انتشار: 14 بهمن 1400 بروزرسانی: 14 بهمن 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2046

به "چه نوع مدیری، چه رفتاری؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه نوع مدیری، چه رفتاری؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید