پهپادهای چینی از آمریکا جاسوسی می نمایند؟

به گزارش مجله گرافیک، دولت آمریکا در سطوح محلی، ایالتی و فدرال از پهپادهای چینی ای استفاده می نماید که حزب کمونیست چین از این وسایل پرنده برای جاسوسی بهره می برد. این یک نتیجه گیری عمومی یکی از شاخه های وزارت امنیت کشور آمریکاست. سایر وزارتخانه ها نیز با اشاره به این نگرانی های امنیتی چنین ادعایی را مطرح نموده و بعضی نیز پا را فراتر گذاشته و اقداماتی را برای محدود کردن خرید پهپادهای چینی انجام داده اند.

پهپادهای چینی از آمریکا جاسوسی می نمایند؟

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

ربکا هاینریش در پایگاه خبری National review در گزارشی می نویسد: پهپادها، ساخت چین هستند و در بخش های مختلف آمریکا از جمله نقشه راه ها، خطوط آهن، کشاورزی و زیرساخت ها، ساختمان های دولتی، نیروگاه های فراوری برق، عملیات امداد و نجات و تحرکات نیروهای اجرای قانون مورد استفاده قرار می گیرند. گمان می رود داده های جمع آوری شده توسط این پهپادها به چین هم ارسال می گردد؛ جایی که تفاوتی بین بخش های مدنی و نظامی وجود ندارد.

فهرست وزارت بازرگانی آمریکا روز آدینه از حضور یکی از شرکت های عظیم ساخت پهپاد چینی در فهرست نهادهای ایالات متحده اطلاع داد که خرید محصولات این کمپانی را از سوی شرکت های آمریکایی با مشکل روبرو می نماید و دسترسی آن را به آمریکا سرانجام می دهد. اما وقت آن است که فراتر برویم. دولت آمریکا در تمامی سطوح باید به سرعت خرید پهپادهای چینی را متوقف کند و دسترسی کمپانی های سازنده این پهپادها را به بازار تجارت آمریکا سرانجام دهد.

وابستگی آمریکا به پهپادهای چینی و قطعات آن ناپایدار است. از آنجا که کمپانی ای آمریکایی منتظر درخواست ساخت پهپاد در صورت توقف حضور پهپادهای چینی در بازارهای آمریکایی است، اما هنوز دولت آمریکا سفارش چندانی به کمپانی داخلی نداده و بعضی از کمپانی های ساخت پهپاد در داخل آمریکا هنوز به قطعات و تراشه های ساخت چین وابسته هستند. این یکی از مواردی است که باعث می گردد تا بسیاری به دسترسی به بازار پهپاد چین انتقاد نمایند. اما خطر این مساله برای امنیت ملی آمریکا بسیار عظیمتر است و علاوه بر قطع دسترسی به بازار پهپاد چین، آمریکا باید فعالیت های موجود پنتاگون را برای ساخت پهپادهای تماما آمریکایی گسترش دهد تا دیگر به قطعات ساخت چین وابسته نباشد. به راحتی می توان فهمید که چگونه یک شرایط اضطراری ملی یا درگیری بر سر دفاع از تایوان احتیاج به افزایش سطح فراوری هواپیماهای بدون سرنشین دارد. اما مساله وابستگی به چین جایی برای سوال باقی نمی گذارد.

الن لرد، معاون دستیار وزارت دفاع در امور خرید و حفظ و نگهداری، یکی از سرمداران تقویت حق حاکمیت آمریکا با توسعه یک پایگاه صنعتی برای فناوری های مهم در آمریکا و کشورهای متحد است. او اخیرا در موسسه هادسون گفته بود، بازار سرمایه معتمد پنتاگون گزینه های مربوط به تضمین ساخت پهپادها را در نظر دارد. این ابتکارعمل به اولویت اصلی امنیت ملی در دولت آمریکا و بخش های خصوصی باید بدل گردد.

این مساله مهم است که بتوان با کمپانی هایی نظیر دا جیانگ چین، یک کمپانی دولتی چینی ساخت پهپاد مستقر در شنژن مقابله کرد. این کمپانی بر بازار پهپادی آمریکا تسلط دارد و هزینه های کم آن بازار آمریکا و سایر بازارها را قبضه نموده و تقریبا دو سوم سهام را در آمریکا و کانادا در اختیار دارد.

دا جیانگ بیش از یک رهبر و پیشروی بازار است و همانند سایر برنامه های فناوری چینی و کمپانی هایی چون هوآوی شرایط جاسوسی و شناسایی چین را به ویژه در اردوگاه های کار اجباری سین کیانگ تقویت می نماید.

در یادداشت اوت 2017 دفتر اداره مهاجرت و گمرک لس آنجلس آمده است: بیشتر داده هایی دریافتی از بخش اشتراک و ذخیره دا جیانگ دفاتر دولت چین از جانب دفاتر مسئول امور دفاعی، کنترل ترافیک، زیرساخت های حساس و دفاع سایبری است. مقام های آمریکایی تقریبا مطمئن هستند که پهپادها و نرم افزار این پهپادها داده های نیروهای اجرای قانون و زیرساخت های حساس آمریکا را به دولت چین ارسال می نمایند. یکسری از آژانس های دولتی آمریکا استفاده از پهپادهای دا جیانگ را به این دلیل محدود نموده اند که مقام ها حالا بیش از گذشته مطمئن هستند که چنین اتفاقی در ارسال داده ها به دولت چین رخ می دهد.

سایر آژانس های دولتی از جمله وزارت دفاع استفاده از پهپادهای چینی را متوقف نموده اند. همچنین وزارت دادگستری هم جلوی تامین اقتصادی این وزارتخانه را برای خرید این پهپادها گرفته است. عظیمترین وزارتخانه ای که از پهپادها استفاده می نماید، وزارت کشور است. این وزارتخانه بیش از 800 پهپاد دارد که همگی آنها یا ساخت چین هستند یا قطعات آنها برای این کشور است. آنها از این پهپادها برای جستجو و نجات، عملیات اطفای حریق جنگل ها و رسیدگی به بلایای طبیعی که ممکن است تهدیدی برای جان یا مال مردم باشد، استفاده می نمایند. در اکتبر، وال استریت ژورنال با اشاره به خطر امینت ملی از جانب این سازه های چینی نوشت که این وزارتخانه در حال متوقف کردن تمام یگان پهپادی خود است.

ما نسبت به بعضی از عملیات مخفیانه کمپانی دا جیانگ در داخل خاک چین آگاه هستیم. در 2017 و درست وقتی که مقام های آمریکایی هشدار دادند، این کمپانی توافقی را با اداره امنیت عمومی منطقه خودمختار سین کیانگ به منظور استقرار پهپادهای خود و با هدف حفظ ثبات و مقابله با تروریسم امضا کرد. در تابستان 2020، تصاویر پهپادی منتشر شده در رسانه های اجتماعی آمریکایی نشان داد که یکی پهپاد متعلق به این کمپانی در حال نظارت بر اسکورت مسلمانان اویغور آن هم با چشم بند و دست بند توسط پلیس شبه نظامی چین در یک ایستگاه قطار در سین کیانگ است؛ شهری که بابت اردوگاه های کار اجباری و بازپروری شهره است و دولت چین در موارد نقض حقوق بشر در آن دخیل است.

کمپانی دا جیانگ همچنین در نفع بردن از کووید-19 هم طماع است. در بهار سال جاری، پهپادهای مجانی به 43 آژانس اجرای قانون در 22 ایالت آمریکا داد تا به آنها در راه چاره رعایت فاصله گذاری اجتماعی یاری نموده باشد. این درست است: این کمپانی چینی که دولت پکن را در نظارت بر مسلمانان این کشور برای انطباق در اردوگاه های کار اجباری توانمند ساخته، به دنبال توانمندسازی دولت های آمریکایی در نظارت بر رفتار مردم این کشور در تبعیت از قوانین در جریان کووید-19 بوده است.

بعضی از اعضای کنگره این مساله را پیگیری نموده و کوشش می نمایند تا به صورت قانونی دولت واشنگتن را به توقف استفاده از پهپادهای چینی و سرانجام وابستگی به قطعات یدکی برای بازار پهپاد سوق دهند. سال گذشته میلادی، سناتور ریک اسکات و مایک گالاگر، از مجلس نمایندگان آمریکا ائتلافی دو حزبی را برای ارائه قانون پهپاد امنیتی آمریکا رهبری کردند. اگر این قانون اجرایی گردد، آژانس ها و ادارات فدرال را از خرید هرگونه پهپاد خارجی یا سیستم های بدون سرنشین ساخته یا مونتاژ شده در کشورهایی که تهدید امنیت ملی برای آمریکا محسوب می شوند، منع می نماید.

به دلایل نامشخص و با وجود اتفاق نظر دو حزبی که به قرار دادن مفاد مربوط به امنیت پهپادی در نسخه نمایندگان مجلس در لایحه دفاعی اخیر یاری کرد، سنا آن را حذف کرد. لایحه نهایی که برای امضا به ترامپ رسیده، این مشکل را لاینحل باقی می گذارد. بنابراین، پهپادهای این کمپانی چینی هنوز در بازار آمریکا در حرکت هستند و تصاویر و داده های خود را به حزب کمونیست چین ارسال می نمایند. تمرکز ائتلاف دو حزبی بر این مساله باید گسترش یابد و کنگره هم باید در سال جدید به آن رسیدگی کند. درضمن، با توجه به چند هفته مانده به سرانجام ریاست جمهوری ترامپ، او باید این مساله را در یک دستور اجرایی و با رسیدگی به خطرات این پهپادهای چینی که برای امنیت ملی و به ویژه پهپادهای دا جیانگ دارند، مورد رسیدگی قرار دهد. هر چه قدر زودتر بتوانیم این پهپادهای چینی را از بازار آمریکا خارج کنیم، ایمن تر خواهیم شد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1498

به "پهپادهای چینی از آمریکا جاسوسی می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پهپادهای چینی از آمریکا جاسوسی می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید