نباید به سادگی از لیگ قهرمانان آسیا انصراف بدهیم، AFC توطئه کرد

به گزارش مجله گرافیک، علی کفاشیان در تبادل نظر با خبرنگاران، به ارزیابی اش از تصمیم یکباره کنفدراسیون فوتبال آسیا برای سلب میزبانی از باشگاه های ایران در لیگ قهرمانان آسیا پرداخت و تاکید نمود که AFC در سالهای گذشته و در موارد مشابه، از چند ماه قبل این پروسه را طی می کرد ولی در خصوص ایران اتفاقات مشکوکی اتفاق افتاده است.

نباید به سادگی از لیگ قهرمانان آسیا انصراف بدهیم، AFC توطئه کرد

از سفر با تور پاتایا تابستان 99 لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال همچنین انصراف نمایندگان ایران از لیگ قهرمانان آسیا و عقب نشینی در مقابل این تصمیم را هم نادرست دانست و خاطرنشان کرد که باید با لابی و مذاکره با کشورهای صاحب فوتبال آسیا، حکم AFC را عوض کرد.

مشروح گفتگوی کفاشیان با خبرنگاران در ادامه می آید:

* خبرنگاران - حتماً در جریان سلب میزبانی ایران از لیگ قهرمانان آسیا هستید. فکر می کنید علت این تصمیم کنفدراسیون آسیا چه بوده است؟

- علی کفاشیان: من دقیقاً در جریان عقبه و پیشینه این تصمیم نیستم و نمی دانم الان در چه مرحله ای است. بدون شک تصویب این رای به فوتبال آسیا صدمه زیادی می زند. ایران یکی از قطب های اصلی فوتبال آسیا است و غیبت تیم هایش در آسیا، ضربه سنگینی به فوتبال این قاره می زند.

* راه حل شما برای حل این مشکل چیست؟

- باید سفت و محکم رفت و این قضیه را حل کرد. اگر کنار بکشیم و عکس العمل نشان ندهیم به ضررمان تمام می گردد. نمی دانم دلیل این تصمیم چه بوده است. متاسفانه برخی از کشورهایی که فوتبال ندارند، در هیات رئیسه کنفدراسیون آسیا عضو هستند و به این موارد رای می دهند. ما باید با کشورهای اصلی مثل کره جنوبی، ژاپن و قطر صحبت کنیم و ببینیم چه می گردد. نمی دانم عواقب این تصمیم چیست ولی نباید به سادگی از آن گذشت. نباید ناراحت شویم و به همین راحتی بگوییم که در مسابقات شرکت نمی کنیم. باید به وسیله فیفا و حتی شکایت به دادگاه عالی ورزش پیگیر شویم. ایران کشور امن و امانی است و رویدادهای مختلف در آن برگزار می گردد.

* آیا کنفدراسیون آسیا پیش از این سابقه صدور چنین آرایی را داشته است؟

- قبلاً اگر می خواستند رایی را بدهند حداقل دو، سه ماه طول می کشید ولی در این مورد حتی تا سه روز پیش بلیت داوران بازی نمایندگان ایران (استقلال و شهر خودرو) را رزرو نموده بودند و یکباره چنین تصمیمی گرفتند. اصلاً سابقه نداشته است. باید ببینیم آن طرف قضیه چیست. شاید برای یک مسابقه این تصمیم را گرفته بودند. همانطور که گفتم عقب نشینی درست نیست. AFC حق ندارد میزبانی را از ما بگیرد. باید سفت و محکم در این قضیه بایستیم.

* آیا با بازی نمایندگان ایران در کشور بی طرف موافق هستید؟

- خیر. دلیل ندارد موافق باشیم. کشور ما صد درصد امنیت دارد.

* در واقع راه حل شما این است که هم از مسابقات انصراف ندهیم و هم دنبال مذاکره برای شکستن رای باشیم؟

- بله همینطور است. ایران امنیت دارد. خیلی از کشورها امنیت ندارد ولی مسابقات در آن برگزار می گردد.

* فکر می کنید فدراسیون فوتبال ایران می تواند حریف لابی کشورهای دیگر از جمله کشورهای عربی گردد؟

- در هر صورت باید کوششمان را بکنیم. اینکه آنها بگویند شما حق میزبانی ندارید و ما بگوییم نمی آییم درست نیست. باید به تمام کشورها بگوییم که این تصمیم به فوتبال آسیا لطمه می زند و تبعاتش فقط برای ایران نیست. این تصمیم در جهت تخریب فوتبال ایران است. باید سریع رایزنی کنیم. کشور کویت یک ساعته توسط عراق فتح شد ولی می گویند ایران امنیت ندارد! به نظرم با تمام کشورها به جز عربستان لابی و رایزنی کنیم.

* شما بر کوشش برای شکستن این رای اشاره می کنید اما در زمان حضورتان در فدراسیون عربستانی ها پیروز شدند AFC را به برگزاری بازی در کشور بی طرف راضی نمایند.

- شرایط آن زمان خیلی خاص شد. ایران و عربستان سفارت های خود را بستند و دشمنی پیش آمد. آن قضیه با این فرق دارد. در شرایط فعلی کشورهای آسیایی در ایران سفارت دارند و مسافران هم می آیند و می فرایند. آن زمان ایران و عربستان همدیگر را قبول نداشتند و نمی گردد این دو شرایط را با هم مقایسه کرد.

* برخی از رسانه ها از شما هم به عنوان یکی از مقصران این سلب میزبانی یاد کردند. واقعاً برای خودتان در این رای چقدر سهم قائل هستید؟

- وقتی این موضوع را دیدم تعجب کردم. الان یک سال است که در کنفدراسیون آسیا و فدراسیون فوتبال کشورمان نیستم. من هم آدینه شب در خبرها خواندم و شوکه شدم و در جریان سلب میزبانی نبودم. آقای تاج در هیات رئیسه کنفدراسیون آسیا است و قطعاً از حق ایران دفاع می نماید ولی باید بدانیم فقط دفاع او کافی نیست. سریع باید رایزنی های سیاسی صورت بگیرد. این توطئه جدید AFC است. بیخود نموده اند میزبانی را از ایران گرفته اند.

* آیا شما هم باتوجه به تجربیات و ارتباطتان کوششی برای حل این مشکل داشته اید؟

- صحبتی که با آقای تاج نداشتم ولی با نایب رئیس کمیته مسابقات که قطری است صحبت می کنم. تصمیم AFC ناجوانمردانه و نادرست است و به فوتبال آسیا لطمه می زند. نمی دانم این ماجرا از کجا آب می خورد؛ از عربستان است یا از قاره های دیگر ولی به نفع فوتبال آسیا نیست.

* فرصت زیادی تا صدور رای نهایی AFC و سلب میزبانی باقی نمانده است. چقدر امیدوار به تغییر رای هستید؟

- باید لابی هایمان را آغاز کنیم و به یک جایی برسانیم. باید تضمین امنیتی لازم را بدهیم. اگر با آمریکا تنش وجود دارد، این بحثی است که به کشورهای دیگر آسیایی مرتبط نیست! وقتی کمیته مسابقات AFC به سرعت تصمیمی را می گیرد، به احتمال 99 درصد این تصمیم نهایی می گردد. فوتبال ما در آسیا جزو قدرت های برتر است. چرا باید ما را حذف نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 714

به "نباید به سادگی از لیگ قهرمانان آسیا انصراف بدهیم، AFC توطئه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نباید به سادگی از لیگ قهرمانان آسیا انصراف بدهیم، AFC توطئه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید