شرایط منابع ارزی بلوکه شده ایران

به گزارش مجله گرافیک، خبرنگاران: پیگیری ها حاکی از آن است که منابع ارزی مسدودشده ایران در خارج از کشور هنوز آزادسازی نشده و در اختیار ایران قرار نگرفته است.

شرایط منابع ارزی بلوکه شده ایران

به گزارش مجله گرافیک به نقل از ایسنا، آمریکا به واسطه دشمنی دیرینه با ایران سال هاست که تحریم های مختلفی را بر ایران وضع نموده و به همین دلیل، به طور غیرقانونی بعضی منابع اقتصادی و اموال ایران را در خارج از کشور مسدود نموده است.

در طی سالیان مختلف ایران کوشش نموده تا به وسیله مجاری حقوقی و قانونی، اموال خود را به کشور بازگرداند که در بعضی موارد پیروز بوده، اما هنوز بخشی از اموال ایران در خارج از کشور بلوکه شده است.

پس از همه گیری جهانی ویروس کرونا، ایران برای تامین تجهیزات پزشکی و دارویی به دلیل تحریم های بانکی آمریکا دچار مشکلاتی برای خرید این تجهیزات شده است که به رغم کوشش های بسیار، هنوز معضلاتی در این زمینه وجود دارد.

تعدادی از کشورها و همچنین دبیرکل سازمان ملل متحد نیز با اشاره به تاثیرات منفی تحریم های آمریکا بر مقابله ایران با شیوع ویروس کرونا، از این کشور خواسته اند که تحریم های خود را در جهت بهبود شرایط مقابله ایران با این ویروس لغو کند.

به همین دلیل، بانک مرکزی اکنون در حال کوشش برای آزادسازی بعضی از اموال مسدود شده ایران در خارج از کشور است و رئیس کل بانک مرکزی در روزهای گذشته از فرایند مثبت کوشش ها برای تامین اقتصادی به وسیله صندوق بین المللی پول و آزادسازی بعضی از منابع ارزی بلوکه شده ایران اطلاع داد.

وی با اشاره به کوشش برای دسترسی به تأمین اقتصادی سریع از صندوق بین المللی پول به عنوان حق قانونی و قطعی ایران و پیگیری آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی ایران که به ناحق و با اعمال فشار دولت آمریکا مسدود شده است، اظهار کرد: فرایند مثبتی در پیگیری ها در هر دو زمینه، وجود دارد و این ادعا که ایران در کوشش برای دسترسی به پول نقد است، نه دارو و تجهیزات پزشکی درست نیست، چراکه ایران صرفاً در جهت برداشتن محدودیت ها برای انتقال منابع ارزی بانک مرکزی، برای تداوم تأمین دارو و تجهیزات برای مقابله با این بیماری عالم گیر است.

بر همین اساس، پیگیری های ایسنا از بانک مرکزی حاکی از آن است که هنوز این آزادسازی انجام نشده و مبلغی در اختیار ایران قرار نگرفته است.

این در حالی است که بعضی از منابع خبری روز گذشته از ارسال بخشی از این منبع آزادشده به ایران اطلاع داده بودند.

با این حال، تاکید رئیس کل بانک مرکزی بر مثبت بودن فرایند مذاکرات نشان می دهد که ممکن است این اموال به زودی آزادسازی گردد و در این صورت ایران می تواند بیش از حال حاضر با شیوع کرونا مقابله کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 990

به "شرایط منابع ارزی بلوکه شده ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط منابع ارزی بلوکه شده ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید