فیلم سگ؛ متفاوت دربارۀ رابطۀ انسان و حیوان

به گزارش مجله گرافیک، سگ آن جور فیلمی که ممکن است فکرش را بکنید نیست. از روی پوستر فیلم و معرفی کوتاه آن شاید حدس بزنید که این فیلم ماجرای دو همسفر ناهمجنس است که به سفری پر از دردسر و الم شنگه می فرایند؛ از همان داستان هایی که شبیهش را در فیلم ها زیاد دیده ایم.

فیلم سگ؛ متفاوت دربارۀ رابطۀ انسان و حیوان

به گزارش خبرنگاران؛ البته قطعا یک سری از ویژگی های این نوع فیلم ها را در اینجا می گردد دید (مثل وقتی که سگ روی تخت خواب مجلل هتل آب می ریزد یا خیلی از صحنه های واکنش ناگهانی سگ که منجر به دردسر می گردد).

اما تمرکز اصلی این فیلم روی چیز های دیگری است. این فیلم که به لحاظ بصری تصویری تازه و زیبا از منطقه ها کمتر دیده شدۀ مرکز آمریکا به ما می دهد، از لحاظ مضمون هم نگاهی ظریف و دقیق به زندگی انسان ها و سگ های نظامی در دوران بعد از کارشان انداخته است. نتیجۀ کار، ترکیبی دیدنی و خوش ساخت است که بازی مقتدرانه و مجذوب کننده چنینگ تاتوم به آن گیرایی و انسجام بخشیده است.

داستان فیلم دربارۀ یک نظامی اخراجی به نام جکسون بریگز (با بازی تاتوم) است که دلش می خواهد دوباره به ارتش برگردد. شرط بازگشت او این است که یک سگ نظامی به نام لولو را از واشنگتن به آریزونا ببرد تا در مرنام خاکسپاری صاحبش که تازه از جهان رفته شرکت کند.

هم جکسون و هم لولو یک جور هایی به لحاظ روانی دچار مشکل هستند. در ابتدای سفر آن ها اصلا رابطۀ محبت آمیز ای با هم ندارند و به همدیگر چنگ و دندان نشان می دهند. لولو هم از آنجا که یک سگ نظامی بوده، در مقابل کوچکترین نشانه های خطر واکنش شدیدی نشان می دهد. اما این رابطه به تدریج نرم تر و عاطفی تر می گردد.

این سفر 1500 مایلی بستری برای اتفاقات ریز و درشتی است که بین این دو همسفر شکل می گیرند. درست است که داستان بیشتر متکی بر شخصیت بریگز و مونولوگ های او با همسفر زبان بسته اش است، اما سگ هم کاملا منفعل نیست و مثلا یک بار از توانایی بویایی اش برای پیدا کردن وسایل گمشدۀ بریگز استفاده می نماید.

صحنه های مفرح زیادی در فیلم هست؛ از تظاهر بریگز به نابینایی برای بردن لولو به داخل هتل تا صحنه هایی مثل حمام کردن مشترک بریگز و لولو. این ها همه جالب و دیدنی هستند اما فیلم سگ فراتر از این صحنه های کمدی است.

آن چیزی که به این فیلم ویژگی خاصی می بخشد این جور صحنه ها نیست بلکه آن پیغامی است که در دل صحنه های ساده تر آن گنجانده شده است. این فیلم از ماجرای این سفر طولانی استفاده می نماید تا دربارۀ خشونت، مردانگی، ارتباط عاطفی و حتی تقسیم بندی ها و منازعات سیاسی درون آمریکا تامل کند.

کارگردانان: رید کارولین (Reid Carolin)، چنینگ تاتوم (Channing Tatum)

فیلمنامه نویس: رید کارولین

بازیگران: چنینگ تاتوم

امتیاز: 6.9/10

منبع: فرارو
انتشار: 2 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1401 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2119

به "فیلم سگ؛ متفاوت دربارۀ رابطۀ انسان و حیوان" امتیاز دهید

1 کاربر به "فیلم سگ؛ متفاوت دربارۀ رابطۀ انسان و حیوان" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم سگ؛ متفاوت دربارۀ رابطۀ انسان و حیوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید