همشهری: دوره اینترنت مقرون به صرفه به انتها رسید

به گزارش مجله گرافیک، تنها چند روز پس از آنکه اپراتور های اینترنت ثابت به صورت میانگین قیمت سرویس های خود را با راه چاره تغییر نام سرویس 60درصد افزایش دادند اکنون نوبت به اپراتور های موبایل رسیده که با ترفند حذف بسته های به صرفه اینترنت همراه، عملا گرانی شدید اینترنت را رقم بزنند.

همشهری: دوره اینترنت مقرون به صرفه به انتها رسید

به گزارش همشهری، 2 اپراتور مسلط کشور (همراه اول و ایرانسل) در اقدامی هماهنگ با یکدیگر اقدام به حذف بسته های به صرفه برای مردم زده اند. آنالیز سایت های خرید بسته این 2 اپراتور تلفن همراه نشان می دهد که هم اکنون بیشترین مدت اعتبار بسته های اینترنت همراه 4ماه (120روز) است و همه بسته های بلندمدت گذشته ازجمله بسته های شش ماهه و یکساله که خرید آن ها اینترنت ارزانی در اختیار مردم می گذاشت به طور کامل حذف شده اند. علاوه بر این بسته های پرطرفدار و به صرفه کوتاه مدت هم حذف و کاربران مجبور به استفاده از بسته های گران قیمت تری هستند.

به عنوان نمونه بسته پرطرفدار یک ماه اینترنت با 10گیگابایت ترافیک از بسته های هر 2 اپراتور حذف شده و کاربران مجبور به خرید بسته های یک ماهه با حجم ترافیک پایین تری شده اند. کاربران این 2 اپراتور درحالی که پیش از این بسته

یک ماهه با 10گیگابایت ترافیک را می توانستند با قیمت 29هزارو500تومان بخرند اکنون در برترین حالت باید بسته یک ماهه با حجم 7گیگابایت را با قیمت 28هزارو200تومان بخرند! این مسئله در خصوص این بسته افزایش قیمت هر گیگابایت اینترنت بیشتر از 36.5 درصد نشان می دهد.

پیش از این هم در تیرماه سال1399 این 2 اپراتور دست به اقدامی مشابه زده بودند که با شکایت دولت و درنظر گرفتن جریمه های سنگین برای آن ها از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خاتمه بسته های به صرفه بار دیگر در دسترس قرار گرفتند.

در آن موقع محمدجواد آذری جهرمی، وزیر وقت ارتباطات اعلام نموده بود که افزایش قیمت اینترنت موبایل با تبانی همراه اول و ایرانسل غیرقانونی است و این اپراتور ها باید قیمت ها را به شرایط گذشته بازگردانند.

پس از حدود 45روز کش و قوس خاتمه 2 اپراتور مسلط کشور از اقدام مشترک شان برای گران کردن و حذف بعضی بسته های اینترنت موبایل صرف نظر نموده و بسته های بلندمدت و به صرفه به اپلیکیشن ها و کد های ستاره مربع بازگشت.

گرانی اینترنت سیار بعد از ثابت

مقام های وزارت ارتباطات درباره حذف بسته های به صرفه اینترنت موبایل همان حرف های گفته شده درباره گرانی اینترنت ثابت را تکرار می نمایند. یک منبع مطلع در این رابطه به همشهری می گوید سازمان تنظیم مقررات درباره بسته های اپراتور ها درصورتی که در چارچوب قیمت گذاری مصوب سال های 95 و 96 باشد مداخله ای نمی کند.

هفته گذشته خدمات دهندگان اینترنت ثابت (ADSL) هم به صورت میانگین سرویس های خود را 60درصد گران کردند. پیش از اعتراض های کاربران خاتمه سازمان تنظیم مقررات به عنوان متولی قیمت گذاری اینترنت به صدور اطلاعیه پرداخت. هرچند این سازمان در اطلاعیه خود تأکید نموده که هنوز هیچ مصوبه جدیدی برای افزایش قیمت اینترنت تصویب نشده، اما به طور ضمنی تأیید نموده که افزایش قیمت از سوی بعضی شرکت های خدمات دهنده اینترنت زیرنظر این سازمان بوده است.

رگولاتوری با اشاره به افزایش تعرفه بسته های اینترنتی بعضی اپراتور ها نوشته است: اخیرا افزایش قیمت اینترنت ثابت در بعضی اپراتور ها در دست آنالیز است تا چنانچه در خارج از چارچوب قانونی (مصوبات سال های 95 و 96) باشد، سریعا نسبت به اصلاح آن اقدام گردد و جریمه قانونی برای متخلفان اعمال گردد.

در اطلاعیه رگولاتوری آمده است که اپراتور ها در محدوده مشخصی امکان افزایش تعرفه را دارند. در این اطلاعیه آمده است: لازم می دانیم توجه کاربران را به این نکته نیز جلب کنیم که براساس مقررات مصوب سال های گذشته اپراتور ها در محدوده مشخصی مجاز به تعریف بسته های خدماتی بودند که به علت شرایط رقابتی بعضا در سطح بسیار پایین تری اقدام به تعرفه گذاری می کردند و اکنون با افزایش چندبرابری هزینه ها، ادامه سرمایه گذاری و پاسخ به مصرف روزافزون مشترکان با چالش جدی روبرو شده است. قطعا ادامه فرایند، دسترسی مردم عزیزمان به خدمات با کیفیت و پایدار را دچار مشکل خواهد نمود.

بعد از گذشت چندین روز از این اطلاعیه هنوز اقدامی درباره گران شدن اینترنت ثابت صورت نگرفته و شرایط به منوال روز های قبل ادامه دارد.

روز گذشته پیگیری همشهری از سازمان تنظیم مقررات رادیویی برای گرفتن پاسخ درباره قانونی یا غیرقانونی بودن حذف بسته های اینترنت همراه از سوی اپراتور های موبایل بی نتیجه باقی ماند. افزایش هزینه های اینترنت برای خانواده های ایرانی در حالی است که کیفیت و سرعت اینترنت همچنان به منوال گذشته است و مردم تغییر در کیفیت و سرعت ارتباطات خود مشاهده ننموده اند.

مخالفت مجلس با گران شدن اینترنت

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مجلس با افزایش تعرفه اینترنت چه در حوزه اینترنت ثابت و چه اینترنت سیار (موبایل) مخالف است گفت که افزایش تعرفه تنها درصورت افزایش کیفیت خدمات و بهره مندی مشترکان از تکنولوژی های برتر امکان پذیر است.

او در رابطه با مسائل مطرح شده مبنی بر افزایش تعرفه خدمات اینترنت از سوی اپراتورها، گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش تعرفه اینترنت به این شکل مخالف هستند و اگر قرار است افزایش تعرفه ها مدنظر قرار گیرد باید این مسئله براساس افزایش کیفیت باشد و مشترکین بتوانند از تکنولوژی های برتر در حوزه اینترنت ثابت و موبایل بهره مند شوند. بعلاوه سهیل یحیی زاده، رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در اسرع وقت و به صورت فوری جلسه ای از سوی کمیته مذکور با حضور اپراتور ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی جلسه ای را برگزار می کنیم، گفت: نتایج این جلسه در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار خواهد گرفت. او تأکید نموده که باید دید شرکت ها براساس مصوبه 266قیمت های خود را افزایش دادند یا خیر و صحت این مسئله آنالیز گردد.

بسته هایی که پرکشیدند

براساس آمار سازمان تنظیم مقررات از حدود 102میلیون مشترک اینترنت پهن باند کشور بیشتر از 91میلیون نفر مشترکان اینترنت پهن باند سیار هستند و تنها حدود 11میلیون نفر مشترک اینترنت ثابت در کشور وجود دارد. به همین دلیل تغییر بسته های اینترنت همراه می تواند دسترسی میلیون ها نفر به شبکه ارتباط جهانی را مختل کند. هر چند ممکن است شرکت های خدمات دهنده اینترنت سرویس های خود را براساس مصوبات گذشته تغییر داده باشند، اما در نهایت برای مردم آنچه می ماند آن است که باید پول بیشتری برای همان سرویسی که در گذشته استفاده می کردند پرداخت نمایند. هرچند سهیل یحیی زاده، رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید نموده که باید دید شرکت ها براساس مصوبه266 قیمت های خود را افزایش دادند یا خیر و صحت این مسئله آنالیز گردد.

اما یحیی زاده با اشاره به اینکه براساس مصوبه موجود در رابطه با اپراتور های غالب، علاوه بر اینکه ملزم به رعایت سقف و کف هستند، باید بسته ها و تعرفه گذاری ها به تأیید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برسد، بیان نمود: بنابراین اپراتور ها مجاز نیستند نسبت به تغییر بسته های تعرفه حتی در بازه مربوطه راسا اقدام نمایند. این نگرانی از سوی کارشناسان وجود دارد که گران شدن اینترنت در کنار گرانی مایحتاج ضروری مردم در نهایت باعث حذف یا به حداقل رسیدن مصرف اینترنت در خانواده های ایرانی گردد که می تواند باعث شکاف دیجیتال در کشور و ضربه به اقتصاد دیجیتال گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 17 خرداد 1401 بروزرسانی: 17 خرداد 1401 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2157

به "همشهری: دوره اینترنت مقرون به صرفه به انتها رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همشهری: دوره اینترنت مقرون به صرفه به انتها رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید