ممکن است بعضی از سرمایه گذاری ها در زیرساختهای گردشگری احساس نشوند

به گزارش مجله گرافیک، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، ممکن است بعضی از سرمایه گذاری ها در زیرساختهای گردشگری احساس نشوند.

ممکن است بعضی از سرمایه گذاری ها در زیرساختهای گردشگری احساس نشوند

احمد دیناری، معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در مورد اندازه پروژه های نیمه تمام گردشگری در خراسان رضوی اظهار کرد: بیشتر پروژه های نیمه تمام گردشگری که به نام پروژه های زیرساختی معرفی می گردد، در حال تکمیل است. در مجموع 15 درصد پروژه های گردشگری خراسان رضوی به جای مانده که از محل تامین اعتبارات سالهای جاری و آینده تکمیل خواهد شد. به عنوان مثال پایگاه اطلاع رسانی گردشگری شاندیز پس از چند سال تامین اعتبار چند ماه گذشته افتتاح شد که حدود یک میلیارد و 500 میلیان تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شد که پایگاه را در میدان اصلی شاندیز راه اندازی کردیم.

توقف 30 درصد پروژه های بخش خصوصی به علت کمبود اعتبار

وی افزود: پروژه ای که در بخش دولتی شاخص و به جای مانده باشد، نداریم. در حوزه میراث فرهنگی نیز همینگونه است و پروژه ها به نسبت اعتباری که تخصیص می دهند، به انتها می رسند اما در بخش خصوصی قضیه کاملا فرق دارد. حدود 30 درصد پروژه های خصوصی به دلایل مالی متوقف شده اند. البته از کانال های مختلف پیگیری هایی داشته ایم و در پی حل مسائل آن هستیم.

معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در مورد اولویت های اداره کل استان در حوزه سرمایه گذاری اعلام کرد: 231 پروژه با حجم سرمایه گذاری 101 هزار میلیارد تومان در خراسان رضوی نشان از یک حرکت توسعه ای در حوزه گردشگری استان است. این حجم از سرمایه گذاری را در هیچ جای کشور نداریم. بخش زیادی از سرمایه گذاری های ما در چهار رینگ اطراف حرم رضوی که قیمت زمین و تجهیزات در آن منطقه بالاست، انجام می گردد.

دیناری ادامه داد: حجم سرمایه گذاری پروژه های گردشگری در هفته دولت که قرار بود به بهره برداری برسد، 7300 میلیارد تومان بوده که سهم خراسان رضوی از این اندازه 3850 میلیارد تومان است. یعنی بیش از نیمی از حجم سرمایه گذاری های گردشگری کشور در خراسان رضوی اتفاق می افتاد.

سرمایه گذاران گردشگری در اداره کل میراث فرهنگی هدایت می شوند

وی در مورد رویکرد سرمایه گذاران در خراسان رضوی توضیح داد: به جای اینکه خودمان را معاون سرمایه گذاری بدانیم، یک مشاور و راهنمای سرمایه گذاری می دانیم. به عنوان مثال اگر کسی برای سرمایه گذاری جلو می آید، او را هدایت نموده و با توجه به اطلاعات، آمار و اشباع شدن شرایط واحدهای اقامتی به او مشاوره می دهیم که بهتر است یک تم پارک یا مرکز تفریحی و گردشگری ایجاد کند یا بهتر است به سمت حاشیه شهر مشهد حرکت نمایند. بسیاری از سرمایه گذاران از طریق همین مشاوره ها هدایت می شوند. بسیاری از سرمایه ها را به سمت شهرستان ها برده ایم. در تربت حیدریه و خواف هتل و در بسیاری از شهرستان ها فاقد یک زیرساخت اقامتی بودیم که برای آن سرمایه گذار جذب کردیم.

دیناری در مورد اینکه چرا سرمایه گذاری های حوزه گردشگری احساس نمی گردد، گفت: ممکن است بعضی از سرمایه گذاری ها در اقدامات زیرساختی گردشگری احساس نگردد اما به عنوان یک دستگاه فرابخشی به سایر دستگاه ها یاری می کنیم. ما متولی گردشگری هستیم اما در توسعه گردشگری به شهرداری یاری می کنیم. پارکی که در ورودی زائران قرار گرفته است، برای آن اعتبار عمرانی مصوب نموده، پیمانکار جذب می کنیم و با هماهنگی شهرداری مبلمان پارک را تغییر داده و محوطه سازی نموده و در اختیار شهرداری قرار می دهیم. در انتها نیز هیچ اسمی از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان برده نمی گردد.

وی افزود: ما فقط متولی یک هتل و آژانس نیستیم که به آنها مجوز دهیم. اداره کل میراث فرهنگی بودجه جذب نموده و به سایر دستگاه ها نیز یاری می نماید. بخشی از مسیر دسترسی در منطقه نمونه گردشگری ارتکند، هفت حوض و چالیدره از محل اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی هزینه شده است. با هماهنگی فرماندار مشهد بخشی از اعتباری که به گردشگری مشهد اختصاص داده شده را به سمت ارتکند بردیم تا مسیر دسترسی به آن آسفالت گردد. این هزینه در بخش راهداری هزینه می گردد اما وقتی مسیر آن احداث گردد و گردشگران از آن منطقه بازدید داشته باشند، حتی فکر این را هم نمی نمایند که اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی برای این مسیر هزینه نموده باشد.

معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی عنوان نمود: پروژه های هفته دولت در حوزه گردشگری خراسان رضوی برای 750 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرد که در طول دوره ساخت آن پروژه سه برابر این اندازه نیز اشتغال ایجاد نموده است. فرمانداران شهرستان ها و بخش داران با اقامتگاه های بومگردی و حوزه صنایع دستی پز می دهند که نقش موثری در مهاجرت معکوس داشته اند.

دیناری در مورد اینکه آیا احداث واحدهای اقامتی در مشهد اشباع شده یا خیر گفت: شرایط مشهد با بسیاری از شهرها فرق دارد. براساس طرح تفصیلی بافت پیرامونی اطراف حرم بسیاری از کاربری ها گردشگری و اقامتی دیده شده است. با توجه به قیمت بالای این زمین ها هیچ بهره برداری دیگری به غیر از واحدهای اقامتی در آن منطقه توجیه پذیر نیست. پروژه هایی که در حال حاضر به بهره برداری می رسند نیز پروژه های 10 سال گذشته هستند.

وی ادامه داد: سرمایه گذار هوشمند است. کسی که تصمیم میگیرد در چهار رینگ اطراف حرم سرمایه گذاری کند، قطعا ارزش اضافه نموده آن را آنالیز نموده است. اگر احداث واحدهای اقامتی اشباع شده و توجیه نداشت، چطور یک واحد اقامتی که سالها در حال فعالیت است و با بازار آشنایی دارد، درخواست توسعه می دهد؟ واحدهای اقامتی اگر در فضای رقابتی خوب کار نمایند و مخاطبان خارجی و داخلی خوبی داشته باشند، همواره می توانند درصد اشغال خود را بالا ببرند.

منبع: همگردی
انتشار: 24 آبان 1401 بروزرسانی: 24 آبان 1401 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2265

به "ممکن است بعضی از سرمایه گذاری ها در زیرساختهای گردشگری احساس نشوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممکن است بعضی از سرمایه گذاری ها در زیرساختهای گردشگری احساس نشوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید